Armeijan käyneet miehet eivät jaksa tehdä intin jälkeen mitään!

Armeija taitaa olla se joka tekee miehen laiskaksi ja veteläksi. Käyn päivittäin töissä, eikä työaikani ole klo 8-14 vaan vuorotyötä. Minulla ei tulisi mieleenikään vetelehtiä ja velttoilla työaikana, josta työnantajani vielä maksaa palkka että päivän hommat saadaan tehtyä. Monesti olen seurannut sitä kuinka sitä työaikana juostaan tupakallataukojen lisäksi ja se on väärin niitä kohtaan jotka eivät tupakoi. Niilläkin jotka eivät polta pitäisi olla ylimääräisiä taukoja vaikka kiellosta huolimatta, mutta kuten sanoin niin minulle ei moinen lonkan heitto tulisi mieleenikään.
Olen 5-7 vuotta seuraillut aina silloin tällöin vapaapäivisin tota kiinteistöhuollon puutarhuria - nuorehkoa naista joka tekee ahkerasti, reippaasti työnsä ja häärää kaikenlaisten pensaiden parissa joka päivä perse pystyssä (luulisi että ois raskasta hommaa naiselle päivittäin) kattomatta kelloa. Tekee kaiken yksin, eikä valita ..on varmaan myöskin mieleistä puuhaa! Muutama vuosi sitten taisi olla vielä raskaana ja viimeisillään ennen äitiyslomaa niin sillä oli silloinkin sama työtarmo. Luulisi, ettei siinä tilassa nainen jaksais tehdä yhtään mitään tai ainakin näin uskoisin.
Sitten sillä kiinteistöhuolto firmalla on miespuolisia kiinteistöhoitajia, jotka on ihan päinvastaisia tästä naisesta. Toki myönnettäköön ettei puutarhurina toimita sisätiloissa ja kiinteistöhuoltajan hommat tehdään enimmäkseen sisätiloissa, mikäli ei ole lumen aurausta tai kadunharjaamista (se nainen harjaisi varmaan pihat hiekasta ja auraisi pihoista lumet varmaan ilman konetta..) pihoista tai lehtien haravointia, mutta aina kun ne kiinteistöhuoltajat olen nähnyt pihalla niin ne on jossakin jonkun talon päädyssä tupakalla tai asennostakin huomaa pitkälle ettei homma kiinnosta vittuakaan. Näille pääsääntönä on tietty se, että käy töissä kunhan siellä ei tarvi tehdä mitään!? Sama pätee tärkeintä on että armeija suoritetaan...heh!? :) En vain käsitä miksi ei niiden työnantaja vaihda moisia heikon työmoraalin omaavia kiinteistöhoitajia reippaan työasenteen omaaviin kiinteistönhoitajiin. Luultavammin joku on saattanut lisäkseni valittaa heistä?! Taloyhtiön maine kärsii ja asuinympäristö jos niillä on kiinteistöhuoltofirma, joissa kiinteistöhoitajat on laiskoja saamattomia vätyksiä, jossa on vain 1 hyvä työntekijä. Samoin isännöitsijät on siinä firmassa hyvin kankeita byrokrateja -kaikkio on miehiä! Toimistosihteeri koittaa vähän jotakin tehdä, mutta mitä sekään voi kunnei miehiä oikein nappaa!
Sama mistä naiset kotona valittaa on se ettei mies jaksa tehdä mitään. Koitan pitää miesten mainetta yllä ja vähän jotakin jaksaa joskus tehdäkin! Miehet on eri luonteisia ja oloisia.

0

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

        Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
        Maailman menoa
        53
        7645
      2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

        🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
        Maailman menoa
        20
        7334
      3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

        HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
        Maailman menoa
        169
        6837
      4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

        Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
        Maailman menoa
        47
        6698
      5. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

        Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
        Maailman menoa
        76
        5690
      6. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

        seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
        Maailman menoa
        19
        5689
      7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

        Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
        Maailman menoa
        101
        5455
      8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

        Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
        Maailman menoa
        24
        3146
      9. Minne haluaisit

        päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
        Ikävä
        50
        836
      10. Näytit tosi hyvältä

        Myös uudella tyylillä. 😊
        Ikävä
        54
        767
      Aihe