Saksan aggressiosta aiheutuneelle jatkosodalle. Saksa on kuin nykynato, joka aiheuttaa tuskaa ja murhetta omalla”Let’s make the NATO great before long”-politiikallaan.
En ole kiitollinen
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kukapa sinun kantojasi kaipaa? Vuonna 1941 emme voineet jättäytyä sodasta syrjään vaan oli valittava neukun hyökkäysuhka tai Saksan tarjoama turva. Kolmatta vaihtoehtoa ei käytännössä ollut!
Syyriakaan ei voinut jäädä sodasta syrjään kun natomaa hyökkäsi. Paitsi että Suomi hyökkäsi jatkosodassa, vaikka Venäjän hyökkäys talvisodassa tuomittiinkin täällä.
Nasse näkee jonkin analogian NATOn ja Hitlerin Saksan välillä ja siksi hän käy taas ylistämään hyökkäyssotaa Venäjälle.
Todellisuudessa ei näe minkäänlaista analogiaa enkä ylistä yhtään mitään! Jatkosotaan meidät vei neukun marraskuussa 1940 Berliinissä ilmaisema halu ”saattaa Talvisota päätökseen”! Ilman Talvisotaa ei olisi tullut Jatkosotaa!
Ei olis Hitlerin kannattanut ruveta hillumaan, pienet liittolaiset kärsivät isomman aggressiivisesta politiikasta, niinhän se on Natossakin.
#Todellisuudessa ei näe minkäänlaista analogiaa enkä ylistä yhtään mitään! Jatkosotaan meidät vei neukun marraskuussa 1940 Berliinissä ilmaisema halu ”saattaa Talvisota päätökseen”! Ilman Talvisotaa ei olisi tullut Jatkosotaa!#
Moskova oli hyvin perillä Suomen ja Saksan veljeilystä, siksi luottamusta suomen politiikkaan ei ollut.
Heti Talvisodan jälkeen maahan lappasi sakemannien joukkoja täysissä varusteissa, joten Moskova oli oikeassa Suomen salaisista suhteista natseihin.....tätä ne juuri pelkäsivät.
Nykyään isäntämaasopimus takaa natolle alustan, joten samoilla kuvioilla mennään.
” Heti Talvisodan jälkeen maahan lappasi sakemannien joukkoja täysissä varusteissa, joten Moskova oli oikeassa Suomen salaisista suhteista natseihin.....tätä ne juuri pelkäsivät.”
Saksalaisjoukot olivat P-Norjasta maan läpi kulkevia lomalaisia, jotka Suomi (ja myös Ruotsi) sallivat matkaavan maansa läpi lomalle kotimaahan!
Rommelin iloksi juuri nämä lomalaiset olivat este Neuvostoliiton halulle Välirauhan aikaan ”saattaa Talvisota päätökseen”!
Molotov matkusti marraskuussa 1940 Berliiniin neuvotteluun ja hänen keskeisiä kohtiaan oli Suomen miehitys, jossa lomalaiset olivat haittana!
Mutta ryssä aloitti sotimisen talvisodassa ja Suomi joutui luovuttamaan alueitaan neukkulalle. Suomessa eli vahvasti pelko siitä että ryssä vie loputkin. Miksi Suomi ei olisi saanut liittoutua Saksan kanssa? Suomihan oli kärsijä???
Olisi hyvä kun Rommeli joskus ottaisi ne punikinpunaiset ryssän perseennuolijan lasit pois päästään!
Sitäpaitsi Venäjä oli ainakin virallisesti Saksan liittolainen Suomen lähentyessä Saksaa ja salliessa joukkojen läpikulun.
Jostain syystä tiltut ovat sitä mieltä että Suomi ei saisi ystävystyä Venäjän liittolaisten kanssa.
Neuvostoliiton aggressiosta aiheutui Talvisota. Venäjä on kuin nyky-Neuvostoliitto, joka aiheuttaa tuskaa ja murhetta omalla”Tsaarin ajan rajat takaisin”-politiikallaan.
Mutta Paasikivelle olen kiitollinen.