Pystylaudoituksella? On vaan vittumainen maalata.
Mitä järkeä tehdä talo
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Vaakalaudoituksella vesi pääsee rakenteisiin ja syntyy home-ongelmia.
Näin se on nähtävä. Maalaus kannattaa hankkia ostopalveluna, jos ei itse osaa. Uusavuttomuus on nykyään yleistä, ja kotitalousvähennys on tehty juuri uusavuttomia varten.
Pystylauta lahoaa alapäästään nopeammin, kun ne ovat jatkuvasti märkänä. Poikittain olevissa laudoissa talon alaosa on helppo korjata vaihtamalla muutama lauta. Ei se vesi pääse rakenteisiin, kun ne on pontissa, ja kuivuvaa pinta-alaa on runsaasti. Pystylaudassa vesi valuu koko seinältä alapäähän, ja pitää lautaa märkänä pitkään.
Ei ne alareunat mihinkään lahoa kun ne sahataan oikein, sopivasti viistoon jotta vesi ei jää makaamaan laudan alareunaan. Vielä parempi jos reunaan asennetaan sopiva tippalista.
Tippalistan ja pystylaudan pään väliin vesi jää tehokkaasti lahottamaan lautaa. Puun käyttö rakennusten ulkopintamateriaalina pitäisi kieltää lain voimalla.
Tippalista pellistä, riittävä "kaato" alaspäin ja pieni ilmarako lautaan niin toimii juuri niin pitkään kun nyt kohtuudella voi vaatia.
Eihän puupinta sinänsä ole kaikkein kestävin ratkaisu, mutta se on heti alkuunsa aika edullinen ja myös korjaus/uusiminen on edullista. Eikä hyvä hengittävyyskään pahaksi ole. Ja näin ilmastohysterian aikoina, se on hyvä ratkaisu.
Paras ja pitkäikäisin on varmaankin paikalla muurattu tiiliverhous, sitten tiilipintainen betonielementti mutta paljoa puuta kummempi ei ole esim. rappattu, sirotepintainen tai maalattu betonielementti ja korjaukset/uusiminen on kallista.
Sitten on tietty joitain harvemmin käytettyjä pinnotteita, mutta niistä ei sen enempää.
Tiili halkeilee ajan saatossa ja jos pihapiirissä puita niin kohta on tiilenpäät harmaan sammalen peitossa ei sekään hääviä oo sitte teräsharjalla niitä putsata pois.
homeongelma syntyy kastepisteen väärästä kohdasta rakenteissa tai vääristä maaleista,laudoituksen suunnalla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
pitää ne päätkin maalata,pystylaudoituksessa oikeinpäin(puun syyt) laitetut laudat ohjaavat veden alaspäin paremmin eikä se imeydy lautaan .
alapäähän pitää rakenteissa tehdä jokatapauksessa tehdä kapillaarikatko että maakosteus ei imeydy rakenteisiin,sillon kun lahoaa muutakin kun vain alapäät
Höpsistä - vaakalaudat limitetään toistensa päälle tyypillisesti niin , että ne ulkonevat alareunasta , ja lauta johdattaa veden pois, ikäänkuin jyrkkää alamäkeä.
Jokin ladonseinä on eri juttu.
Tiilien halkeilu on melko harvinaista noin yleensä ja jos muuraus ja etenkin saumaus on asiallisesti tehty, aika marginaalinen ongelma. Tottahan tiilipinta huoltoa vaatii, mutta kyllä tuo sammaloituminen ja jäkälän kasvu ottaa aikansa vaikka ei tekisi mitään. Naapurissa on tiilivuorattuja rivitaloja jotka rakennettu 45 v sitten. Talojen päätyihin on ilmestynyt vasta viime vuosina näkyvämpää kasvustoa. Samassa ajassa puupintainen talo olisi huoltomaalattu jo pariin kertaan ja monessa tuon ikäisessä on elementtien uusiminen kohta edessä ellei ole jo uusittu.
Mitä k ärkeä on yleensä ver h oilla taloa laudoilla muuta kuin h inta.
Oletko koskaan maalannut paineilmalla?
Olen, pelkkä ilma peittää huonosti.
Kunnon räystäät ja kivijalka, niin ei tarvitse alvariinsa sutia ja alapäätkään eivät lahoa.
Mies jonka kotona on suorat seinät ja tapetit.
Jos nyky paneelilaudoitus varmaan,mutta kunnon puutalo,puulaudat, ei ollut paha maalailla.
>>Pystylauta lahoaa alapäästään nopeammin, kun ne ovat jatkuvasti märkänä. Poikittain olevissa laudoissa talon alaosa on helppo korjata vaihtamalla muutama lauta.>>
Riippumatta siitä miten päin se ulkovuorin lauta on seinään vasaroitu, niin laudoituksen alapäät ei saa kastua niin että ne alkaa mätimään. Jos tulee tarve vaihtaa alapään mädäntyneitä lautoja pois, niin se koko talo on samalla purkukuntoinen. Koko seinärakenne on alun perinkin väärin tehty.
Olen katsellut 70...80 v. sitten rakennettuja rintamamiestaloja. Ei niissä ole vuorilaudat alhaalta mädäntyneet, eikä mätäne. Kestää, jos on normaalijärkinen tekijä ollut, eikä ihan ku-sipäinen arkkitehti ole piirtänyt rakenneohjeita.
Pystylaudoitetussa ulkoverhouksessa kannattaa sutia vertikaalisesti, kun taas vaakalaudoitus horisontaalisesti. Silloin homma käy sujuvammin.
Ohjeesi on täsmälleen oikea, kaikille pöljille vaakalaudoityuksen omistajille. Kertomallasi tekniikalla saadaan seepraraidallinen lopputulos, ja se on kauniin näköinen kattella.
Massiivihirsi on ainoa oikea rakennusmateriaali. Tulee kerralla valmiiksi sekä sisä- että ulkoseinä. Ulkopinnan hoito säännöllisesti tervaamalla. Ei lahoa jos ei lahoteta.
Jos homma tehdään oikein, niin massiivihirsi suojataan uv:lta lautaverhoilulla muutaman vuoden kuluttua hirsitöiden jälkeen. On tullut nähtyä auringon hapertamia ja lopuksi muurahaisten syömiä lahonneita hirsitaloja. Ja eikä ollut edes nykytyylin mukainen matala betonisokkeli alla.