Vanha ay-jäärä Rinne teki tempun ja sai amerikkalaisen kapitalistifirman aloittamaan yhteistyön SAK:n kanssa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000006244622.html
"Google aloittaa tekoälyyn liittyvän koulutusohjelman SAK:n kanssa"
https://www.hs.fi/talous/art-2000006244622.html
"Google aloittaa tekoälyyn liittyvän koulutusohjelman SAK:n kanssa"
Vastaukset 20
Vanhimmat
Oikeistohallitukset ovat häätäneet yrityksiä pois Suomesta. Nyt vasemmistohallitus saa Suomeen satojen miljoonien investoinnit. Tyytyväinen kansalainen takaa vakaan yhteiskunnan myös yrityksille. Sitä eivät oikeiston omaan napaan tuijottavat puupäät ymmärrä.
Jotenk nuo satojem miljoonien tulot ei tunnu missään sen jälkee ku maahanmuuttoon uponnu miljardeja puhumattakaan muista jutuista. Nuoki rahat vaa laitetaan kehitysavuksi konnekkin luulen ma.
rinne pistää googlen sensuroimaan itsensä ja hallituksensa vastaisia kirjoituksia,vihapuhepoliisin säestäessä taustalla hurraahuutojen kera.
Vihapuheen seulomis teko äly. Ensimmäisenä maailmassa pahimpaan hölmölään.
Tuottaako Google Suomelle niin paljon verotuloja, että SAK-tuki saadaan rahoitetuksi muista tuista puhumattakaan? Muistaakseni median pitää selvittää juttujensa taustat perin pohjin, mutta mutta.
Antti on maailman mahtavin mies ja Englannin kuningas.
Ja kaikki Antin alamaiset, ovat maailman onnellisinta kanssa!
Sukupuolielinkeinoministeri Kulmunin tisseillä lienee osuutta asiaan. Nehän ovat hirmuinen magneetti. Sanovat jopa ison osan persumiehistä loikanneen niiden vuoksi kepun kelkkaan.
Autistista halla-ahoa ei tuollaiset kiinnosta.
Jos normaali heteromies ei nuista tykkää. Niin, johan on aikoihin eletty.
Nyt taitaa tulla kyllä syyte kiihottamisesta vastakkaista sukupuolta kohtaan. Kannattaisi olla vähän varovaisempi mitä ilmoille päästelee.
SAK kouluttaa High Techiä! MITÄ ihmettä, eli tähän vaiheeseen Rinne on sitten ehtinyt sähläämään.
Suutarin tai rautakouran pitäisi pysyä lestissään. Kyllä Rinne vetää kotiinpäin pääministerinä koko ajan ja koti ei ole koko Suomi vaan Hakaniemi. Voi voi.
Rinteen hallitus ei Googlen eteen mitään tehnyt. Pitäisikö asiaa tarkastella toisin perin, ei ehtinyt tuhota työtä, jonka käytännössä kolmikko: Katainen, Vapaavuori ja Stubb teki. Ja se on hyvä. Nyt odotellaan Antilta vastaavia hankkeita. Kiitos kuuluu tietty myös Sipilälle, joka hoiti Suomen asiakkuutta Googleen niin että jatkoivat Suomessa.
Onko vielä olemassa joku elin Valtiolla joka tutkii Rinteen touhuja. Voiko Rinne vetää näin härskisti omaan pesään ja onko se Suomen etu? SAK?
Maailmankirjat ovat lopullisesti sekaisin. Nimittäin talouslehti Financial Timeskin vaatii markkinatalouteen uudet pelisäännöt. Jatkossa yritysten pitäisi huomioida omistajien etujen lisäksi myös yhteiskunnan edut.
https://www.hs.fi/talous/art-2000006243152.html
Tosin muuan Marx varoitteili jo aikoinaan pelkistä koroilla eläjistä.
Luuletteko tosissaan että Google tekee tollasia investointeja Suomeen hyvää hyvyyttään! Ne tietojenkäsittelykeskuksethan on täälä ilmaston takia, tiloja ei tarvi jäähdyttää suurimpaan osaan vuodesta, Vantaan lentokenttä lähellä joten asiantuntijoita helppo kuskata, Helsinki lähellä joten em. tasokas majoitus....
Se tuulipuiston hyöty Googlelle on vielä pikkuisen arvoitus, mutta liittynee Googlen maailmanlaajuiseen imagoon... Nähtäväksi jää
Antti on kertonut, että valtio maksaa palkkatukea työntekijöille. Kyllä se houkuttelee yrityksiä Suomeen (ja tämä googletapaus oli esillä jo ennen Antin hallitusta). Kai ne voitotkin jää tänne sitten.
Kyllä monet isot firmat puhdistavat mainettaan nyky aikana. Aika ei ole aina niin suosiollinen isoulle firmoille. Voihan se hyöty olla myös muunlaista.
"Tuottaako Google Suomelle niin paljon verotuloja, että SAK-tuki saadaan rahoitetuksi muista tuista puhumattakaan? "
Verotulojen kautta ei Google Rinteen putiikkien rahoitusta kylläkään hoida, muista mahdollisista maksutavoista ei ainakaan julkisuudessa kerrota.
Google on tunnettu siitä että se EI maksa veroa Suomeen.
Valtavan määrän sähköänsäkin se vaatii saada vapautettuna energiaverosta.
Tuulivoima on imagollista sumutusta, vakaata perusvoimaa tarvitseva laitos ei todellisuudessa pystyisi sattumasähköllä toimimaan vaan suomalaisten maksama infra kelpaa siltänkin osalta.
Ja hukkalämpö, jota voitaisiin käyttää Haminan kaupungin lämpöenergiana, ajetaan mereen. Se siitä ympäristöimagosta.
Yhtä paljon kuin Kaakonkulmalle on hyötyä Googlesta, on sitä maailman suurimmasta suomenlipusta Haminassa joka edes toimii puhtaasti tuulivoimalla.
Hehahaha. Aivan. Orpokin saa vitutushalvauksen.
Nähtäväksi jää, kumpi k-setti kumpaa.