Onko tämä Aro se sama toimittaja joka

käytteli kovia huumeita?
3357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Kyllä se taitaa olla se ihan sama. Katsoin noita tuoreita kuvia, joita kirjan julkistuksen yhteydessä on julkaistu.

Minun silmääni naama kertoo että epäilystä aineista voisi olle vielä tälläkin hetkellä.

Äänestä
  • Ja sinä taidat olla niitä bäckmannilaisia Pietarin trolleja? Aivan ilman epäilyksen häivää.

    1Äänestä

  • KÄYTTÄÄ YHÄ. Ja vihaa isänmaallisuutta, Suomea Ja Suomalaisuutta.

    Äänestä

  • "Onko tämä Aro se sama toimittaja joka
    käytteli kovia huumeita?"

    Haluat näköjään oikeuteen, samaa kertoneet on meinaan sinne haastettu ja tuomion saaneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Onko tämä Aro se sama toimittaja joka
    käytteli kovia huumeita?"

    Haluat näköjään oikeuteen, samaa kertoneet on meinaan sinne haastettu ja tuomion saaneet.

    Edes Obaman marijointin poskisauhuista kertoneet ei ole joutuneet, kyseessä sentään Yhdysvaltan presidentti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    KÄYTTÄÄ YHÄ. Ja vihaa isänmaallisuutta, Suomea Ja Suomalaisuutta.

    Todistit juuri moskovan tiltuutesi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Onko tämä Aro se sama toimittaja joka
    käytteli kovia huumeita?"

    Haluat näköjään oikeuteen, samaa kertoneet on meinaan sinne haastettu ja tuomion saaneet.

    Voisi kuvitella että käyttäjät joutuisivat oikeuteen kuten myyjätkin eikä kyseisistä rikollisista kertovat.

    Äänestä

Se sama piripäähän se on.

Äänestä

Ei, vaan se sama, joka toi teidän itätrollien toiminnan kaiken kansan tietoon. Taitaa vieläkin teitä kovasti kyrsiä.

1Äänestä
  • Mikä idiootti olet, mutta tyypillinen vassari.

    1Äänestä

jessikka on taas maanisessa vaiheessa kun menee niin lujaa trollijahdissa, mikä se olikaan aine joka aiheuttaa hallusinaatioita? Jessikan kannnattaa nyt ottaa lasi vettä ihan piri-pintaan! Hengitä jessikka paperipussiin vähän aikaa, kyllä se siitä!

Äänestä

Pitää olla varovainen mitä kirjoittaa kun muistaa kuinka kävi toimittajille, jotka paljastivat Aron huumeiden käytön ja huumetuomiot. Sitä voi joutua itsekin oikeuteen jos paljastaa liikaa.

Äänestä

Jessikka kertoo pelkäävänsä taas henkensä edestä.
Huumeongelmaisilla esiintyy paljon erilaisia pelkotiloja.

Äänestä
  • FSB on lähettänyt ennenkin agentteja ulkomaille hoitamaan epätoivottuja henkilöitä. Sitä voi olla pizzassa vaikka poloniumia joku kerta.

    1Äänestä

Niin että Pietarissa on muka oikein "trollitehdas" jossa on palkkalistoilla satoja trolleja jotka suomalaisille nettisivuille kirjoittavat 24/7 juttuja? Kuka tuollaiseen uskoo.

Äänestä
  • Suomi24.fi oli Arosta yksi mainituista venäjätrollien foorumeista Hommafoorumin, Ylilaudan lisäksi. Siis kaikki suositut foorumit joissa voi vapaasti kirjoitella. Parempi laittaa kaikki kirjoittamaan omalla nimellä sähköisen tunnistautumisen kautta.

    Äänestä

  • Kyllähän Suomessa tiedetään, että Putlerin trollitehdas on täyttä faktaa! Onhan tuo ollut esillä lähes kaikissa medioissa Suomessa. Jessikka Aro on lisäksi perusteellisemminkin tutustunut tähän neuvostomalliseen Putler-aivopesu-tuotantolaitokseen. Suomessa ei vaan uskota pätkän vertaa mitä paskaa se suoltaa tulemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi24.fi oli Arosta yksi mainituista venäjätrollien foorumeista Hommafoorumin, Ylilaudan lisäksi. Siis kaikki suositut foorumit joissa voi vapaasti kirjoitella. Parempi laittaa kaikki kirjoittamaan omalla nimellä sähköisen tunnistautumisen kautta.

    Ei omalla nimellä voi totta kirjoittaa. Siitä rangaistaan. Diipadaapaa voi nimimerkillä kirjoitella, mutta totuuden kertominen on viisainta kirjoittaa anonyyminä.

    Äänestä

Infosotaveteraani muistelee: Mitä opin jo viisi vuotta sitten Venäjän trolleista
Näihin aikoihin, tasan viisi vuotta sitten aloin kirjoittaa silloisessa työpaikassani Taloussanomissa uutisia ja mielipiteellisiä juttuja Venäjän hybridivaikuttamisesta. Paria kuukautta aiemmin tapahtunut Krimin valtaus oli tuonut paljon uusia näkökulmia asiaan. Silti esimerkiksi suomalaiset idänkaupan ammattilaiset eivät vielä tuntuneet ymmärtävän, mikä kaikki muuttui kun kauppakumppani alkoi käyttää aseita politiikkansa jatkeena.

Hyvin äkkiä minulle alkoi lähetellä sähköposteja ja tekstiviestejä yksi epämiellyttävä hahmo, saaden pian seuraansa muutaman muunkin kaltaisensa. Lisäksi he tai toverinsa alkoivat kirjoittaa kymmeniä loukkaavia kommentteja juttuihini. Kun moderointi poisti niitä henkilökohtaisuuksien takia, samat tarinat ilmestyivät Suomi24-, Vauva– ja KaksPlus –keskustelupalstoille.

Vähitellen, seuraavina kuukausina viestit raaistuivat ja rumentuivat. Samat lauseet alkoivat pikkuhiljaa toistua MV-julkaisussa ja muissa uusissa vihankylvökanavissa, sekä parissakin Facebookin Venäjä-mielisessä ryhmässä.

Postausten mukaan olin paitsi russofobi, Ukrainan fasistien tukija ja paha ihminen, luultavasti myös homo, tunnettu pedofiili, eläintenkiusaaja ja esiinnyin salanimillä eri puolilla internettiä saalistaen nais- ja miesseuraa. Lasteni ja puolisoni nimiä udeltiin, samoin osoite- ja yhteystietoja mahdollista ”käyttöä” varten. Edustin mccarthyismia ja ad hominemia.

Eräs kollegani, joka työskenteli silloin ja työskentelee edelleen Yleisradiossa, lähetti ahkerasti minulle kuvakaappauksia näistä postauksista.

Lue lisää
”Tämän tekijän täytyy olla Venäjän trolli”, hän vakuutti minulle moneen kertaan.

Se, että tuo häirikkö ja hengenheimolaisensa kommentoivat törkypostauksiaan sosiaalisessa mediassa omilla suomalaisilla nimillään, oli kuulemma vain ovela salajuoni: taustalla oli kollegani päätelmien mukaan kuitenkin Venäjä.

Kävin etsiskelemässä verkossa postauksia tehtailevia ihmisiä. Erään ketjun alullepanijaksi paljastui keski-ikäinen lounaissuomalainen nainen, jolla oli vielä kääpiökoirakennelikin. Hän oli koira-aiheisten keskustelupalstojen mukaan kärhämöinyt myös pennunostajien kanssa.
Nainen haukkui verkossa kaikkia ja kaikkea samalla tavalla kuin minuakin – ihmistä jota hän ei entuudestaan mitenkään tuntenut. Emme olleet, emmekä ole koskaan tavanneet.

Toinen raivoaja oli Pohjois-Karjalassa asuva mies, joka oli ollut aktiivisena paikallisessa skiniliikkeessä ja saanut nuorempana tuomion kännissä tehdystä kuolemantuottamuksesta. Hän tuntui minun lisäkseni inhoavan sosiaaliviranomaisia, autokauppiaita, armeijan henkilökuntaa ja erityisesti 1990-luvulla kaupunkiinsa Somaliasta tulleita pakolaisia. Näitä hän oli pilkannut koko näkyvän nettihistoriansa ajan, kauan ennen Krimin tapahtumia.

Kolmas ahkera solvaaja oli idyllisessä rannikkokaupungissa asuva seitsenkymppinen runoilija, rauhanaktivisti ja 1970-luvulla Moskovassa ja Berliinissä työskennellyt ihminen. Pienellä etsimisellä huomasi helposti, miten hänkin oli vuosien mittaan käynyt yhden ihmisen sotaansa milloin mitäkin oikeaa tai kuviteltua aatteellista vastustajaa vastaan.

Kollegani mielestä tämä henkilö ainakin oli Neuvostoliitto- ja DDR-taustansa takia ilmiselvä Venäjän trolli, joka ottaa yhä käskynsä samoilta toimijoilta kuin kaikki 1970-luvulla idässä oleskelleet: KGB:ltä tai sen seuraajilta.

Herkkäuskoiset ryhmääntyivät
Useimmat näistä kimppuuni käyneistä ihmisistä olivat aktiivikeskustelijoita eräässä Krimin valtauksen jälkeen syntyneessä, trollien mukaan nimetyssä Facebookin keskusteluryhmässä.

Sitä pyörittivät – ja pyörittävät – samoin ihan oikeat suomalaiset ihmiset, joiden mielestä Venäjän valtiollisen Sputnik-uutistoimiston ja Russia Todayn tekemät uutiset olivat paljon luotettavampia kuin kotimaisen tai länsieurooppalaisen median jutut. Moni sanoo vastustaneensa jo lapsesta asti Yhdysvaltojen oikeudettomia sotia Vietnamista Irakiin.
Kun Venäjän toimia selitettiin itämediassa parhain päin, se sopi paremmin näiden ihmisten vanhaan ajatusmaailmaan kuin rumilta kuulostaneet suomalaiset uutisjutut Venäjän tekemästä häikäilemättömästä Krimin anastamisesta.

Äänestä
  • FB-ryhmässä löydettiin myös hyvin nopeasti erilaisia uusia uutiskanavia: mystisesti tyhjästä ilmestyneitä englanninkielisiä verkkosivustoja, joilla jaettiin uutisten lisäksi myös mielikuvituksellisia tarinoita Bilderberg-ryhmän tai George Soroksen salaliitoista Venäjää vastaan. Näissä Venäjä oli aina hyvä uhri, ja länsi paha valehtelija.

    Mitä reikäpäisempi provo tai ilmiselvä itänaapurin ammattitrollien laatima valeuutinen sivustoilla olikaan, sitä varmemmin se upposi totena ryhmän keskustelijoihin kuin kuuma veitsi kevytlevitteeseen.
    Kukaan ryhmäläisistä ei ainakaan julkisesti neuvonut käyttämään näiden saittien lukemisessa samaa lähdekritiikkiä, mitä he vaativat Hesarin tai Yleisradion uutisia linkanneilta.

    Suomenkielisiä Venäjän trolleja ei tarvittu, osaamme lukea alkukielellä
    Ja tässä suomalainen hyvä koululaitos näyttikin voimansa: siinä missä saksalaiset, espanjalaiset ja ranskalaiset Putin-fanit joutuivat odottamaan näistä englanninkielisistä huuhaa-sivuista idän trollitehtaiden käännöksiä ja dubbauksia, suomalaiset pystyivät lukemaan niitä alkukielellä eivätkä näin tarvinneet vartavasten Suomeen suunnattua suomenkielistä trollaustoimintaa.

    Muutama edelläkuvatun FB-ryhmän jäsen esiintyi keskusteluissa oikealla nimellään tai kertoi kysyttäessä suosiolla henkilöllisyytensä.

    Kaikki olivat ihan tavallisia ihmisiä: osalla oli vasemmistolaista taustaa, osa suhtautui muuten vain kaikkeen yhteiskunnan toimintaan luontaisen epäluuloisesti, osa oli paikallispolitiikasta tuttuja kuntapäätösten ammattivalittajia, osa hiukan syrjäytyneitä änkyröitä jotka näkivät koko ajan ympärillään vallanpitäjien juonia.

    Kaikille oli yhteistä se, että he jakoivat kritiikittä verkossa uutisia, jotka olivat lähteneet liikkeelle sellaisilta sivustoilta jotka on jälkeenpäin osoitettu Venäjän propagandakoneiston luomuksiksi.
    Moni sanoi, että jakoi näitä vain siksi, että ne antavat toisenlaisen kuvan maailmasta kuin suomalaisen median uutiset. Silti useimmat ryhmäläiset myös peukuttivat kaikkia oletetuista ”vastustajistaan” tehtyjä pilakuvia ja raakojakin, henkilöönkäyviä meemejä.

    Erityisesti heitä huvitti, kun pohjanmaalainen tositv-esiintyjä ja kansantaiteilija nimesi yhtyeensä trollien kunniaksi ja teki kotistudiossaan Yleisradion kollegastani kömpelön, pilkkaavan musiikkivideon.

    Ryhmäläiset kutsuivat itseään sananvapauden vaalijoiksi ja vapaan tiedonvälityksen edistäjiksi. Minä, jyrkkänä ihmisenä, pidin porukkaa mieluummin vain harvinaisen naiiveina, medialukutaidottomina ja ennakkoasenteellisina, helposti johdateltavina pölvästeinä.

    Ai niin, kollegani mielestä koko Facebook-ryhmä oli todennäköisesti luotu jonkun Venäjän tiedustelu- tai muun hurlumheipalvelun myötävaikutuksella. Musiikkivideosta puhumattakaan.

    Kun kerroin selvittäneeni, että kaikki minun vainoajani olivat kantasuomalaisia reppanoita eivätkä FSB:n, GRU:n tai SMERSH:n asiamiehiä, kollegani suutahti minulle ja lakkasi vähitellen pitämästä yhteyttä.

    En kuulemma ottanut ongelmaa tarpeeksi vakavasti, ja sitä Venäjä kuulemma nimenomaan toivoikin, informaatiovaikutuksensa vähättelyä.

    Otin kyllä. Puhuin uhkaajista ja solvaajista poliisille, ja sain vastaukseksi ”ei aiheuta toimenpiteitä, eivät ole suoria uhkauksia, toimittajan kannattaa vain kestää tuollaista”. Mikäs siinä sitten.

    En tiedä, olisiko virkavalta ottanut minut enemmän tosissaan, jos olisin mennyt vaikka Suojelupoliisin luo ja kertonut vieraan valtion olevan kimpussani. Sitä en kuitenkaan tehnyt, koska mölisevistä peräkammarinpojista ja -tytöistä ei saa ulkomaista agenttia vaikka voissa paistaisi.

    Äänestä

  • Hybridikeskuksen massavalvonnan kauttako henkilöiden identiteetti paljastui, ja laittomasti ennen 1.6.2019 voimaan tullut tiedustelulakia, joka sallii periaatteessa kenen tahansa verkkoliikenteen seurannan?

    Äänestä

Hän myös välitti huumeita eteenpäin.

Äänestä
  • Okei ostitki itse,kun levität tällaista paskaa täällä , Ei tarvi kuin mainita nimi Aro nykyään niin alkaa pietarin ja moskovan sekä näiden hyödyllisten idioottien koneet laulamaan disinfoa kanavat täyteen

    Äänestä

Kovilla huumeilla on taipumus jättää jälkensä aivoihin. Sellaista huumetta ei tosin olekaan joka ei jotakin pysyvää jättäisi, mutta mitä kovempi huume niin sitä kovemmat vauriot.

Äänestä
  • Niin näkyy kirjoituksistasi päätellen.

    Äänestä

Hugh hefner käytti amfetamiinia kun teki suht tuottoisaa lehteä. En todellakaan tarkoita että aineen käyttö olisi ok mutta ei se tee asioita toista. Sikäli kun jessika on tehnyt tutkivaa journalismia niin ei jonkin aineen käyttö tarkoita että juttunsa olisivat keksittyjä.

Sikäli jos olisivat niin sehän olisi helppo paljastaa. tälläkin palstalla on aroa haukuttu kuin pahaakin rikollista. Se jo kertoo jotain osumista kun on saanut aika hurjan parjauskamppanjan niskaansa.

Äänestä
  • Löytyykö tutuistasi paljonkin huumetuomion saaneita kun noin vähättelet?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Löytyykö tutuistasi paljonkin huumetuomion saaneita kun noin vähättelet?

    Yleensä narkkarit ja niiden kaverit jotka ovat myös narkkareita, vähättelevät huumeiden haittavaikutuksia.

    Monet huumeidenkäyttäjät jotka ovat päässeet oikeasti kuiville, kertovat jälkikäteen katuvansa huumeisiin hukattuja vuosia. Tyypillinen osa useaa tarinaa on aiempi valheellinen huumeettomuus, johon sisältyi väitteitä siitä etteivät huumeet muka aiheuttaneet vahinkoa. Valheita itselleen ja muille.

    Vasta todella kuiville päässyt entinen huumeidenkäyttäjä kykenee kohtaamaan sen kaiken pysyvän vaurion, mikä ei koskaan tule korjaantumaan.

    Äänestä

Lueppa kirjasta. Tänään tuli jakoon. Loistavaa tekstiä. Kiitos Jessika Aro. Olet vahva nainen!

Äänestä

Kova homma on armeijalla , kun puhalletaan pilliin. Aloittajan kaltaiset ryssänkätyrit pitää ottaa kiinni ja pistää säilöön.

Äänestä
  • Sinut pitäisi viedä saunan taakse ammuttavaksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

käytteli kovia huumeita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu