Luomista ei voi selittää tieteellisesti

Ateistit usein vaativat, että luomisen pitäisi pystyä selittämään tieteellisesti.

Eli meidän vähäisellä ymmärryksellä varustettujen ihmisten pitäisi voida saada selville luomisen mekanismi?
Jos me saisimme sen selville, niin olisimme Jumalia.

Universumin luomisessa luotiin samalla myös tiede. Tieteen olemassaolo on riippuvainen universumin (ja meidän ihmisten) olemassaolosta.
Luomisessa käytetty voima ei ole osa tätä universumia eikä ole peräisin tästä unioversumista, vaan sen ulkopuolelta yliluonnollisesta, johon tiede ei pääse käsiksi.

Tiede voi selittää vain ja ainoastaan luonnollisin prosessein tapahtuvia asioita, mutta yksikään kreationisti ei väitä luomisen tapahtuneen luonnollisilla prosesseilla, vaan luominen oli ihme.

Jos ihme voitaisiin selittää tieteellisesti, niin se ei olisi enää ihme. Ihme on aina jotain erikoista, jota tässä universumissa ei voi normaalisti tapahtua.
Ihmeitä voi tapahtua vain, jos universumin ulkopuolella oleva Jumala syöttää yliluonnollista voimaansa sisään tähän luomakuntaan.

Muistakaa että tiede ei voi kieltää ihmeiden tapahtumisen tai mahdollisuuden. Se voi ehkä sanoa että ne ovat hyvin epätodennäköisiä. Jotta me voitaisiin tunnistaa jokin tapahtuma ihmeeksi, meidän pitää tuntea ja tietää normaalitilat ja luonnonlait. Tämä universumi ei ole normaalitila, sillä se ei ole ollut ikuisesti olemassa, joten menneisyydessä on tapahtunut jotain todella erikoista jotta tämä poikkeama on tullut olevaisuuteen.

6

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Jotta me voitaisiin tunnistaa jokin tapahtuma ihmeeksi, meidän pitää tuntea ja tietää normaalitilat ja luonnonlait."

      Me tunnemme normaalitilat ja luonnonlait, lapsikulta. Ihmeistä ei ole mitään todisteita, niistä on vain kertomuksia joiden luotettavuus on kauniisti sanoen kyseenalaista.

      Alkaa olla erittäin helppo uskoa, että olet trolli.

    • Anonyymi

      Luomista ei voi selittää tieteellisesti.
      Kädestä ennustamista ei voi selittää tieteellisesti.
      Joogalentämistä ei voi selittää tieteellisesti.
      Sielunvaellusta ei voi selittää tieteellisesti.

      Kaikki samasta syystä.

    • no minusta alkuräjähdys, maailmankaikkeuden monimutkaiset (ja oudot) lait ja evoluutio ovat ihmeitä...

    • Anonyymi

      "Universumin luomisessa luotiin samalla myös tiede."

      Ei luotu. Tiede on työkalu asioiden järjestelmälliseen tutkimiseen. Sen kehittivät ihmiset ja varsinainen kehitys alkoi länsimaissa vasta 1500 luvulta. Alussa kirkko jarrutti lähes kaikkia uusia ideoita, mutta aikaa kun kului, tieteellinen metodi ohitti uskonnon.

    • Anonyymi

      Pyytäkääpä, hyvät uskovat, Jumalaa itseään selittämään luominen tieteellisesti. Jos Jumala kerran on kaikkivoiva ja kaikkitietävä, pyynnön ei luulisi olevan kohtuuton.

      - Knark5

    • Mua on aina vaivanut se, että mistä se jumala tuli tai kuka sen loi, kun tyhjästä on paha nyhtästä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      75
      1114
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe