Alkot pitäisi pitää auki myös sunnuntaisin. Haluaisin kunnioittaa mestaria myös tänään ottamalla tilkan jos toisenkin Jeesuksen verta eli kirkkoviintä ihan omien ehtoollisten merkeissä.
Olisivatko palstan uskovaiset niin mukavia, että välittäisivät terveiseni Päivi Räsäselle, jotta asia lähtisi etenemään? Varmasti moni muukin haluaisi kunnioittaa mestaria myös sunnuntaisin omintakeisissa ehtoollisissaan. Olisi hienoa mestaria muistella ja samalla hänen vertaan maistella. Siispä kaupat auki myös sunnuntaisin!!!
Olisivatko palstan uskovaiset niin mukavia, että välittäisivät terveiseni Päivi Räsäselle, jotta asia lähtisi etenemään? Varmasti moni muukin haluaisi kunnioittaa mestaria myös sunnuntaisin omintakeisissa ehtoollisissaan. Olisi hienoa mestaria muistella ja samalla hänen vertaan maistella. Siispä kaupat auki myös sunnuntaisin!!!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaksi palstan kovinta riehujaa, siino ja G4G ovat molemmat alkoholisteja?
No sittenhän koko seurakunta on pelkkiä juoppoja!!!! Viiniä juodaan ehtoollisilla rekkakuormittain. En minä ainakaan ole siihen syyllinen, koska en edes kuulu kirkkoon. Turhaa minua on alkoholistiksi nimitellä, hemmetin spurgu!!!!
G4G on omien sanojensa mukaan absolutisti. Ei ole koskaan edes ehtoollisviiniä juonut...
Hän on salajuoppo. Juo ehkä jopa pimeästä pullosta.
Sama kirjoittaja niillä perjantaipullojutuilla, eli taitaa olla vaan taas rehellistä proosaa se absolutismi.
Onko olemassa pimeitä pulloja?
Vähän niin kuin pimeää energiaa ja pimeää ainetta... mutta pimeästä pullosta voi tulla humalaan toisin kuin muista vitun pimeistä jutuista, joita kaltaisesi ateistitollo suustaan ulos suoltaa...
Mikään aihe ei ole surkea, jos tarina on totta, proosa puhdasta ja rehellistä, ja jos se vahvistaa rohkeutta ja laupeutta paineen alla.
En tiedä, onko pimeitä pulloja. Jotkut ovat kehuneet ostaneensa sellaisen. Saattaa olla, että nykyään niihin asennetaan led-valot. Mutta mukavaa, että on sinun kaltaisiasi "valoisia" ihmisiä. Minä en muuten päästele suustani silloin mitään, kun kirjoitan. Sinä varmaan myös otat suihin silloin.
Vaikka aloitus on satiiria niin tuo alkon monopoli on jo aikansa elänyt. Muualla Euroopassa sitä vahvaa alkoholia voi ostaa ihan lähikaupasta kun kauppa on vain auki. On pari kertaa tullut ostettua viiniä ulkomaan reissuilla ihan lähikaupasta lauantai ja sunnuntai välisenä yönä ihan pelkästään koska se ei ole Suomessa mahdollista.
Suomalaiset ovat heikompia viinan ja päihteiden edessä kuin muut, joten hyvä että meillä on ollut uskovaiset ja ateistiset poliitikot säätelemässä mitä voimme tehdä vapaa-ajallamme.
Suomalaiset juovat viinaa jopa vähemmän kuin ruotsalaiset, tanskalaiset tai norjalaiset. Käy vaikka katsomassa, ketkä niitä jonoja tekevät Saksan myyntiliikkeissä.
Ehdollisviintä kehiin pyhisin! Jos marketista ei saa yölättiä, niin ne voidaan korvata Pringleseillä.
Joo, hyvä ehdotus. Malagaa ja Pringleseitä peliin niin Jumala tykkää ja taivaspaikka on varmistettu.
Jos et pysty niitä viinaksia säästämään edes yhden yön yli, niin ehkä on parempikin että joudut laittamaan korkin kiinni edes kerran viikossa.
Haluan kunnioittaa Herraa joka päivä ottamalla kulauksen kirkollisviintä eli Jeesuksen verta. Pitäis sulla olla mulle positiivisuutta sen verta.