Tämäkö on muslimimiesten käsitys avio-onnesta
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/094f5234-28ac-43cd-a8f9-6f74ddea0228
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/094f5234-28ac-43cd-a8f9-6f74ddea0228
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
"Mies on mies"
Hyvin sanottu, täytyy pistää mieleen.
Kunniakulttuuri ei ole sama kuin muslimien avioliitto.
Etkö tiedä mitä kunniakulttuuri on?
Syytät muslimeja kunniakulttuurin käyttäjiksi?
Todista nyt sitten että kaikki muslimit harrastaa kunniakulttuuria?
Et varmasti osaa todistaa.
Avauksesasi sanasi alentaa kaikkia muslimeja, sillä et tiedä mistä puhut.
Syytät muslimeja joidenkin pahanteoista.
Sitäpaitsi myös eräät kristityt käyttää kunniakulttuuria, vaikka sitä ei nimitetä kunniakulttuuriksi.
Jokaisen muslimin täytyy noudattaa sharia- lakia, johon kuuluu olennaisena osana kunniakulttuuri.
Jos et ole kuullutkaan NIIN yleisestä muslimien termistä ja tavasta kuin kunnia-aviolitto, niin olet täysin väärällä palstalla keskustelemassa!
Lisäys:
Tai kunniamurha-termistä, mikä on yleisempi. Sillä tarkoitetaan sitä hyvin yleistä muslimien tapaa, jossa sukunsa ja miehensä häpäissyt nainen tapetaan tai silvotaan pahasti.
Kyseinen tapa on yleinen myös hinduilla, kuten olemme saneeeet usein mediasta lukea.
Kuka on muslimi?
Muslimeja on monenlaisia, uskovaisia, ääriuskovaisia, tapamuslimeja ja maallistuneita muslimeja.
Muslimiksi kutsutaana vain kaikkia muslimitaustaisia ihmisiä riippumatta siitä onko he uskovaisia tai ei.
Joten se ei pidä paikkaansa että kaikkien muslimien tulee noudattaa sharialakeja.
Kunniakulttuuri ei kuulu Islamiin. Opiskele asiasta valehtelusisi sijasta.
Et ole lukenut ihminen kun tuollaista moskaa kehtaat puhua muslimeista.
Nimeni on suomalainen ja olen opiskellut aika paljon hieman sitä ja tätä. En ole teini ja koululainen, olen aikuinen ihminen ja tietoni saanut opiskelujen kautta.
Vaikkei muslimi olisikaan, voi silti opiskella Islamia jos haluaa. Onhan niitä pitkiä kursseja jo monessa universiteetissä missä voi opiskella Islamista.
Ja jos haluaa opiskella Koraania, niin sitäkin voi tehdä jos haluja oppia. :)
Eräät muslimit pakko naittaa tyttäriään, mutta enemmistö ei tee sitä.
ja sen nimitys ei ole kunniaavioliitto :)
Se on pakko avioliitto.
Olet sekoittanut asiat toisiinsa taas, valitettavasti, joten ehkäpä itse olet väärällä palstalla kun et tiedä mistä puhut.
Minusta alkaa tuntua että useimmat täällä on hyvin hyvin nuorta porukkaa, tiedon puutteensa takia ja puhe tyylinsä.
Taidan olla liian aikuin tälle palstalle ehkä :)
Kunniamurhat on aika harvinaisia muslimien keskuudessakin. Sillä kunniakulttuuri tulee ajalta ennen Islamia ja tuo vanha perinne on jäljellä joissakin syrjäisissä seuduilla. Ja onhan sitä muittenkin keskuudessa, kristittyjenkin jonkin verran. Kristityt lähi-idästä eräät käyttää myös kunniakulttuuria ja tuiovat sen tullessaan länsimaihin ja he on myös ankaria tyttärilleen ja vahtivat heitä ja naittavat heidät jollekkin, siis eräät heitä tekee noin.
Älä selitä! Tässä nimenomaisessa tapauksessa on juuri kyse kehitysmaamuslimimiesten harjoittamasta kunniakulttuurista! Ja tämä ilmitullut räikeä tapaus on varmasti jäävuoren huippu. Tämä väki ei kuulu Suomeen, vaan omiin surkeisiin muslimimaihinsa.
Muslimi joka sanoo ettei kannata shariaa valehtelee. Jo alkoholista ja tupakasta kieltäytyminen on sharian noudattamista.
Ai no ei sitten mitään js kerran ovat vielä harvinaisia, onneksiet sentään sanonut että kunniamurhat ovat rasistien keksimiä. Mutta kunniaväkivalta on siis ok ja se pitää hyväksyä ”erillaisuuden” nimissä. Eli ei siis kristittyjäkään pidä tuoda lähi-idästä jos ovat samaa paskasakkia kuin nämä sairaan ahdasmielistä keskiaikaa elävää poliittista Islamia palvovat kehitysmaamuslimit yhtä sairaine ja ahdasmielisine kulttuureineen.
No kerroppas nyt Seijaah kuinka suuri osa kehitysmaamuslimeista pakottaa avioliittoon.
Huh huh en ymmärrä näitä ”ymmärtäjiä”. Tulijoiden rikoksetkin kuitataan sillä että tekeväthän suomalaisetkin. Itse en hyväksy rikoksia oli ne kenen tahansa tekemiä.
Turvapaikanhakijan tekemä rikos on kuin silmille kusemista, ollaan mukamas suojan tarpeessa ja eikun keppostellaan. Voihan v...u ....
eikös yksikin ole liikaa
suomi on nyt paha maa
äänestä PS ja rauha palaa
muslimi-isi yritti ajaa autolla päälle
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/muslimi-isa-pahoinpiteli-teini-ikaista-tytartaan-ja-yritti-ajaa-taman-paalle-autolla-helsingissa-raivostui-auktoriteetin-uhmaamisesta-ja-pojan-tapaamisesta/7587302#gs.ab89w3
sipilä syyllinen
haluaako suominainen tuollaista alistusta?
meetoo
meidän suomi?
paha maa
Islam on sairas ahdasmielinen naisia sortava keskiaikaa elävä poliittinen ideologia yhtä sairainen ja ahdasmielisine kultuureineen ja sarian lakeineen. Sitä ei pysty yksikään Seijaah muuttamaan.
Kuuluuko islam muka sivistysvaltioihin?
punttisalilla päivät ja töihin yöksi