Olen tässä pohdiskellut sitä, että mistä adventistit pelastuvat..
Ovatko adventistit siis pelastettu maailman jumalattomilta teiltä, vai onko heidät 'pelastettu' esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta?
Pohdiskelua..
10
164
Vastaukset
- Anonyymi
Itselleen ja toisilleen jakavat taivaspaikat jo maanpäällä nämä adven-vitsit.
Saatanan kavala juoni toteutuu tässä "te tulette tuntemaan totuuden" (adventtitotuuden). Eiköhän se ole aika selvää, että adventistit haluavat pelastua kadotukselta, eli toiselta kuolemalta sitten, kun elämän kirjat avataan. Toivo lepää Kristuksen sovitustyössä, minkä kautta hekin voisivat pelastua armahdettuina syntisenä uuteen maahan, jossa ei ole enää itkua eikä murhetta. Kristuksen luonteen mukainen rakkaus on päämäärä, johon heistä kukaan ei omin voimin kyennyt pääsemään.
- Anonyymi
Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Adventistit ovat tunnettuja rakkaudesta pedonmerkkiuskoonsa ja oikeaoppiseen helvettiin.
Jotkut heistä palvovat Ellen Whiteä oikeana profeettana. Tässä on adventtitotuus.Sinulla ei ole elämää eikä pelastusta. Tee parannus.
"Lienet ymmärtänyt puutteellisesti koko adventismin.
Adventistihan ei voi kutsua itseään pelastuneeksi, koska kaikki ratkeaa vasta "hutkivalla tuomiolla", vai oliko se termi nykyään "vaivalloinen oikeudenkäynti". Joten jos joku saattaakin pelastua, niin pelastuu sitten ihan kiikun kaakun, mitään varmuuttahan ei adventistilla tule olla. Ja mahdollisesti pelastuu siis ikuiselta kadotukselta, ikuiseen elämään.
Jos "Ellulta" eli Ellen G Whitelta kysyy, niin tempauksen piti olla 1844, mutta jatkoaikaa olikin myönnetty 1850-luvulle asti, jolloin Jeesus tuli takaisin, profetoituna kolmeeen kertaan. Jos havaitsen Jeesuksen tulon viipyneen siitä, niin varmaan se syntien ynnääminen on viivähtänyt hieman pidempään ja hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian.- Anonyymi
"hutkiva tuomio saadaan loppuun ihan juuri kohta heti aivan pian."
Mutta ei sillä mikään kiire kuitenkaan ole!!!
Paras on vaan, että hutkitaan kirjat oikein huolellisesti ja mahdollisimman kauan, ettei vaan tule laskuvirheitä syntien ynnäämisessä... - Anonyymi
No ei kait maailman Luoja, miljardien kasvien ja eläinten Luoja (eliöiden yksityiskohtineen päivineen) voi millään pystyä läpikäymään muutaman harvan pelastuvan hyviä ja pahoja tekoja vaivaisessa 130 vuodessa?
Täytynee nyt täsmentää sitä, mistä aloituksessani kysyin..
Jokaiselle uskoon tulleellehan on tullut selväksi, että Jeesuksen nimessä ja veressä julistettu syntien anteeksiantamus pelastaa ihmisen Kadotustuomiolta.
Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?- Anonyymi
Noista helluntailaisuuden sekä vapaakirkollisuuden piireistäköhän adventistiseurakunnat yleensä koostuvat, koskapa kalastelevat jatkuvasti noissa seurakunnissa.
Kiertelevät jatkuvasti em. seurakuntien ympärillä etsimässä kenet saisi aivopestä omalla opillaan ja eksyttää omaan lakihenkiseen lahkoonsa. Ja kun saavat jonkun helluntailaisen eksytettyä, tuo eksytetty katkaisee kaikki suhteensa helluntailaisiin. "Mutta miltä tuomiolta adventistit "pelastavat" sitten esim. helluntailaisuudesta sekä vapaakirkollisuudesta omaan adventistilahkoonsa käännytetyt Jeesukseen uskovat lähimmäisensä, vaikka em. ovat jo saaneet Jeesuksen nimessä ja veressä syntinsä anteeksi?"
Hyvä kysymys. Oikeasti, eivät sitten niin miltään.
Mutta toki asialle esitetään monia huuhaa-argumentteja. Mitenkäs muuten niitä jäseniä saisi lisää kirkkoon, joka ei kykene tekemään tuloksellista sisälähetystä ja jäsenten keski-ikä alkaa asymptoottisesti lähestyä suomalaisten elinikä-odotusta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184351Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032380Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421931- 771525
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161490- 1591483
- 10881
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106767
- 64753