Pohdiskelua..

Olen tässä pohdiskellut sitä, että mistä adventistit pelastuvat..

Ovatko adventistit siis pelastettu maailman jumalattomilta teiltä, vai onko heidät 'pelastettu' esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta?

10

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselleen ja toisilleen jakavat taivaspaikat jo maanpäällä nämä adven-vitsit.
      Saatanan kavala juoni toteutuu tässä "te tulette tuntemaan totuuden" (adventtitotuuden).

    • Eiköhän se ole aika selvää, että adventistit haluavat pelastua kadotukselta, eli toiselta kuolemalta sitten, kun elämän kirjat avataan. Toivo lepää Kristuksen sovitustyössä, minkä kautta hekin voisivat pelastua armahdettuina syntisenä uuteen maahan, jossa ei ole enää itkua eikä murhetta. Kristuksen luonteen mukainen rakkaus on päämäärä, johon heistä kukaan ei omin voimin kyennyt pääsemään.

      • Anonyymi

        Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
        Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
        Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus.

        Sinulla ei ole elämää eikä pelastusta. Tee parannus.


    • "Lienet ymmärtänyt puutteellisesti koko adventismin.

      Adventistihan ei voi kutsua itseään pelastuneeksi, koska kaikki ratkeaa vasta "hutkivalla tuomiolla", vai oliko se termi nykyään "vaivalloinen oikeudenkäynti". Joten jos joku saattaakin pelastua, niin pelastuu sitten ihan kiikun kaakun, mitään varmuuttahan ei adventistilla tule olla. Ja mahdollisesti pelastuu siis ikuiselta kadotukselta, ikuiseen elämään.

      Jos "Ellulta" eli Ellen G Whitelta kysyy, niin tempauksen piti olla 1844, mutta jatkoaikaa olikin myönnetty 1850-luvulle asti, jolloin Jeesus tuli takaisin, profetoituna kolmeeen kertaan. Jos havaitsen Jeesuksen tulon viipyneen siitä, niin varmaan se syntien ynnääminen on viivähtänyt hieman pidempään ja hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian.

      • Anonyymi

        "hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian."

        Mutta ei sillä mikään kiire kuitenkaan ole!!!

        Paras on vaan, että hutkitaan kirjat oikein huolellisesti ja mahdollisimman kauan, ettei vaan tule laskuvirheitä syntien ynnäämisessä...


      • Anonyymi

        No ei kait maailman Luoja, miljardien kasvien ja eläinten Luoja (eliöiden yksityiskohtineen päivineen) voi millään pystyä läpikäymään muutaman harvan pelastuvan hyviä ja pahoja tekoja vaivaisessa 130 vuodessa?


    • Täytynee nyt täsmentää sitä, mistä aloituksessani kysyin..

      Jokaiselle uskoon tulleellehan on tullut selväksi, että Jeesuksen nimessä ja veressä julistettu syntien anteeksiantamus pelastaa ihmisen Kadotustuomiolta.

      Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?

      • Anonyymi

        Noista helluntailaisuuden sekä vapaakirkollisuuden piireistäköhän adventistiseurakunnat yleensä koostuvat, koskapa kalastelevat jatkuvasti noissa seurakunnissa.

        Kiertelevät jatkuvasti em. seurakuntien ympärillä etsimässä kenet saisi aivopestä omalla opillaan ja eksyttää omaan lakihenkiseen lahkoonsa. Ja kun saavat jonkun helluntailaisen eksytettyä, tuo eksytetty katkaisee kaikki suhteensa helluntailaisiin.


      • "Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?"

        Hyvä kysymys. Oikeasti, eivät sitten niin miltään.

        Mutta toki asialle esitetään monia huuhaa-argumentteja. Mitenkäs muuten niitä jäseniä saisi lisää kirkkoon, joka ei kykene tekemään tuloksellista sisälähetystä ja jäsenten keski-ikä alkaa asymptoottisesti lähestyä suomalaisten elinikä-odotusta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4360
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4099
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      114
      3673
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      74
      3383
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      89
      2952
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2656
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2364
    Aihe