strokattiin herkuleksen motti lumination sytkällä satseilla ja tri powerin jatskos.
kysymys kuuluukin että: voiko stroukereitä käytellä jos nahistukset hemeissä 9 tai yli=?
seosputki isompaa vai kiilalevyä kurkunalle(toisioiden)?
vai että mitenkä?
kysymys kuuluukin että: voiko stroukereitä käytellä jos nahistukset hemeissä 9 tai yli=?
seosputki isompaa vai kiilalevyä kurkunalle(toisioiden)?
vai että mitenkä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
voi käyttää strokkikittiä mutta, ole varovainen jos mäntä käy liian pitkällä eli "kättelee" tulpan kanssa niin kärkiväli menee lunttuun ja silloin ei kipinää tule. ellei käytä monikärkitulppia jolloin yks sakara menee lyttyyn muut 2 jää Auki niin toimii.
stroukki motoriin tarvitaan jo sitten syöttöjä esim ruiskutus jokin bmw/mercedes jetronikki tahi su kaasareita jostakin triumphista löytää edullisesti.
vakiota ei voi isontaa kun ei riitä seinämävahvuus isontaa, ja kahden kaasuttimen päällekkäin asentaminen ei tuo tehoa vaan syö konepeltitilaa liiaksi vaikkakin voi sanoa että on siellä 2 kaasaria.
putkitus on sitten oma hommansa johon ei aloittelijan kandee ryhtyä vaatii isoja työkaluja ja loctite erikoisaineita.
työntäkäähän ne pensaromulaivat kaatikselle, siellä paalukone "stroukkaa" ne.
Kateelliset sitte jaksaa.
kuulostaako noitten jenkkien stroukkaus sitten kovin viisaalta?
ei tuo stroukkaaminen mitään tehoja tuo oikeasti, luullaan että heti tulee 50hv lisää kun iskunpituus muutetaan milli, pitää tehdä ajoitukset oikein sekä kanavat=rpm
sillä se lähtee
Kateellinen puhuikin jostain "pensaromulaivasta".
niin jenkeistä, ja tosi kateellinen :=)
Kukapa ei olisi kateellinen jenkeistä.
Iskutilavuuden lisäys ja puristusten kohoaminen " ei tuo mitään tehoja" . Oletko tosissasi ?
no+kerronpas,+oli+helkama+raisu+sylinteri+koossa+38.8+eli+vakio,+portattiin+se+40+mm+niin+se+kulki+saman+verran+kuin+ennenkin,+eli+ei+mitään+hyötyä+vaikka+kuutioita+tuli+5+lisää+eli+10%.
siinä+nämä+spedet+luulee+vaan+että+on+10+litran+mylly+niin+saadaan+1000+heppaa,joo+joo.
siinä+pitää+tehä+vhä+muutakin+kun+isontaa+mäntää+ja+vaihella+veivejä+piteemiksi,+huonos+lykys+lyö+tulpat+mutkalle+ja+kipinä+loppuu
Pysy sinä vaan niissä Helkama Raisuissa.
on todeela viisaita virityskeinoja, no kertoo ehkä hiukan ameriican poikien jären juoksusta:D
laita 99v poweria tankkiin niin saat halvimmat tehonlisäykset ja jätät humpuuki strokkiosat sinne kauppaan.