Ei päivää etteikö modernin ja vakavasti otettavan tieteen rehelliset tutkijat julkaisisi vaikuttavia evoluutiobiologian tutkimustuloksia, jotka tarkentavat tietämystämme evoluutiosta ja siten auttavat tarkentamaan myös evoluutioteoriaa.
https://tekniikanmaailma.fi/tutkijat-loysivat-11-viikkoisista-ihmissikioista-merkkeja-250-miljoonaa-vuotta-sitten-evoluution-myota-kadonneista-lihaksista/
Eli tutkijat ovat havainneet että ihmissikiön raajoissa on sikiön kehityksen vaiheessa havaittavissa atavistiset lihakset, jotka ovat peräisin jopa 250 miljoonaa vuotta sitten eläneeltä kantamuodolta.
Linkitin suomenkielisen artikkelin jotta ROTilla olisi helpompi yrittää ymmärtää eikä hänen tarvitsisi turvautua Googlen käännöspalveluun.
Näin. Ja samaan aikaan emme ole nähneet vielä ensimmäistäkään vertaisarvioitua tieteellistä tutkimusta joka tukisi kreationismin väitteitä.
Ja arvatenkin ROT yrittää "kumota" tämänkin tutkimuksen pseudotieteellisella sanahelinällä ja taikauskoisella aivopiereskelyllä.
Pseudotieteellisen ROTin koulutus jatkuu ...
8
137
Vastaukset
Sikiönkehityksen aikaiset lihakset, jotka myöhemmin sulautuvat yhteen isommiksi lihaksiksi ennen lapsen syntymää, eivät todista evoluutiosta yhtään mitään. Millä logiikalla näin olisi?
Tämä ei ainakaan todista mitään evoluutioteorian paikkaansapitävyyden puolesta.
Tämän voi tulkita kertovan jotain ihmisen menneistä evoluutiovaiheista vain jos ennalta päättää evoluutioteorian pitävän paikkansa.- Anonyymi
Tiedoksi taas kerran: uskovaiseksi tekeytyvä trolli onnistui jotenkin varastamaan rekisteröimäni nimimerkin.
- aito asdfman Eipä kukaan kuvitellutkaan että sinä jeesuksenmorsian ymmärtäisit. Jos et ymmärrä miksi objektiivisesti eliöissä ja niiden kehitysvaiheissa havaittavissa olevat atavistiset rakenteet ovat seurausta evoluutiosta niin voi voi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Atavism
Sinähän olet se pelle, joka yritti selittää Raamatun luomisatujen keskinäisiä ristiriitoja sillä että Jumala muovasi savesta eläinten pienoismalleja ... Se kyllä yksi huvittavimmista hihhuli seliseleistä mitä olen lukenut tällä palstalla.
- Anonyymi
Mitä hyötyä on evoluutiolla nyky-yhteiskunnassa?
- Anonyymi
Kysymys sama tasoa kuin "mitä hyötyä on painovoimasta nyky-yhteiskunnassa?"
Evoluution ja sen toiminnan ymmärtämisestä on yhteiskunnalle hyötyä.
Ymmärtämättömyydestä taas ei ole kuin haittaa. Niinkuin yleensäkin. Mm. lukemattomat yleishyödylliset lääketieteelliset ja teknologiset sovellukset.
Kreationismistä hyötyvät ainoastaan ne jotka haluavat kusettaa kaltaisiasi pässejä.Evoluutioteoriaan perustuvista innovaatioista myönnettiin Kemian Nobelit 2018. Lääketieteen tutkimus käyttää tietoja evoluutiosta mm. syöpätutkimuksessa. Nämä nyt alkuun.
Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?- Anonyymi
agnoskepo kirjoitti:
Evoluutioteoriaan perustuvista innovaatioista myönnettiin Kemian Nobelit 2018. Lääketieteen tutkimus käyttää tietoja evoluutiosta mm. syöpätutkimuksessa. Nämä nyt alkuun.
Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?"Mitä hyötyä on kreationismista missään yhteiskunnassa?"
Mahdollisuus saada tuoreita ja mureita alaikäisiä vaimoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135
