Pakanan ja kristityn ero

Pakana jopa väittää tuntevansa Jumalan.
Miten pakana sitten eroaa kristitystä?
Katsotaan Jumalan Sanasta 1. Kirje Tessalonikalaille 4. luku jakeet 3,5,7 ja 8.
Kaikenlaiset himot ovat lihasta eikä Jumalasta.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin, ja kaikki muut kilpailut, kuin se Raamatun UT mukaisesti, =toistensa kunnioittamisessa ja palvelemisessa kilpailu, on saatanan palvelua. Luomakunnalle tuhoksi ja ihmiskunnalle turmeluksi olevaa ja koituvaa!!

Totuutta, krist kuntalaisile / muillekin HERÄTYKSEKSI, PÄÄasiaa...

http://www.suomenkristityt.foorumimme.com Raamatun UT mukaisesta ja perustuvasta Kristillisyydestä, KESKUSTELU, foorumilta.

Äänestä

Latinankielinen paganus-sana tarkoitti alkujaan maalaista tai kyläläistä eikä pakanaa. Nimitys johtuu siitä, että kristinusko oli sen varhaisina aikoina erityisesti kaupunkilaisten uskonto, maaseudulla asuvien ollessa vanhojen uskontojen kannattajia. Vuoden 1992 raamatunsuomennoksessa sanaa pakanat ei kuitenkaan enää käytetä, vaan se on korvattu sanalla kansat tai muut kansat. Monet esittävät tietoa, koska heitä tuntuu siltä vaistomaisesti, eivätkä viitsi ottaa selvää totuudesta. Hatusta vetämisen taito on jo ilmiö kerrassaan.

Keisari Konstantinus suuri lopetti kristittyjen vainot (307-337). Kristinuskon asema vahvistui euroopassa. Konstantinus antoi kastattaa itsensä vasta kuolinvuoteella.

Äänestä
  • Münchausenin temppu nostaa itsensä omasta tukasta suosta pois, ei tahdo todellisuudessa onnistuakaan,

    Raamattu sanoo, että älkää mistään murehtiko. No en olen aika välinpitämätön.

    Talous ja työasiat ovat usein tapetilla, mikähän kirous näissäkin asioissa on että kaikki nämä asiat menee päin peppua. No rukoillaan lakkaamatta, jotkut asiat muuttuu jotkut ei . Olen ottanut Kristuksen merkin otsaani ja joka puolelle. Olen siis myynyt itseni hänelle. Kyseessä on tunnetun kirkon riitti, mutta ei siitä sen enempää. Toivotaan että minua johdatellaan paremmin tulevaisuudessa. Kai tuosta pakanuudesta näin pääsee eroon. Minä en elämälläni tee mitään annoin sen parempiin käsiin.

    Viittaat pakanan tarkoittavan jumalatonta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pakana jopa väittää tuntevansa Jumalan.
Miten pakana sitten eroaa kristitystä?
Katsotaan Jumalan Sanasta 1. Kirje Tessalonikalaille 4. luku jakeet 3,5,7 ja 8.
Kaikenlaiset himot ovat lihasta eikä Jumalasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu