Niin.. Mulla oli tänäi sellanen Think Seven tapaaminen jonka yks kaveri järkkäs..
En sitten oikein sanonut juuta enkä jaata niihin juttuihin koska kusetustahan ne on, mutta huomenna pitäis taas nähdä uudelleen..
Mietin kuitenkin, että mitä voisin kysyä tai sanoa että saisin kaverinikin tajuamaan mistä tässä asiassa todella on kyse?
Ei tekis mieli kattoa kun kaveria pissitään silmään, kun se on kuitenkin asuntovelallinen ja kärsinyt masennuksesta ja burnoutista :(
En sitten oikein sanonut juuta enkä jaata niihin juttuihin koska kusetustahan ne on, mutta huomenna pitäis taas nähdä uudelleen..
Mietin kuitenkin, että mitä voisin kysyä tai sanoa että saisin kaverinikin tajuamaan mistä tässä asiassa todella on kyse?
Ei tekis mieli kattoa kun kaveria pissitään silmään, kun se on kuitenkin asuntovelallinen ja kärsinyt masennuksesta ja burnoutista :(
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vie hirttoköysi tai ohjaa sossuun
Paha paikka. Samantapaisessa tilanteessa pistin itse kaverille tekstarin, että "jos netti löytyy niin laitapa googleen hakusanaksi verkostomarkkinointi. Huolestunut ystävä" Asian tein kyllä jo selväksi aikaisemmin, että firma rahastaa rekryllä. Tyyppi oli ollut muutaman päivän mukana, mutta kaverin ilme oli kyllä sen näköinen "et voi vittu mihin oon rahani laittanut" kun kerroin asiasta tarkemmin.
Harmittaa kun kaveri on kyllä kunnon tyyppi mutta innostuu välillä asioista vähän liikaa, eikä ajattele realistisesti.
Niin anna oppia kantapään kautta.
Oma vikansa.
Jos sä oot kerta varottanu sitä niin sä oot velvollisuutes hoitanu, loput on sen murheita.
Anna sille vertaus.
Kysy siltä ensin onko se asettanu ittelleen mitään rahallista henkilökohtaista tuntipalkkaa.
Sitten kysyt siltä vastaako sen käyttämä aika senenissä sen siitä saamaan rahaan. Uskon että ei taida ihan kohdata koska se sun kaveri on promotettu niin mäsäksi kaikilla unelmilla helposta rahasta. Vaikkakin se olis vaan 10h viikossa. Jos mä itse ajattelen että mun tuntipalkka olisi vaikka 5€ niin en mä varmaan saa kuitenkaan 50€ itselleni vaikka toisin kaverita lyhytesitelmään. kuitenin fakta on se , että 1 / 20 voi lähetä mukaan. mikäs on severin provikka jos yks lähtee mukaan?
Jos sulle luvataan rikastumista tietyssä ajassa, allekirjoituta toki sopimus, jossa ylälinjalle tulee tuntuvat sanktiot, jos ei rahaa rupea tulemaan kottikärrykaupalla ovista ja ikkunoista tietyn ajan sisää.
Kaveri soitellu ja hehkuttanut mullekkin, että kannattaa liittyä! markkinat räjähtää!! tehdään hirveät rahat, kun myydään maailman halvinta sähköä? Suunnitellut jo uuden auton ostoa sun muuta.. Eiii!! äijä ei oo tehnyt päiväkään oikeita töitäja nyt ajatteli muka rikastua.. menettää viimeisetkin rahansa, mutta SIITÄHÄN SE OPPISI! Vaikeena olen kuunnellut kaverin innostusta ja selittänyt vaan, että itse en lähde mukaan! mielummin pidän vakioduunista kiinni, vaikka rikastumaan en pääsekkään :)
Alunperin Seven lupasi 20% halvempaa sähköä. Tässä tulevat tulokset:
Eli sähkölle annettiin seuraavat hinnat:
Suora sähkö (perussähkö) 3.82 c/Kwh
perusmaksu 2.9 euroa /kk
Vertailua:
st1-sähkö:
perussähkö 3,45 snt / kWh
perusmaksu 1,95e / kk
sevenin sähkö ei siis tälle pärjää likimainkaan.
Kilpailutin myös oman sähköni ja Oy Turku Energia antoi vastaavasti tällaiset tarjoushinnat:
perussähkö 3,90 snt / kWh
perusmaksu 1,24e / kk
Tuossakin tapauksessa perusmaksu on niin paljon Sevenin perusmaksua halvempi että tämänkin yhtiön sähkön kokonaishinta menee alle Sevenin vastaavan.
Tehkääpä itse johtopäätökset, eli onko porukkaa jälleen kerran huiputettu. Piti olla 20% halvempaa sähköö kuin muilla...
Tämä sama tapahtui muuten jo viime vuonna kun puhelinliittymää (PG-free) mainostettiin ennen hintojen ilmestymistä markkinoiden edullisimpana. Nykyään moni puhelinyhtiöiden hinnat on halvempia, vaikkapa Saunalahden.
Tämä firma on ennenkin mainostanut ja kerännyt asiakaskuntaa katteettomilla lupauksilla. Ja sitä yksinkertaista sakkia - jotka uskovat hehkutukset, eivätkä tutki taustoja tai vaadi mustaa valkoisella - sitä valitettavasti riittää.
Millähän tuotteella huiputtavat seuraavaksi...
eli st1 ja turku enrgia on halpoja se on ok!
mutta mitä tapahtuu viikon, kahden viikon, kuukauden ,6kk tai vuoden kuluttua? hinnat nousevat!
GRANINGE tarjoa KAHDEN (2) vuoden sopimuksen eli hinta 3,82cnt/kwh pysyy samana.
nimimerkki "tutkinut" paljonko käytät sähköä vuodessa?
hei miettikää nyt vähän, tuunko mä teidän työpaikalle valittaan että tää on ihan paskahommaa kun mun kaveri oli saanu potkut kun se ei tehny hommiaan.
mun mielestä saa syyttää itteensä eikä firmaa jos ei pääse tuloksiin.
Ja sähköstä, vaikka turha siitä on teille ees faktoja laittaa kun ei mahdu palloon:
Koitinpa tossa yks kaunis päivä tehä sähkösopparia st:n kanssa. Ajattelin, kun kämppä on ja pitkään tuun asuun niin että teenpä tossa 2 vuoden sopparin kun noin halpa hinta on, mutta mitä sanottii, st:TOLLA HINNALLA TEEMME VAIN YHDEN KK:n SOPIMUKSIA? hmm. miksköhän? no kyselin että miksi ei pitkää sopimusta? st:Koska sähkön hinta on nousussa. öö? sama homma turku energian kanssa vai mikä onkaan. Ei tee pitkiä sopimuksia tolla hinnalla.
Sevenin sähkö on 2 vuoden soppari. EIKÄ HINTA VOI NOUSTA TOSTA 3.82 korkeemmaks, korkeintaan voi laskea. ! ! ! ! ja sähkön hinta on nousussa
Ja siitä että 20 pinnaa halvempaa piti olla kun muut. FAKTA: ILMOITETTIIN ETTÄ SÄHKÖ ON n. 20% HALVEMPI KUIN HUOM!!!!!!!!!suomen keskihinta!!!!! että näin oli ja on asia.
Mun mielestä kenelläkään ei oo oikeutta arvostella mitä joku tekee työkseen, ja mitä siihen tulee että sevenin toiminta on laitonta niin jätetään pliis arvailut ja turhat keskustelut ja annetaan virkavallan tarvittaessa tehdä omat päätöksensä!
Keskitytään mieluummin työttömyyden vähentämiseen kuin töitä hankkineiden mollaukseen ja paskapuheitten työntämiseen korviin väkisin!
kiitos
"st:Koska sähkön hinta on nousussa. öö? sama homma turku energian kanssa vai mikä onkaan."
...sähkön hinta näyttää koko ajan kuitenkin alenevan. Maaliskuun alussa osa firmoista pudotteli sähköenergiahintaa, osa siirtohintaa, Huhtikuun alussa sama laskutase jatkuu.
Talvihan oli suht leuto muutaman viime viikon yöpakkasia lukuunottamatta, sähköä siis kului tänä talvena keskimääräistä vähemmän. Eihän tuo voi olla vaikuttamatta sähkön hintaan ?
"Ei tee pitkiä sopimuksia tolla hinnalla."
Tämäkin on asiakkaan eduksi. Asiakas voi milloin tahansa vaihtaa halvempaan, koska kilpailuttamista tapahtuu jatkuvasti ja sähköyhtiön vaihtaminen ei maksa.
"Ja siitä että 20 pinnaa halvempaa piti olla kun muut. FAKTA: ILMOITETTIIN ETTÄ SÄHKÖ ON n. 20% HALVEMPI KUIN HUOM!!!!!!!!!suomen keskihinta!!!!! että näin oli ja on asia."
Ehkä sinulle ilmoitettiin noin. Tosiasia on kuitenkin se että ilmoituksia on niin ympäripyöreitä kuin on ilmoittajiakin. Joka tapauksessa Sevenin sähkö ei ole millään lailla erikoisen halpaa vaikka sitä sellaisena onkin mainostettu.
Otteita Petteri Haipolan verkostomarkkinointia käsittelevistä teksteistä netissä.
"Tuotteista ei anneta riittävää tietoa asiakkaille. Niitä saatetaan mainostaa laihduttavina tuotteina, vaikka se on lain mukaan kiellettyä. Asiakkailla ei ole esittelytilaisuuksissa riittäviä mahdollisuuksia vertailla tuotteiden hintaa ja laatua muihin vastaaviin tuotteisiin. Tästä syystä ei kannata ostaa mitään heti ensimmäisessä tilaisuudessa. On viisaampaa ottaa ylös hintatiedot ja laatuominaisuudet ja verrata tuotteita tavallisesta kaupasta saataviin. Yleensä perinteisellä tavalla myydyt tuotteet ovat paljon, paljon halvempia kuin verkostomarkkinoinnin kautta saatavat. Väitetyt laatuominaisuudet pitävät vain harvoin paikkansa.
Jos tuotteet olisivat todella hinta-laatusuhteeltaan erinomaisia, niin niitä kannattaisi ehdottomasti myydä tehokkaamman perinteisen jakelukanavan kautta. Silloin pääyhtiön voitto moninkertaistuisi ja asiakkaat tuotteen loppukäyttäjinä hyötyisivät parhaiten. Nyt tuotetta myydään kuin salaista kulttia. Vain ne, jotka joutuvat tekemisiin bisneksen kanssa saavat mahdollisuuden ostaa ja käyttää niitä.
Jokaisessa verkostossa on mukana tiimejä, jotka tahallisesti johtavat asiakkaitaan harhaan tämän bisnesmahdollisuuden "erinomaisuuden", "työn helppouden" ja osin myös varsinaisten tuotteiden laadun ja vertailukelpoisen hinnan suhteen. Jos pääyhtiöt olisivat rehellisiä, niin he rankaisisivat väärinkäytöksistä. Näin tehdään kuitenkin kovin harvoin: itse en ole kuullut yhdestäkään toteutetusta rankaisutoimesta petollisia jälleenmyyjiä kohtaan. Jos firmat olisivat rehellisiä, he erottaisivat jokaisen vilpillisen jälleenmyyjän verkostostaan viimeistäänkin kolmen valituksen jälkeen. Käytännössä toiminta on kuitenkin niin sisäänpäin lämpiävää ja sukulais- sekä ystävyyssuhteiden kautta etenevää, että vain hyvin harva totuuden nähnyt jälleenmyyjä tai prospekti viitsii lähteä valittamaan läheisiään vastaan. Verkostomarkkinointifirmat tietävät tämän ja iloitsevat siitä, että heidän toimintansa on kutakuinkin turvassa lakia vastaan. Yleensäkin suurin osa nostetuista virallisista kanteista ja syytteistä kohdistuu yksittäisiin jälleenmyyjiin ja tiimeihin, koska pääyhtiö ei sopimusten mukaan vastaa lainkaan heidän toiminnastaan. Ovathan he "riippumattomia" yksityisiä yrittäjiä. Kaiken kaikkiaan nerokasta!"
ja parhaat biznestä puolustavat kommentit ovat:
"joo joo lässyn lässyn".
ja "ihan vittua päin oot tutkinu".
haha
Ymmärrettävää, onhan sentään tuoreesta hehkueventistä täynnä myyntienergiaa ladattuna vaikea saada ihmismäistä tekstiä.
Heti aggressiivisesti kimppuun vaan.
Ylälinjaa ei epäillä, perkele! =D
´´Sähkön hinta näyttää olevan laskussa´´?
Kysyppä miltä tahansa alan asiantuntijalta onko asia tosissaankin näin, ei ole.
Tämä toiminta on niin kauan laillista kuin toisin todistetaan. Eikä sitä ole tapahtunu muutakun näissä vuodatuksissa keskustelupalstoilla.
Kun olen kysellyt suurelta määrältä ihmisiä soppareiden kestoista, he toivovat että saavat jatkuvaa halvempaa sähköä ilman että joutuu kuukauden välein säätämään sopimuksia! eiköhän nämä pitkät sopimukset ole tehty asiakastyytyväisyyden kannalta eikä lyhyet!
asiantuntijasi ovat väärässä, ja sähkönhinta laskee.
Sitten on kivaa maksaa 2v kallista sähköä.
Time will tell.
ja näihin kommentteihin ei voi muuta sanoa kuin että näin se Olli taas kusetti ihmisiä mukaan.Oliko tuolla Turussa todellakin 1000 ihmistä? Se tietää pojille n. 40 tonnin verottomat tulot.Näistä kun ei kuittia saa eikä verottajalle ilmoitella.Joten ei muuta kuin, GAYNOOOOOOOOOOOOOOON.