Pohdiskelua..

Olen tässä pohdiskellut sitä, että mistä adventistit pelastuvat..

Ovatko adventistit siis pelastettu maailman jumalattomilta teiltä, vai onko heidät 'pelastettu' esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta?

10

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselleen ja toisilleen jakavat taivaspaikat jo maanpäällä nämä adven-vitsit.
      Saatanan kavala juoni toteutuu tässä "te tulette tuntemaan totuuden" (adventtitotuuden).

    • Eiköhän se ole aika selvää, että adventistit haluavat pelastua kadotukselta, eli toiselta kuolemalta sitten, kun elämän kirjat avataan. Toivo lepää Kristuksen sovitustyössä, minkä kautta hekin voisivat pelastua armahdettuina syntisenä uuteen maahan, jossa ei ole enää itkua eikä murhetta. Kristuksen luonteen mukainen rakkaus on päämäärä, johon heistä kukaan ei omin voimin kyennyt pääsemään.

      • Anonyymi

        Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
        Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
        Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus.

        Sinulla ei ole elämää eikä pelastusta. Tee parannus.


    • "Lienet ymmärtänyt puutteellisesti koko adventismin.

      Adventistihan ei voi kutsua itseään pelastuneeksi, koska kaikki ratkeaa vasta "hutkivalla tuomiolla", vai oliko se termi nykyään "vaivalloinen oikeudenkäynti". Joten jos joku saattaakin pelastua, niin pelastuu sitten ihan kiikun kaakun, mitään varmuuttahan ei adventistilla tule olla. Ja mahdollisesti pelastuu siis ikuiselta kadotukselta, ikuiseen elämään.

      Jos "Ellulta" eli Ellen G Whitelta kysyy, niin tempauksen piti olla 1844, mutta jatkoaikaa olikin myönnetty 1850-luvulle asti, jolloin Jeesus tuli takaisin, profetoituna kolmeeen kertaan. Jos havaitsen Jeesuksen tulon viipyneen siitä, niin varmaan se syntien ynnääminen on viivähtänyt hieman pidempään ja hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian.

      • Anonyymi

        "hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian."

        Mutta ei sillä mikään kiire kuitenkaan ole!!!

        Paras on vaan, että hutkitaan kirjat oikein huolellisesti ja mahdollisimman kauan, ettei vaan tule laskuvirheitä syntien ynnäämisessä...


      • Anonyymi

        No ei kait maailman Luoja, miljardien kasvien ja eläinten Luoja (eliöiden yksityiskohtineen päivineen) voi millään pystyä läpikäymään muutaman harvan pelastuvan hyviä ja pahoja tekoja vaivaisessa 130 vuodessa?


    • Täytynee nyt täsmentää sitä, mistä aloituksessani kysyin..

      Jokaiselle uskoon tulleellehan on tullut selväksi, että Jeesuksen nimessä ja veressä julistettu syntien anteeksiantamus pelastaa ihmisen Kadotustuomiolta.

      Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?

      • Anonyymi

        Noista helluntailaisuuden sekä vapaakirkollisuuden piireistäköhän adventistiseurakunnat yleensä koostuvat, koskapa kalastelevat jatkuvasti noissa seurakunnissa.

        Kiertelevät jatkuvasti em. seurakuntien ympärillä etsimässä kenet saisi aivopestä omalla opillaan ja eksyttää omaan lakihenkiseen lahkoonsa. Ja kun saavat jonkun helluntailaisen eksytettyä, tuo eksytetty katkaisee kaikki suhteensa helluntailaisiin.


      • "Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?"

        Hyvä kysymys. Oikeasti, eivät sitten niin miltään.

        Mutta toki asialle esitetään monia huuhaa-argumentteja. Mitenkäs muuten niitä jäseniä saisi lisää kirkkoon, joka ei kykene tekemään tuloksellista sisälähetystä ja jäsenten keski-ikä alkaa asymptoottisesti lähestyä suomalaisten elinikä-odotusta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4351
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1931
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    5. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1490
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      881
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      767
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      64
      753
    Aihe