Ostin lipun R-kioskilta maaseutukaupungista Helsinkiin ja ihmettelin kun siellä kysyttiin nimi ja puh.numero, onko tämä joku uusi direktiivi? Takanani oli jonoa. Missä yksityisyys? Matka muuten ok. Ostin lipun käteisellä.
Onnibus lipun osto
Anonyymi
41618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vastatkaa joku.
Onmi-Bussi vastaa jos ei Matkahuolto tai R-kioskin hallinto joka lippuja myyvät?
Samanlaistahan se on täällä EU:ssa passi tai henkilökortti tulee olla muualle paisti ei kai vielä pohjoismaihin? Joku turva systeemi siellä saattaa olla takana, että tunnistetaan matkalaiset. VR:llä ei välttämättä sitä ole, mutta esim. korttimaksullahan ja ale- matkoissa sekin selviää maksajan tiedoista!
Luulisi esim. Viron matkalle päiväseltään jne. ei tarvittaisi matka-asiakirjan tapaista byrokratiaa, vaan ei kyllä matkustajat tarkistetaan lipun tarkistuksen ohella!
Se että todistus tai passi on mukana on ok, kaiken varalle mutta se syynääminen jo ennen matkaa on erikoista tässä maailmassa jossa ollaan EU:ssa!
Höpö höpö.
Bussilippua verten ei tarvitse antaa nimeä tai puhelinnumeroa.
kysyvät joskus. mutta en anna koskaan mitään nimiä . saatikka puhelinnumeroa. se ei kuulu näille ollenkaan