Ortodoksinen kirkko saa vuosittain noin 2,6 miljoonaa euroa valtiontukea. Va-liitto on vastustanut tukea, mutta kysynpä nyt kääntäen: Miksi tuki tulisi säilyttää tai jopa korottaa sitä?
(Toivon, että tuen vastustajat malttavat odottaa pari päivää jotta saadaan muutama toisenlaisen kannan puolustus ensin.)
(Toivon, että tuen vastustajat malttavat odottaa pari päivää jotta saadaan muutama toisenlaisen kannan puolustus ensin.)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nostan, tämä odottaa kommentteja.
Pitääkö tulkita, että tuki voidaan poistaa? Ainakaan täällä ei näytä löytyvän mitään vasta-argumentteja.
Valtiovarainvaliokunta näyttää olevan sitä mieltä, että tukea pitää jatkaa. Sillä mennään. Onko sitten tekohengistystä vai mitä ja missä äärin...
Sehän on tavallaan suoraan laissa, vaikka toisaalta summaa ei lyödä lukkoon. Jännää on se, että lain esitöissä ei mitenkään kerrota perustelua tuelle.
1. Perinteet, rantautunut Suomeen leskiajalla
Ortodoksisen kirkon erityinen asema pohjautuu pitkälti historiallisiin syihin
2. Veli Venäläinen voisi liittyä asiaan jotenkin
"Ortodoksinen kirkko saa vuosittain noin 2,6 miljoonaa euroa valtiontukea. Va-liitto on vastustanut tukea, mutta kysynpä nyt kääntäen: Miksi tuki tulisi säilyttää tai jopa korottaa sitä?"
Siksi, koska Ortodoksinen kirkko tekee tärkeää humanitääristä työtä julistaessaan evankeliumia ihmisille, jotta he eivät joutuisi tuomittavaksi iankaikkiseen kadotukseen, vaan pääsisivät Jumalan valtakuntaan ja iankaikkiseen elämään.
Sen parempaan tarkoitukseen ei valtion tukea voi antaakaan.