Pakkoruotsi ensi kevään ylioppilaskirjoituksissa

Onko jo varmaa että 2020 keväällä kaikilla on kirjoituksissa pakkoruotsi? Jos ei ole niin taas kerran Demarit ovat pettäneet vaalilupauksensa. Meidän porukka äänesti puoluetta pelkästään sen takia että tämä tasa-arvo tulisi Suomeen takaisin. Ahvenanmaalla tasa-arvo on ollut jo kauan. Toimeen!
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole pakkoruotsia.

Äänestä

Oikeus oppia Ruotsia!

Äänestä

Nuorilla pitää olla oikeus saada riittävästi Ruotsin opetusta. Taitojen osoittaminen ylioppilaskirjoituksissa on heidän nuoruutensa kohokohta.

Äänestä
  • Itse pidän parhaana hetkenä sitä kun ensimmäisen kerran tarvitsen ruotsia oikeasti.
    Olen päälle viidenkymmenen ja toivoa ei ole heitetty.

    Äänestä

!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko jo varmaa että 2020 keväällä kaikilla on kirjoituksissa pakkoruotsi? Jos ei ole niin taas kerran Demarit ovat pettäneet vaalilupauksensa. Meidän porukka äänesti puoluetta pelkästään sen takia että tämä tasa-arvo tulisi Suomeen takaisin. Ahvenanmaalla tasa-arvo on ollut jo kauan. Toimeen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu