Ydinvoimalan purku tehdään peiton alla!

5

200

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että purkutöiden rahoitus on jo etukäteen määrätty "säästöön", niin kenenkään ei tarvitse alkaa itkemään niistä. Suurin osa purkutyön kohteista on vapaasti purettavaa ainesta ja mm. kaikki sähkölaitteistot voidaan käyttää uudestaan kun otetaan talteen sähköromuna. Purkutöillä tulee olemaan hyvä työllistävä vaikutus.

      • Radioaktiivinen romumetalli on suuri uhka.. Ei ole kiva jos kun esim. juustohöylä tai lapsem hammasraudat ovat radioaktiivisia.


    • Anonyymi

      Tuo TT:n artikkeli on asiallinen, siinä on haastateltu asiantuntijoita. Kerrotaan, miten Loviisan voimalaitoksen purkaminen hoidetaan noin10 vuodessa.
      Voi olla, että natsi ei ymmärrä selostuksesta hölkäyksen pöläystä. Tuo peiton alla sahattava osa on reaktoria ympäröivä betonisuoja. Nuo toimenpiteet tehdään suojarakennuksen sisällä, joten vaaraa kontaminaation leviämisestä ei ole, vaikka suojapeitteet ja imut eivät toimi sataprosenttisesti.
      Suojarakennuksessa on ensinnäkin betonia noin metrin vahvuudelta. Betonin sisäpuolella on muutaman cm vahvuinen teräsvuoraus. Molemmat ovat ihan puhtaita. Teräsvuoraus varmaan puretaan ja teräs toimitetaan kierrätykseen. Betonisylinteriä ei ole välttämätöntä purkaa, jos sille keksitään jotain käyttöä, tehdään vaikkapa viljasiilo. Mutta on se myös mahdollista räjäyttää hajalle.

    • Anonyymi

      Räjäytetään vaan koko laitos hevon kuuseen, siis silloin kun tuuli on Ruotsiin päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      32
      1658
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1311
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1261
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      13
      1106
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1055
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      959
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      92
      927
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      146
      765
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      732
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      55
      633
    12. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      624
    13. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      619
    14. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      611
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      608
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      42
      607
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      576
    20. 46
      563
    Aihe