No jopa myrkyn lykkäsi. Mitä maksaa tämä kun varma tappio 6-0 on tulossa?
Ähtäri valittaa KHO:een
Anonyymi
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Onko sinulla paljonkin oikeustieteiden opintoja takana?
Hän on OIKEUSTIETEIDEN TERAPEUTTI.
Valituksen laatiminen maksaa ehkä 5000-10 000 euroa. Tuomarien palkat menevät lähinnä oikeusministeriön piikkiin, kuten muutoinkin korkeimmassa hallinto-oikeudessa. Asia käsiteltäneen asiakirjapohjalta ilman suullista käsittelyä, eli käsittelykustannuksia oikeudenkäynnin aikana tuskin tulee. Ensin KHO päättää siitä, ottaako se asian käsittelyynsä. Jos se ei ota, juttu päättyy siihen ehkä noin keväällä 2019. Jos KHO ottaa asian käsittelyyn, sitten lopullinen ratkaisu tulee joskus 1-2 vuoden päästä.
Eikös se kevät 2019 mennyt jo?
Lakimiehen palkka 500e- 1000e tunti.
Tuskin kaupunki ostaa mitään 1000 €/h lakimiespalveluita, jollaista veloitusta Suomessa harrastavia Suomessa ei edes kovin montaa ole. Kuntaliiton lakimiehiä kai pienet kaupungit Suomessa yleensä tapaavat ensisijaisesti hyödyntää hallinto-oikeudellisissa kysymyksissä ulkopuolista lakimiesapua hakiessaan, eivätkä kalleimpia mahdollisia asianajajia. Lakimiesten keskipalkka Suomessa on 5500 €/kk - teollisuudessa parempi ja kunnissa alempi. Tuskin asiansa osaava pätevä lakimies hirveän paljon aikaa tarvitsee valituskirjelmän laatimiseen tai jo laaditun valitusluonnoksen läpi käyntiin tuollaisessa tapauksessa, jossa asiakirjat on jo koottukin valmiiksi hallinto-oikeutta varten, ja jossa erimielisyys koskee lain tulkintaa eikä tapahtumien kulkua. Jonkin verran asiassa voi olla tarvetta käydä läpi vastaaviksi joiltain osin tulkittavissa olevien aiempien oikeustapausten ratkaisuja, jos sellaisiin haluaa vedota, mutta tuo tuskin on muutoin kovin monimutkainen asia valituskirjelmän laatimisen kannalta.
Palkka ja tuntilaskutus on kaksi täysin eri asiaa!
Nyt kun ne laittaa paperia meneen on tilanne entisestään vaan huonontunut lainojen realisointuminen tosi lähellä pelaavat vaan aikaa loppu on väistämättä edessä.
Eikö se loppu oo ollu teitin mielestä koko ajan lähellä.Ja Alavus kutsunu?
Oikeus ratkaisee asian sen valtuustopäätöksen ajankohdan tilanteen mukaan, toki se voisi auttaa, jos homma kannattaisi loistavasti nyt. Ei Zoo ihan heti kaadu, jos koskaan. Otetaan lisää lainaa vaan, eikös se muutu sitten lainanantajan ongelmaksi?
Nykyinen kannattavuus ei vaikuta eikä edes saa vaikuttaa oikeuden ratkaisuun. Asia ratkaistaan sen hetken tietojen perusteella, mitä on ollut kun valtuusto on asiasta aikoinaan päättänyt. Myöhempi kehitys ei vaikuta oikeuden ratkaisuihin.
Sens sijaan kaupungin omaan taloustilanteeseen myöhempi kehitys voi vaikuttaa. Samoin myöhempi kehitys vaikuttaa siihen, että jos kaupunki vaikkapa ensi vuonna tekisi uudestaan takauspäätöksen, sen laillisuus taloustilannetta koskevien näkökohtien osalta katsottaisiin sitten päätöshetken taloustilanteen perusteella - eikä sen perusteella, mihin ratkaisuun oikeus on edellisen takauspäätöksen osalta päätynyt ja mikä taloustilanne silloin oli vallinnut.
Lainanantaja edellyttää laillisia päätöksiä jos niitä ei löydy he alkavat kysellä vastuita laittomien päätöksien tekijöiltä .
Lainat tarvii vakuudet.
Etenkin kun tiedetään täydellinen riski.
Kävijät puuttuu,mainoksista huolimatta.
"Lainanantaja edellyttää laillisia päätöksiä jos niitä ei löydy he alkavat kysellä vastuita laittomien päätöksien tekijöiltä ."
Käytännössä noin toimittaneen vain silloin, jos lainat jäisivät maksamatta. Lainoja korkoineen on ainakin tähän asti ilmeisesti lyhennetty ajallaan. Takaukset annetaan sen tilanteen varalle, jos lainojen maksu laiminlyötäisiin. Ensisijaisesti lainanantaja tähtää toki siihen, että lainat maksetaan ajallaan ja ettei takauksia tarvitse edes koittaa realisoida.
Kaikki vero eurot on syydetty zoon mäelle ja mitä on jäänyt kuntalaisille ,homeiset koulut sairaat lapset ja opetajat.Hävetkää paattäjät ,vielä tulee teillekin tuomion päivä.
Äitee uhkailee..... Pelottaa
Valitettavasti en ole.
Asiat henkilöittämällä ja valheilla ei muutu Ähtärin diktatuurin hedelmät.
Kyllä kansa näkee,etenkin ymmärtää.
Päätäntä on ymmärtämätöntä
"Ähtäri ja Snowpandat" - riskejä, mahdollisuuksia ja menestystä". Eräs motto joka on matkailumäellä pandojen ympärille rakennettu. Sillä mennään...........😉☺️
Mummo. Siitä Ähtäriläiset tykkää.
Mummo. Kuljetaan nenät huurusa.
Voikun pian tulis Mummo.
Eikös vaalit ole sitä varten, että pystyy äänestämään kyvykästä henkilöä? Kyllä Ähtärinkin kaikki valtuutetut on valittu ihan Ähtäriläisten äänestyksen mukaan! Eli valtuustossa istuu juuri ne henkilöt, joita ähtäriläiset haluavatkin siellä istuvan!
Kun+ottaa+lainan,+pitää+olla+reaaliaikainen+vakuus+olemassa.++Jos+ostan+asunnon+se+lienee+n.+25+%+tai+henkilötakaus.+Sama+kai+on+Ähtärin+kaupungilla,
Potkikaa nyt niitä Jarmoja sekä Mikkoja persiille ja antakaa potkut.Tämän zoon mopo on nyt lähtenyt liikaa keulimaan.Joku Napoleonin tauti kepuloisilla.Te ootte pieni kyläpahanen eikä me Alavutelaiset haluta teidän velkoja mukaan jos kuntaliutosta pukkaa ja pukkaahan sitä.Max 7 vuotta menee niin raja poistuu.Halinallet poistuu jo ennen sitä.
Et+taida+tietää+laina+ja+raha-asioista+mitään.+Sen+kertoo+juttusi+"n25%+tai+henkilötakaus"
Toki+lainanantaja+vakuudet+haluaa.+Esimerkiksi+asunnon+kuluttajahankinnan+tapauksessa+asunto+käy+yleensä+vakuutena+70+%+tai+75+%+hinnastaan.+Loppuosa+hinnasta+pitää+löytyä+ostajalta+joko+itseltään,+tai+antamalla+lisävakuuksia+tai+henkilötakauksia.+Kaupungilta+edellytetään+vastaavasti+vakuuksia,+koska+lainanantaja+haluaa+varmuuden+siitä,+että+saa+rahansa+takaisin+korkoineen.
On+kuitenkin+niinkin,+että+jos+osoittautuisi+jälkikäteen,+että+vakuudet+ovat+olleet+täyttä+huttua,+lainantaja+ei+siihen+yleensä+jälkikäteen+puutu,+jos+lainat+ja+korot+maksetaan+ajallaan.+Jos+lainat+jäisivät+maksamatta,+ja+lainanantaja+ei+saisi+vakuuksista+korvauksia,+tällöin+lainanantaja+voisi+ehkä+koittaa+hakea+korvauksia+lainapäätöksen+tekijöiltä,+jos+tiedostaisi+menettelyissä+olleen+aikoinaan+virheitä.+Välttämättä+korvauksia+ei+tulisi+maksettavaksi,+mutta+ei+sellaisia+lainanantaja+edes+hae,+jos+lainanmaksut+juoksevat+asiallisesti.
Pyry senkun onnelisena laskee lämmintä ja kuohkeaa ribulia!
Sitähän nämä mummun jututkin on.
Mummo odotti päättäjiltä avoimuutta, lupausten täyttämistä.
Mitä saatiin.
Salassapito lappujen kirjoittelua, pelolla johtamista, asioiden henkilöittämistä,kyttäystä,kyykystä kuka on kenenkin kaveri.
Aamu öisiä wastap viestejä...jne.liekkö unettomien öiden viestittelyjä...huh huh...
Kriisikunnaksi riskillä jne
..ja lainat kaatuu....taas
Kuitenkin 10 vuotta sitten osasi kertoa että liitytään Alavuuteen. Repikää siitä.
Joo ja paljon muuta.
Nyt ei ole uutinen,porkkana rahoilla Alavuteen.
Kyseleekö tappura ketä käy ja kellä kylässä.
Heimo päälikkökö se kirjaa pitää.
Eipä pysy perässä edes kaljan voimalla.
Insuliinit laihduttaa enemmän kuin pyöräily.
Ja muisti pelaa, kuntalaiset tietää
Hih hih hii mummu vi.....ee aika hyvin. Jatka samaan malliin vaan.
Kuolleet pandat 2 m€, mutta tässä onneksi valtio tarvittaessa takaamassa. TekstiTV tänään.
Niin se 2 miljoonaa matkalle turvaksi otettu raha.
Tietääkö kokoomus,että budjettiin on vielläkin kepu piilottanut 2 miljoonaa jos pandat ei menestykään.
Mites ne taannoiset elukka puiston myrkytykset.
Syyttömät todettu,syyllisiä tuskin...Näin sitä muistellaan...