Suomalaista.
Vain suomalaiset saisivat täyden sosiaaliturvan ja pakolaiset ja somalit vaan 50% esimerkiksi. Kun noita elätettäviä maailmalla riittää tänne elämään ilmaisiksi. Eikä somalitkaan millä suostu enää poistumaan kun ilmanen raha juoksee.
Vain suomalaiset saisivat täyden sosiaaliturvan ja pakolaiset ja somalit vaan 50% esimerkiksi. Kun noita elätettäviä maailmalla riittää tänne elämään ilmaisiksi. Eikä somalitkaan millä suostu enää poistumaan kun ilmanen raha juoksee.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Somalit ja Husu voisivat ainakin poistua. Rakentamaan kotimaatansa rikä tehdä tästä mieleistään et tuet juoksee.
Husun on turha haukkua ketään suomalaista rasistiksi. Jos ei kiinnosta elättää yhtään somalia niin ymmärrän varsin hyvin.
Ei missään tapauksessa sillä Suomi on sosialiturvan suurvalta.
Edistykselliset aineksethan päinvastoin ajoivat ilmaista hoitoa kaikille kansallisuuteen katsomatta.
Joukossa oli yksi luopio, ent. sisäministeri, joka petti demarit ja esti tämän humaanin teon, jolla Suomi olisi tullut kuuluisaksi muuallakin kuin Pietarissa.
Päinvastoin Suomi voisi laajentaa sosialiturvansa koskemaan koko maailmaa. Ainut ehto olisi, että täytyy tulla Suomeen sairashoitoon.
Uskon, että Antti Rinteen, sd, hallituksella riittää rohkeutta viedä tämä päätös läpi välittämättä kokkarien vastustuksesta, sillä se on arvopohja-asia.
Tarvittaessa voidaan ottaa vaikka lisää ulkolaista velkaa sekä myydä valtion omaisuutta ulkolaisille sijoittajille ja investoida nämä rahat kolmansien maiden tulevaisuuteen.
Niinhän sen pitäisi ollakin että vain kantis saa sosiaaliturvaa ja muut tulkoon toimeen vaikka ilmaa syöen ja kraanavettä juoden.
Ainakin Lähi-Idan ja Afrikan iPhone-nuorukaisille on kiirinyt tieto Suomen maailmanennätyslöysästä sossurahanjakelusta
Perustuslakitalibanien mukaan kaikkien Suomessa oleskelevien kuuluu saada samat edut kuin suomalaisten. Pitäisi perustuslakia muuttaa ja se on erittäin vaikeaa.