Pseudotieteellisen ROTin koulutus jatkuu ...

Ei päivää etteikö modernin ja vakavasti otettavan tieteen rehelliset tutkijat julkaisisi vaikuttavia evoluutiobiologian tutkimustuloksia, jotka tarkentavat tietämystämme evoluutiosta ja siten auttavat tarkentamaan myös evoluutioteoriaa.

https://tekniikanmaailma.fi/tutkijat-loysivat-11-viikkoisista-ihmissikioista-merkkeja-250-miljoonaa-vuotta-sitten-evoluution-myota-kadonneista-lihaksista/

Eli tutkijat ovat havainneet että ihmissikiön raajoissa on sikiön kehityksen vaiheessa havaittavissa atavistiset lihakset, jotka ovat peräisin jopa 250 miljoonaa vuotta sitten eläneeltä kantamuodolta.

Linkitin suomenkielisen artikkelin jotta ROTilla olisi helpompi yrittää ymmärtää eikä hänen tarvitsisi turvautua Googlen käännöspalveluun.

Näin. Ja samaan aikaan emme ole nähneet vielä ensimmäistäkään vertaisarvioitua tieteellistä tutkimusta joka tukisi kreationismin väitteitä.

Ja arvatenkin ROT yrittää "kumota" tämänkin tutkimuksen pseudotieteellisella sanahelinällä ja taikauskoisella aivopiereskelyllä.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sikiönkehityksen aikaiset lihakset, jotka myöhemmin sulautuvat yhteen isommiksi lihaksiksi ennen lapsen syntymää, eivät todista evoluutiosta yhtään mitään. Millä logiikalla näin olisi?

      Tämä ei ainakaan todista mitään evoluutioteorian paikkaansapitävyyden puolesta.
      Tämän voi tulkita kertovan jotain ihmisen menneistä evoluutiovaiheista vain jos ennalta päättää evoluutioteorian pitävän paikkansa.

      • Anonyymi

        Tiedoksi taas kerran: uskovaiseksi tekeytyvä trolli onnistui jotenkin varastamaan rekisteröimäni nimimerkin.

        - aito asdfman


      • Eipä kukaan kuvitellutkaan että sinä jeesuksenmorsian ymmärtäisit. Jos et ymmärrä miksi objektiivisesti eliöissä ja niiden kehitysvaiheissa havaittavissa olevat atavistiset rakenteet ovat seurausta evoluutiosta niin voi voi.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Atavism

        Sinähän olet se pelle, joka yritti selittää Raamatun luomisatujen keskinäisiä ristiriitoja sillä että Jumala muovasi savesta eläinten pienoismalleja ... Se kyllä yksi huvittavimmista hihhuli seliseleistä mitä olen lukenut tällä palstalla.


    • Anonyymi

      Mitä hyötyä on evoluutiolla nyky-yhteiskunnassa?

      • Anonyymi

        Kysymys sama tasoa kuin "mitä hyötyä on painovoimasta nyky-yhteiskunnassa?"

        Evoluution ja sen toiminnan ymmärtämisestä on yhteiskunnalle hyötyä.

        Ymmärtämättömyydestä taas ei ole kuin haittaa. Niinkuin yleensäkin.


      • Mm. lukemattomat yleishyödylliset lääketieteelliset ja teknologiset sovellukset.

        Kreationismistä hyötyvät ainoastaan ne jotka haluavat kusettaa kaltaisiasi pässejä.


      • Evoluutioteoriaan perustuvista innovaatioista myönnettiin Kemian Nobelit 2018. Lääketieteen tutkimus käyttää tietoja evoluutiosta mm. syöpätutkimuksessa. Nämä nyt alkuun.

        Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?


      • Anonyymi
        agnoskepo kirjoitti:

        Evoluutioteoriaan perustuvista innovaatioista myönnettiin Kemian Nobelit 2018. Lääketieteen tutkimus käyttää tietoja evoluutiosta mm. syöpätutkimuksessa. Nämä nyt alkuun.

        Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?

        "Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?"

        Mahdollisuus saada tuoreita ja mureita alaikäisiä vaimoja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      11
      3464
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2933
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2862
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2513
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2184
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1388
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      99
      1375
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1304
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1169
    Aihe