Tässä hieno suunnitelma Loviisan voimalan purkutyölle:
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ydinvoimalan-purku-kestaa-jopa-30-v-hinta-jalkihoitoineen-miljardi-euroa/b32d7a61-b717-3c6c-a69b-acb2332901ad
Yhtään voimalaa ei olla vielä tosin purettu.
Three Mile Islandin ydinvoimala suljetaan ja sen purku on ajateltu aloitettavan joskus 2070- tai sata vuotta myöhemmim, kuka tietää?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/89da4086-797e-4f2d-bd7f-01202c993477
Ydinvoimalan purku tehdään peiton alla!
5
190
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä että purkutöiden rahoitus on jo etukäteen määrätty "säästöön", niin kenenkään ei tarvitse alkaa itkemään niistä. Suurin osa purkutyön kohteista on vapaasti purettavaa ainesta ja mm. kaikki sähkölaitteistot voidaan käyttää uudestaan kun otetaan talteen sähköromuna. Purkutöillä tulee olemaan hyvä työllistävä vaikutus.
Radioaktiivinen romumetalli on suuri uhka.. Ei ole kiva jos kun esim. juustohöylä tai lapsem hammasraudat ovat radioaktiivisia.
- Anonyymi
Tuo TT:n artikkeli on asiallinen, siinä on haastateltu asiantuntijoita. Kerrotaan, miten Loviisan voimalaitoksen purkaminen hoidetaan noin10 vuodessa.
Voi olla, että natsi ei ymmärrä selostuksesta hölkäyksen pöläystä. Tuo peiton alla sahattava osa on reaktoria ympäröivä betonisuoja. Nuo toimenpiteet tehdään suojarakennuksen sisällä, joten vaaraa kontaminaation leviämisestä ei ole, vaikka suojapeitteet ja imut eivät toimi sataprosenttisesti.
Suojarakennuksessa on ensinnäkin betonia noin metrin vahvuudelta. Betonin sisäpuolella on muutaman cm vahvuinen teräsvuoraus. Molemmat ovat ihan puhtaita. Teräsvuoraus varmaan puretaan ja teräs toimitetaan kierrätykseen. Betonisylinteriä ei ole välttämätöntä purkaa, jos sille keksitään jotain käyttöä, tehdään vaikkapa viljasiilo. Mutta on se myös mahdollista räjäyttää hajalle. "Syy sulkemiseen on sähköntuotannon huono kannattavuus. Ruotsissa on tarjolla paljon sähköä, hinta on huono eikä vanhoja voimaloita kannata korjata."
Ydinsaurusten, eli ydinvoimaloiden, aikakausi voi loppumassa. EUssa suunnitellaan sen valheellisen "vihreyden" poistamista, mikä tarkoittaa EU-tuen loppumista, tai ainakin sen sen vähentymistä, ydinvoimalan rahoitukselle.:
https://yle.fi/uutiset/3-10961855
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16060515/ydinvoima-on-vihrea-valhe- Anonyymi
Räjäytetään vaan koko laitos hevon kuuseen, siis silloin kun tuuli on Ruotsiin päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313125EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081378
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371091Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773
