Niin että onkos jollakin kokemusta/tietoa miten laadukasta toi aine on? Löytyy mm. Pakkotoiston nettikaupasta. Ja mitä muuta kannattaa näin aloittelijan ostaa lisäravinnoksi kuin tota proteiinia? Jonku näkönen halpa setti ois tarkotus koota, kiitoksia.
ABB:n Pure Pro proteiini
Keso
6634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten laadukasta? Sisältää eniten herakonsentraattia ja toiseksi eniten isolaattia. Herasta ei kerrota mitään tarkempaa, kuten esim beetalaktoglobuliinin määrää tms....mikä sinänsä ei ole yllätys :-/
Proteiinin kilohinnaksi tulee reilu 32 euroa. Ongelmaksi tuotteen kilohinnan vertaaminen tulee koska valmistaja ei kerro käyttämänsä kahden eri proteiinilaadun tarkempaa suhdetta. Tuossahan voi olla konsentraattia koko protskumäärästä vaikka 90% ja 10% isolaattia, tai sitten suhde voi olla 51/49...mene ja tiedä? Itse pyrin tällaisia valmisteita välttämään juuri tämän takia. Mä haluan tietää mitä ostan. Tuossa ostaa sikaa säkissä. Riippuen aivan tuosta tarkasta proteiinien suhteista tuote voi olla väliltä "ok" ja "törkeä ryöstön yrittäminen" :D
Herakonsentraatissa on aina rasvaa ja laktoosia. Laadukkaasta isolaatista em. ainesosat ovat käytännössä kokonaan poistetti. Pure Pro:n rasva ja hiilarimääristä päätellen tuotteessa on konsentraattia aikakailla. Sadan gramman sisältö on; proteiinia 75g (vain!),7g hiilaria ja 7g rasvaa...Heh, jopa Evolutionin Whey herakonsentraatissa on paremmat arvot; 100g: 78g proteiinia, hiilaria 5,5 ja rasvaa 8g ja tämän tuotteen proteiinin kilohinta on vain 15,4€ ufs:ltä ostettuna ;-)
Jos leikkisi ajatuksella että sekoittaisi itse "vastaavan(???)" tuotteen jossa olis "50/50" konsentraattia ja isolaattia niin jauheen proteiinin kilohinnaksi tulisi silloinkin vielä vain 23,8€. Tuotteet olisivat Evolution Whey2 isolaattia ja samanmerkin Whey1...(sisältö olisi prodea 84g, hiiilaria n.3g ja rasvaa n 4g).
Pure Prota en siis itse ostaisi tuotteen hinnan ja sisällön takia.
Jos rahat on tiukassa niin ostaisin vaikkapa mainitsemaani Whey1:stä palautukseen ja pussillinen maltoa samaan tarkoitukseen, kilohinta noin 4-6e/kg on se mitä maltosta kantsii maksaa. Muut lisäravinteet olisivat kunnon monivitamiini ja mineraalivalmiste (tämän merkitystä ei voi koskaan olla liioittelematta!).
Eli halpasetti olis: Evolution Whey1, pussi maltoa (merkillä ei väliä) ja vitskupurkki!
Kiitoksia salirotta!
Ja Petri iskee jälleen, tuo muiden tuotteiden dissaaminen ja omien ylistäminen on niin läpinäkyvää että sääliksi käy.
totta, mut piti nyt kiittää kumminki vastauksest. uskottavuus vaan menee ku kehuu omiansa maast taivaaseen.
Juu, kovin läpinäkyvästi aina puffaa evoa, liekö noilla mikrofraktioilla mitään merkitystä kun kukaan muu ei niitä ilmoita? Ettei vain evo nyt käyttäisi perinteistä "tyhmä asiakas uskoo hienoja sanoja" kikkaa.
Läpinäkyvästi joopa joo. Mun mielestä mä suosittelen sitä kyllä ihan suoraan ilman mitään vihjailuja ;-) Syy siihen on yksinkertainen. Hinta/laatu-suhde, kotimaisuus(pussittaja toki)ja saatavuus.
Mitä tulee mikrofraktioiden ilmoittamiseen niin kyllä niitä monet muutkin lisäravinnevalmistajat ilmoittaa (evon lisäksi!). Toki kun katsotaan kaikkia lisäravinnevalmistajia niin nämä valmistajat ovat vähemmistönä.
Mielestäni laatua kuvaavat sanat eivät ole mitään hienoja tai edes siltä kuullostaviakaan. Ihan perussanastoa. Tietysti asiaan vaikuttaa tietty yleissivustys, tyhmemmälle sanat saattaa kuullostaa hienolta.... Onko immunoglobuliini vaikea sana? Vaikka ei tietäisi sanan tarkkaan sisältöä niin melkein jo suurinosa arvaa mihin liittyy ja miksi asia on tärkeä.
Lisäksi, kilohinnan laskeminen ei ole kovin suurta ja vaativaa matematiikka. Yksi seikka jonka huomioin kirjoittelussani lisäravinteista. Suurimmassa osassa elintarveikkeita lasketaan kilohintoja ja niitä vertaillaan, en ymmärrä miksi lisäravinteissa ei niin vois tehdä?!