Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen kuusi tuhatta vuotta sitten. Joten ihmisellä oli silloin sama suolistobakteerikanta Jumalallakin. Mutta koska aikaa on kulunut jo se kuusi tuhatta vuotta ja bakteereilla on sukupolvien väli huomattavan lyhyt on suolistobakteerimme ehtineet jo rappeutua erilleen Jumalaisista bakteereista.
Osaisiko joku kreationisti laskea millainen osa suolistobakteeriemme geeniperimästä on rappeutunut ja kuinka paljon siinä on enää Jumalaista alkuperää.
Jumala ja suolistobakteerit
11
73
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin saat vastausta kretuilta. Niille matematiikka on vihollinen ja numerot ja luvut ovat paholaisen lähettiläitä.
- Anonyymi
Numerologia on mielenkiintoinen aihealue. Älä sotke omia harhojasi tähän.
- Anonyymi
Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta.
"Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta."
Kyllä. Samaa sanottiin joskus esim. auringonnoususta, joka pystytään nykyään selittämään tieteellisestikin.
- Anonyymi
Onko kuvallasi suolistobakteereja? Etkö eroita kuvaa sen luojasta.
- Anonyymi
Minun kuvalla ei ole suolistobakteereja mutta jos sillä olisi niin olisi aiheellista olettaa ne kuvaavat minussa olevia suolistobakteereja. Aivan kuten minussa, jumalan kuvassa, olevat suolistobakteerit kuvaavat jumalan suolistobakteereja.
- Anonyymi
Jumala on Raamatun mukaan henki. Olemme siis kuvia hengellisessä mielessä. mutta sitä ateistit ei todennäköissti halua käsittää kun vihaa totuutta ja rakkautta.
"Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa".
Joh. 4:24- Anonyymi
Jos ihminen on hengellisessä mielessä Jumalan kuva, niin melko sekopäinen täytyy Jumalan olla. On meitä niin moneen junaan.
Tosiasia on, että ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen kinhimmillisine tunteineen ja virheineen. - Anonyymi
Väite, että ateisti vihaisi totuutta ja rakkautta, on valhetta ja vihapuhetta. Jumala ei pidä valehtelusta eikä vihapuheesta.
- Anonyymi
Tällä palstalla on jo jossain keskustelussa ollut esillä Propionibacterium freudenreichii, sen tunnetuin käyttö on emmentaalijuuston valmistuksessa. Propionibacterium freudenreichii -bakua tutkitaan ja jonkun verran käytetäänkin probioottisena suolistobakteerina, esimerkiksi Tolonen kirjoittaa:
http://www.tritolonen.fi/uutiset/3178-raskausaikana-nautitut-maitohappobakteerit-voivat-ehkaista-lasten-ruoka-aineallergioita
📄Tutkimuksessa 51 suomalaiselle odottavalle naiselle annettiin ruoan lisänä maitohappobakteereita ja 30 verrokille lumekapseleita. Maitohappobakteerikapselit sisälsivät seuraavia bakteereja: Lacrobacillus rhamnosus GG, L. rhamnosus LC705, Bifidobactrium breve Bd 99 ja Propionibacterium freudenreichii subspecies shermanii JS. Niitä annettiin 35. raskausviikosta synnytykseen asti. Tutkijat vertasivat probiootteja ja lumetta saaneiden naisten maidon 20 erilaista oligosakkaridia. Probiootteja saaneiden naisten maidossa oli verrokkeja merkitsevästi enemmän 3-fukosyllaktoosia ja 3´sialylaktoosia.📄 Jumalalla ei ole suolistobakteereja, sillä Jumalalla ei ole kehoa.
Jumala on kehoton henki. Käsite ''Jumalan kuva'' ei tarkoita että Jumalallakin olisi keho niinkuin meilläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie572543Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22302Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722223Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut512072Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981765Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524