Missäköhän maassa tehdään väkilukuun nähden näin paljon huostaanotto ja kuin Suomessa? Missä maassa tehdään julkisesti kyselyitä mikä on sallittua köyhille ja mikä ei? Mikä maa on myynyt yrityksenä ja omistuksensa ulkomaille ja ajoittain myös maansa esimerkiksi kaivosyhtiöille? Missä maassa on naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ja mielisairauksia näin paljon suhteessa väkilukuun ja elintasoon? Mikä maa on paras maa , mutta henkilökohtaisen onnen tunteen mittauksessa kauempana kärjestä? Missä maassa kaikki on kirjoitettu lakiin kuin jossain suljetussa valtiossa? Missä maassa ihmiset ovat ahdistuneita eivätkä uskalla elää? Mikä maa teeskentelee että ei ole hyvä veli verkostoa, mutta kuitenkin on ja vahvasti? Mikä maa esittää hyvinvointi yhteiskuntaa kaikille, mutta samalla leipäjonot ovat vain kasvaneet? Onko Suomi maailman paras maa ja hyvinvointiyhteiskunta vai onko 2019 vuonna enää hyvinvointiyhteiskuntia olemassakaan koko maailmassa?
Maailman paras maa Suomi?
Anonyymi
666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ööö.. Kanada?
Neuvostoliitto oli aikanaan Suomea edellä onnellisuudessa. Tietysti DDR:ää unohtamatta, sillä olihan sekin edellä.
Siksi Neuvostoliittoa kannattavia kommareita ja demareita sanottiinkin pikkasen onnellisiksi.
Nyt on enää pikkasen onnelliset Rinteen Antin demarit.
Antinkin onnellisuus vaan lisääntyi kun Antti itse sai 2470 euron onnellisen miehen palkankorotuksen kuukausipalkkaan.
Hassuintahan tässä on että noiden kommareiden tilan ovat ottaneet Persut ja Neuvostoliiton tilan nykyinen Venäjä, joka tosin eroaa Neuvostoliitosta nykyisin lähinnä ainoastaan nimensä puolesta. Ovat kuin paita ja se kuuluisa persaus.
Höpöjä. Venäjämielisyydestään huoimatta persut ovat kyllä maan onnettomin kansanosa. Vai oletko koska viimeksi kuullut persun sanovan jotain positiivista isänmaastaan?
Suomessa naisia syrjitään Euroopan viidenneksi eniten:
https://yle.fi/uutiset/3-10999213
Nyt kannattaa muuttaa Ruotsiin ja Malmöön kaikki haluaa sieltä pois ja siksi asuntoja saa siellä halvalla ja elintarvike myymälät pitävät jatkuvasti 50 prosentin alennuksia jotta saada tavaraa pois hyllyistä ettei ne jää varkaiden ryöstettäväksi