Jumala ja suolistobakteerit

Anonyymi

Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen kuusi tuhatta vuotta sitten. Joten ihmisellä oli silloin sama suolistobakteerikanta Jumalallakin. Mutta koska aikaa on kulunut jo se kuusi tuhatta vuotta ja bakteereilla on sukupolvien väli huomattavan lyhyt on suolistobakteerimme ehtineet jo rappeutua erilleen Jumalaisista bakteereista.

Osaisiko joku kreationisti laskea millainen osa suolistobakteeriemme geeniperimästä on rappeutunut ja kuinka paljon siinä on enää Jumalaista alkuperää.

11

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin saat vastausta kretuilta. Niille matematiikka on vihollinen ja numerot ja luvut ovat paholaisen lähettiläitä.

      • Anonyymi

        Numerologia on mielenkiintoinen aihealue. Älä sotke omia harhojasi tähän.


      • Anonyymi

        Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta.

        "Numeroillako luulit Jumalan ihmetyöt selittäväsi. Aloita vaikka elämän alusta (abiogeneesi) tai kerro lisää vaikka pimeästä aineeata ja energiasta."

        Kyllä. Samaa sanottiin joskus esim. auringonnoususta, joka pystytään nykyään selittämään tieteellisestikin.


    • Anonyymi

      Onko kuvallasi suolistobakteereja? Etkö eroita kuvaa sen luojasta.

      • Anonyymi

        Minun kuvalla ei ole suolistobakteereja mutta jos sillä olisi niin olisi aiheellista olettaa ne kuvaavat minussa olevia suolistobakteereja. Aivan kuten minussa, jumalan kuvassa, olevat suolistobakteerit kuvaavat jumalan suolistobakteereja.


    • Anonyymi

      Jumala on Raamatun mukaan henki. Olemme siis kuvia hengellisessä mielessä. mutta sitä ateistit ei todennäköissti halua käsittää kun vihaa totuutta ja rakkautta.

      "Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa".
      Joh. 4:24

      • Anonyymi

        Jos ihminen on hengellisessä mielessä Jumalan kuva, niin melko sekopäinen täytyy Jumalan olla. On meitä niin moneen junaan.
        Tosiasia on, että ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen kinhimmillisine tunteineen ja virheineen.


      • Anonyymi

        Väite, että ateisti vihaisi totuutta ja rakkautta, on valhetta ja vihapuhetta. Jumala ei pidä valehtelusta eikä vihapuheesta.


    • Anonyymi

      Tällä palstalla on jo jossain keskustelussa ollut esillä Propionibacterium freudenreichii, sen tunnetuin käyttö on emmentaalijuuston valmistuksessa. Propionibacterium freudenreichii -bakua tutkitaan ja jonkun verran käytetäänkin probioottisena suolistobakteerina, esimerkiksi Tolonen kirjoittaa:

      http://www.tritolonen.fi/uutiset/3178-raskausaikana-nautitut-maitohappobakteerit-voivat-ehkaista-lasten-ruoka-aineallergioita

      📄Tutkimuksessa 51 suomalaiselle odottavalle naiselle annettiin ruoan lisänä maitohappobakteereita ja 30 verrokille lumekapseleita. Maitohappobakteerikapselit sisälsivät seuraavia bakteereja: Lacrobacillus rhamnosus GG, L. rhamnosus LC705, Bifidobactrium breve Bd 99 ja Propionibacterium freudenreichii subspecies shermanii JS. Niitä annettiin 35. raskausviikosta synnytykseen asti. Tutkijat vertasivat probiootteja ja lumetta saaneiden naisten maidon 20 erilaista oligosakkaridia. Probiootteja saaneiden naisten maidossa oli verrokkeja merkitsevästi enemmän 3-fukosyllaktoosia ja 3´sialylaktoosia.📄

    • Jumalalla ei ole suolistobakteereja, sillä Jumalalla ei ole kehoa.
      Jumala on kehoton henki. Käsite ''Jumalan kuva'' ei tarkoita että Jumalallakin olisi keho niinkuin meilläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      916
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe