Mihin on kadonnut lestadiolaisten hinku?

Uskovaiset ovat kautta aikain olleet kovia lisääntymään ja täyttämään maata. Mutta viime aikoina on herännyt kummallinen pelko siitä, että lähivuosina syntyvyys on pienempää kuin kuolleisuus. Sitenkö muka täytetään maa?

Lestadiolaiset ovat tunnettuja ahkerasta tiineydestään. Muija on herkeämättä paksuna. Mutta ovatko uskovaiset alkaneet käyttää liikaa lapsukaisia hyväkseen, kun syntyvyys on kääntynyt laskuun? Vai mistä tämä outo kehitys johtuu?

18

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun lesta sipilä menetti valtansa oli alamäki taattu.

    • Anonyymi

      Ehkä lestatkin alkavat luottaa omaan järkeensä eikä puhujaveljien saarnaamiseen.

    • Oikeasti saattaa olla niinkin että kun lestadiolasetkin on muuttaneet kaupunkeihin kerrostaloasumiseen, niin siinä ei kovin isoa lapsiparvea pystykään pitämään epävarmassa modernissa työelämässä.

      • Olen tehnyt saman huomion. Korkeat elinkustannukset ja asuntojen korkeat neliöhinnat jostain syystä vähentävät hedelmällisyyttä ainakin vanhollislestadiolaisilla.


      • Kampelatutkija kirjoitti:

        Olen tehnyt saman huomion. Korkeat elinkustannukset ja asuntojen korkeat neliöhinnat jostain syystä vähentävät hedelmällisyyttä ainakin vanhollislestadiolaisilla.

        Lestadiolaisten Jumala ei ilmeisesti auta elimen aiheuttamiin kustannuksiin, vaikka kuinka rukoilisi.


    • Pappi_Heljas

      "Lestadiolaiset ovat tunnettuja ahkerasta tiineydestään. Muija on herkeämättä paksuna. Mutta ovatko uskovaiset alkaneet käyttää liikaa lapsukaisia hyväkseen, kun syntyvyys on kääntynyt laskuun? Vai mistä tämä outo kehitys johtuu?"

      jos perheeseen hankittiin sivusta ladattava pyykkikone ja perheen mies siinä vaan tuijotti pyöriviä alushousuja , eikä enään runkkailuiltaan muijaansa halunnut koskea?

      • Koneessa pyörivät pikkarit saattavat tosiaan kiihottaaa joitakin. Varsinkin lestadiolaisten käyttämät stringit.


      • siino kirjoitti:

        Koneessa pyörivät pikkarit saattavat tosiaan kiihottaaa joitakin. Varsinkin lestadiolaisten käyttämät stringit.

        Pitäisi olla sen vrran bisnestajua, että tuollainen lestastringi olisi kyllä varmasti oikea hittituote.


      • Pappi_Heljas kirjoitti:

        Pitäisi olla sen vrran bisnestajua, että tuollainen lestastringi olisi kyllä varmasti oikea hittituote.

        Totta. Ne eivät enää olekaan mitään raappahousuja, jollaisia ennen muinoin hyvään kinkeriaikaan käytettiin kupeiden peittoina.


      • Anonyymi
        Pappi_Heljas kirjoitti:

        Pitäisi olla sen vrran bisnestajua, että tuollainen lestastringi olisi kyllä varmasti oikea hittituote.

        Jo Jeesus käytti stringejä vieraillessaan Reeperbahnilla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jo Jeesus käytti stringejä vieraillessaan Reeperbahnilla.

        "Jo Jeesus käytti stringejä vieraillessaan Reeperbahnilla."

        Ehkä hän olikin Conchita Wurst :-)


      • Anonyymi
        Pappi_Heljas kirjoitti:

        "Jo Jeesus käytti stringejä vieraillessaan Reeperbahnilla."

        Ehkä hän olikin Conchita Wurst :-)

        Yhdennäköisyys on huomattava :)


    • Anonyymi

      Jos tämän ketjun halventavat kommentit kohdistuisivat maahanmuuttajiin, homoihin tai naisiin niin koko ketju tulkittaisiin vihapuheeksi:

      <<<vihapuheella tarkoitetaan ”halventavia, uhkaavia tai leimaavia ilmaisuja, jotka liittyvät joko puheen kohteen henkilökohtaisiin ominaisuuksiin tai joiden taustalla on suvaitsemattomuus. Henkilökohtaisilla ominaisuuksilla tarkoitamme esimerkiksi henkilön ikää, kieltä, vakaumusta, sukupuolta, seksuaalista suuntautumista, etnistä taustaa tai ruumiin toimintakykyä. Vihapuheen kohteena voi olla myös ryhmä.”>>>

      https://www.suomenuutiset.fi/analyysi-valtioneuvosto-tutki-vihapuhetta-sadallatuhannella-eurolla-mita-jai-kateen/

      • Voiko kulinaristisen käyttäytymisen moittimisen tulkita vihapuheeksi?


      • Anonyymi
        kekek-kekek kirjoitti:

        Voiko kulinaristisen käyttäytymisen moittimisen tulkita vihapuheeksi?

        Uskovat valittavat vain harvoin heihin kohdistuvasta halventavasta puheesta koska myös Jeesusta pilkattiin eikä hän vastannut siihen pahalla. Pilkan kestäminen on keskeinen osa kristillistä oppia.

        Alla yksi huomionarvoinen asia tutkimuksesta:

        -- Yksi tutkimuksen mielenkiintoisista tuloksista on, että kyselyvastausten perusteella suomalaisista kuntapäättäjistä naiset kokevat vihapuhetta huomattavasti miehiä enemmän. 42 prosenttia naisista mutta vain 28 prosenttia miehistä kertoo olleensa itse vihapuheen kohteena.

        Mutta kun tutkimuksessa mitattiin konkreettisesti kansanedustajien Twitterissä saamien vihaviestin määrää, kävi ilmi, että miehet saivat enemmän vihamielisiä viestejä kuin naiset. Merkittävän määrän vihamielisiä viestejä kohdanneista henkilöistä 41 oli miehiä ja 19 naisia. Vastaavanlaisia tutkimustuloksia poliittisen verkkohäirinnän kohdistumisesta yleisemmin miehiin on saatu myös muissa maissa.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Voiko kulinaristisen käyttäytymisen moittimisen tulkita vihapuheeksi?

        Tietenkin.
        Koska tulkinnan kohteena oleva rauhan uskonnon edustaja(esim) kuvittelee edustavansa koko uskontokuntaa.

        Eli jos tarjoat muslimille sikaa, joudut helvettiin :-)


      • " tai joiden taustalla on suvaitsemattomuus."

        Suvakin mielestä siis, kaikki on vihapuhetta.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Voiko kulinaristisen käyttäytymisen moittimisen tulkita vihapuheeksi?

        Kaikki on nykyään vihapuhetta.
        Hesarin mielipidepalstalla joku vatipää jo vinkui siitä, että suomen kielen sana intiaani loukkaa kaikkia maailman ihmisiä, että ei paskalle taivu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      170
      2494
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      54
      2047
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      1967
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      31
      1950
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      56
      1948
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      60
      1274
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1136
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      993
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      930
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      877
    Aihe