Halla-aho puhuu aina asiaa

Ja se harmittaa monia tahoja suunnattomasti.
20<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Koska totuudenpujalle on Suomessa yösija löytynyt ?

Äänestä
  • Kaikkein kiihkeimmät suvaitsevaiset eivät voi sietää sitä, että joku on
    -kaunis tai
    -älykäs tai
    -rikas tai
    -jopa tuota kaikkea samassa persoonassa

    Vaikuttaa siltä, että tuollaisella ihmisellä ei ole sanomisen eikä oikein elämisenkään oikeutta.

    Mutta, jos olet kaiken tuon vastakohta, niin silloin saa räävistellä, nimitellä ja haukkua muita ihan vapaasti.

    Äänestä

  • En+äänestä+persuja,+mutta+silti+Jussi+Halla-aho+on+tolkuin+poliitikko.+Kaikki+hänen+sanomansa+on+puhdasta+asiaa.+Jos+hän+olisi+demareissa+haittamaahanmuuttovastaisessa+siivessä+niin+SDP:n+kannatus+olisi++30%.+Ikävää+että+persut+sisältää+liian+monta+porvaripoliitikkoa+hyvinvintidemokraattien+sijaan.+Suvakki+en+ole,+mutta+porvariksi+en+ala!+Persujen+äänestäminen+tuo+maahamme+seuraavan+täysporvarihallituksen+persut-kokoomus-kepu,+jota+Isänmaa+ei+enää+kestä,+saati+Suomen+työläiset.+Kun+Halla-aho+asemoi+persut+työläispuolueeksi+porvarien+sijaan+ilman+Soinilaista+PetosJytkyä!,+äänestän+sitä+SDP:n+sijaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En+äänestä+persuja,+mutta+silti+Jussi+Halla-aho+on+tolkuin+poliitikko.+Kaikki+hänen+sanomansa+on+puhdasta+asiaa.+Jos+hän+olisi+demareissa+haittamaahanmuuttovastaisessa+siivessä+niin+SDP:n+kannatus+olisi++30%.+Ikävää+että+persut+sisältää+liian+monta+porvaripoliitikkoa+hyvinvintidemokraattien+sijaan.+Suvakki+en+ole,+mutta+porvariksi+en+ala!+Persujen+äänestäminen+tuo+maahamme+seuraavan+täysporvarihallituksen+persut-kokoomus-kepu,+jota+Isänmaa+ei+enää+kestä,+saati+Suomen+työläiset.+Kun+Halla-aho+asemoi+persut+työläispuolueeksi+porvarien+sijaan+ilman+Soinilaista+PetosJytkyä!,+äänestän+sitä+SDP:n+sijaan.

    Persujen ja SDP:n pitäisi lyöttäytyä yhteen. Kumpikin vastustaa ulkomaisen halpatyövoiman invaasiota, jota kokoomus, rkp ja vihreät ajavat vahvimmin. Sitä ei tarvita kun Suomessa on omasta takaa jo noin 550 000 työtöntä ja Etan-EUn alueella runsaasti yli 500 miljoonan ihmisen työmarkkina-alue, josta pääsee ilman tarveharkintaa Suomeen töihin, samasta eurooppalaisesta kultuurialueesta. Myös kaikki asiantuntijat ym. yli 3 000 euroa kuussa tienaavat pääsevät jo nyt Etan ja EUn ulkopuolelta Suomeen töihin ilman tarveharkintaa. Lisäksi sekä persut että SDP haluavat säilyttää isänmaallisina puolueina Suomen Pohjoismaisen hyvinvointioikeusvaltion ja sopimusyhteiskunnan, jota porvaripuolueet ovat tuhoamassa, ja muuttamassa Suomea yövartiovaltioksi tai Viron Baltian halpatyömaaksi. Ei siis vastakkainasettelua työläisten kesken, vaan yhteistyötä persujen ja SDP:n kesken.

    Äänestä

Ylivoimaisesti suurinta osaa kansalaisista ei kiinnosta pätkän vertaa, mutä poliitikot lätisevät, eikä ole kiskaan kiinnostanut. Te pers...n sudit vain jankutatte koko ajan-vaalit meni jo! Tajuatteko? Sairasta jäkätystä, hanki jotakin muuta tekemistä saa. ..n pers...kärpänen.

Äänestä
  • JH on Suomen suurimman puolueen puheenjohtaja. Eikä suotta. Kyllä hänen sanomisensa kiinnostaa monia suomalaisia veronmaksajia.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    JH on Suomen suurimman puolueen puheenjohtaja. Eikä suotta. Kyllä hänen sanomisensa kiinnostaa monia suomalaisia veronmaksajia.

    PS on täysijärkisen ainut vaihtoehto nykyisin.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    PS on täysijärkisen ainut vaihtoehto nykyisin.

    Keskusteletko itsesi kanssa. Semmoisia sekopäitä puolifasismi tuottaa puolueessaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keskusteletko itsesi kanssa. Semmoisia sekopäitä puolifasismi tuottaa puolueessaan.

    PS kannattajia on äänioikeutetuista noin 600 000. Saman verran on niitä, joiden ÄO ylittää 117.

    Vastaavasti ÄO alle 83 porukkaa on myös noin 600 000 äänioikeutettua. Mitähän puolueita tuo porukka mahtaa äänestää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keskusteletko itsesi kanssa. Semmoisia sekopäitä puolifasismi tuottaa puolueessaan.

    Vasemmiston ideologiaan kuuluu jonkinlainen koko maailmaa koskeva solidaarisuus, kommunismin perintönä.

    On hyvä muistaa, että edesmenneen kommunismin nimissä on tehty raskaimmmat rikokset ihmisyyttä vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vasemmiston ideologiaan kuuluu jonkinlainen koko maailmaa koskeva solidaarisuus, kommunismin perintönä.

    On hyvä muistaa, että edesmenneen kommunismin nimissä on tehty raskaimmmat rikokset ihmisyyttä vastaan.

    Veikkaisin että imperialistinen riistokapitalismi on aiheuttanut enemmän rikoksia ihmisyyttä ja eliökuntaa vastaan.

    Äänestä

Kaikilla muilla puolueilla on oikeastaan paradoksaalinen tilanne koska ovat persuvastaisessa kiimassaan sementoineet omat kantansa moniin asioihin (maahanmuutto, ilmasto...) vaikka älyävät sen että Perussuomalaisten kanta on juurikin realistinen ja pragmaattinen, eli asioita käsitellään asioina EIKÄ ideologiselta pohjalta!

Muiden tekisi mieli "reivata" omia kantojaan Persujen suuntaan mutta luonto ei anna periksi näin tehdä, ainakaan julkisesti.

No miten tämä nyt sitten tulee ilmi? Esim. keskustan maahanmuuttolinja on jo käytännössä melkein sama kuin Persuilla. Myös hallituksen ilmastolinja taisi paljastua JOPA löysemmäksi kuin mitä Persut olisivat tehneet!!!

1Äänestä
  • "Myös hallituksen ilmastolinja taisi paljastua JOPA löysemmäksi kuin mitä Persut olisivat tehneet!!!"

    Hallituksen ilmastonsuojelu on lähinnä kuvitteellista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Myös hallituksen ilmastolinja taisi paljastua JOPA löysemmäksi kuin mitä Persut olisivat tehneet!!!"

    Hallituksen ilmastonsuojelu on lähinnä kuvitteellista.

    Suomen toimenpiteillä ei ole mitattavissa olevaa vaikutusta globaaliin lämpötilaan. Sen takia ei ole viisasta tuhota suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa yltiöpäisillä ilmastotoimenpiteillä, kun emme kykene lopputulokseen vaikuttamaan.

    Ollaan mukana ja tehdään osamme, mutta ei muiden osuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen toimenpiteillä ei ole mitattavissa olevaa vaikutusta globaaliin lämpötilaan. Sen takia ei ole viisasta tuhota suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa yltiöpäisillä ilmastotoimenpiteillä, kun emme kykene lopputulokseen vaikuttamaan.

    Ollaan mukana ja tehdään osamme, mutta ei muiden osuutta.

    Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa ei myöskään pidä tuhota yltiöpäisillä maahanmuutolla. Pallon väkiluku kasvaa 16 kertaa Suomen väkiluvun verran vuodessa. Tällekään emme voi mitään.

    Potentiaalisia tulijoita riittää nyt ja tulevaisuudessa. Vetovoimatekijät minimiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen toimenpiteillä ei ole mitattavissa olevaa vaikutusta globaaliin lämpötilaan. Sen takia ei ole viisasta tuhota suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa yltiöpäisillä ilmastotoimenpiteillä, kun emme kykene lopputulokseen vaikuttamaan.

    Ollaan mukana ja tehdään osamme, mutta ei muiden osuutta.

    Tämähän on (ja oli ennen vaaleja) sanatarkasti Persujen linja tähän ilmastokysymykseen MUTTA nykyiset hallituspuolueethan olivat ennen vaaleja aivan muissa sfääreissä ja antoivat ymmärtää että ollaan tekemässä jotain "suurta" asian hyväksi.

    Joten siinä mielessä tämä hallituksen esitys oli kyllä pannukakku, kaiken kukkuraksi vielä veroedun poisto tältä parafiinidieseliltä jota mm. osa kaupunkiliikenteen linja-autoista käyttää ja on siis puhtaampaa kuin normi diesel!

    Äänestä

PS on ainut puolue, jolla on järkevä linja niin maahanmuuton kuin ilmastomuutoksenkin suhteen. Muutkin asiat ratkasitaan järkiperustein, ei millään vanhoilla vasemmisto/oikeisto-kriteereillä.

Äänestä
  • PS ei aja mitään järkevää maahanmuuttoa PS ajaa EU:n alasajoa, ja väittää että kyseessä on järkevään maahanmuuttoon liittyvat ongelmat.

    Ongelma ei ole maahanmuutto.

    Suomen ongelma on, että meillä ei ole työikäisiä työntekiöjitä.

    ABSOLUUTTINEN työntekijoiden määrä on liian pieni, verrattuna ABSOLUUTTISEEN eläkeläisten määrään. Kyse on siis huoltosuhteesta, Väestopyramidista joka on vinksallaan. Se on pakko sanoa, koska se on todellinen ongelma. Eläkkeellä oleva ei tee töita.

    Miten on?
    Vai tekeekö??

    Koska näin on ei talous voi olla kilpailukykyinen. Ei sitten millään. Tai parhaalla mahdollisella tavalla.

    Se todellinen ongelma ei näy persua kiinnostavan tipaakaan. Koska on miellyttävämpää nuolla Angloamerikkalaisia oljy-yhtioitä ja heidan puuhamiehiaan, ja samalla syyttää matua.
    Vaikka on itse ollut pakolaisia sisään päästämässä.

    Tämä on ongelma.

    Maahantulijat eivat ole sita ongelmaa aiheuttaneet, silla ongelma on niin suuri.

    Huoltosuhde on vuonna 2017

    100 / 137

    Saataa työssä käyvää kohti on siis 137 työtä tekematöntä.

    TAMA TARKOITTAA, ETTA JOS EDES JOKA TOINEN MATU TEKEE JOTAIN TUOTTAVAA, ON HAN TALOUDELLE EDUKSI.

    Ongelma on siis muualla, kuin siirtolaisissa, olletikkin kun ns. pakolaisten määrä on tippunut alas.

    Samoin on pakko myontää, että jokainen, esimerkiksi virolainen rakennusmies on lopulta sita kipeäasti tarvittavaa työvoimaa, vaikka se persua v**ttaa.

    Halla-aho pn jostain syysta liikkeellä pimein silmin. Han ei myönnä, tai ehkä hän ei edes näe totuutta. Jokin pimentää hanen silmansä. Mikä se on jää toistaiseksi arvailun varaan. Suomi tarvii kipeasti virolaiset tyontekijansä, ja ei olisi tippaakaan haitaksi vaikka sieltä filippiineilta tulisi liuta naisia hoitamaan, myymaan ja siivoamaan. Tama on tapa joka.

    MAHDOLLISTAA MENESTYKSEN. KEHNOLLA HUOLTOSUHTEELLA SE EI OLE MAHDOLLISTA! EI SITTEN VAIKKA HALLA-AHO ITSE ALKAISI ELATTAMAAN ELAKELAISIAAN.

    Kuoreen vetäytyminen ei ole oikea vaihtoehto. Jäisiko siten mitään jäljelle. Tokko paljoja ainakaan.

    Tässä teille MADON-LUVUT.

    Äänestä

Poliitikot ovat Suomessa jatkuvasti puhuneet kysyttäessä mitä sattuu. Jussi on poliitikkona poikkeus, puhuu vain ainoastaan asiaa. Joitain se harmitta mutta terveellä järjellä ajattelevia onneksi on paljon.

Äänestä
  • Jep, suomalaiset ovat tottuneet siihen että poliitikot puhuu pääasiassa "paskaa", no nyt kun ilmaantuu joku joka ihan oikeasti puhuu niin kuin asiat ovat niin eihän sitä haluta kuulla!

    Tulee mieleen entinen kokoomuksen valtionvarainministeri Iiro Viinanen joka "kuivalla" äänellä aina sanoi ihan oikeasti sen että mikä se valtion rahatilanne on ja onko johonkin varaa vai ei. Sääli vaan että Iiro meni lupaamaan että hallitus ei devalvoi ja kuinkas sitten kävikään?

    Olen oikein ihmetellyt että eikö Jussi jää koskaan kiinni mistään sanomisistaan (valehteluista), taitaa olla liian hyvä mies politiikkaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja se harmittaa monia tahoja suunnattomasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu