Tavallinen henkilöauto kevyt/mopoautoksi

Olen yrittänyt googlailla englannin, -ja suomen kielellä asioita/artikkeleita tähän liittyen mutta mitään järkevää ei ole tullut vastaan.
Jossakin uutisessa luki, että tavallisen auton muuttaminen kevyt, -tai mopoautoksi on helppoa ,mutta miten?
Miten tehdään kevyt/mopoauto tavallisesta henkilöautosta. Pitääkö käydä autokorjaamolla tai jossain, jotta tällaisen kevytauton saisi. Sen ainakin tiedän, että kevytauto on rajoitettu 60 kilometrin maksiminopeuteen, se rajoitus on varmasti mahdollista, mutta onko se sitten laillista jos tavallisen auton muuttaa kevytautoksi. Ja paljonhan se toimenpide mahtaa maksaa?
Koska tuleehan se varmasti halvemmaksi ostaa normaali auto vaikka Nettiautosta, ja sitten teettää siitä kevytauto. Koska uutenahan kevytautot maksavat kymmenisen kaksikymmentä tuhatta.

Kiitos jos joku osaa vastata tähän!

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Googlaa "kevytauto" ja ylläty

      • Kysyinkö mä vittu jotain siitä lakimuutoksesta?


    • Anonyymi

      Niin, miksi tehdä tavallisesta henkilöautosta kevytauto, jos laki ei salli semmoista...
      Toki jos haluaa tehdä, niin Google tuntee yrittäjiä, jotka sellaisen muutoksen voi tehdä, mutta tieliikenteessä ajaminen ei ole sallitua.

      Vittu.

      • Niin, 15-vuotiaat eivät saa ajaa sillä. Ihan kun ei muutenkaan 60 kilometriä tunnissa. Ja jos kysyn miten toimenpide tehdään, en kysynyt mitään vittu siitä lakimuutoksesta -tai se lykättiin kyllä vuodella. Entäpä jos suunnittelin, että ajaisinkin pellolla tällä?
        Mieti jumalauta ennen kun vastaat.


      • Anonyymi
        Antonkarpp kirjoitti:

        Niin, 15-vuotiaat eivät saa ajaa sillä. Ihan kun ei muutenkaan 60 kilometriä tunnissa. Ja jos kysyn miten toimenpide tehdään, en kysynyt mitään vittu siitä lakimuutoksesta -tai se lykättiin kyllä vuodella. Entäpä jos suunnittelin, että ajaisinkin pellolla tällä?
        Mieti jumalauta ennen kun vastaat.

        Kylläpä te olette vihainen.

        Vittu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8682
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3041
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      16
      1433
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      73
      1043
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1038
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      985
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      62
      940
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      933
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      880
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      864
    Aihe