Pakolaisia ja seksuaalivähemmistöjä vastustava Laki ja oikeus -puolue voitti parlamenttivaalit Puolassa
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f04d9fce-69be-4827-b990-be54be733a9c
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f04d9fce-69be-4827-b990-be54be733a9c
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Suapi nähdä miten Puola onnistuu kun EU - laki kuitenkin määrää kohtelemaan ihmisiä ihmisinä vaikka olisivatkin homoja tai lesboja. Siitä vaan Puola erotkaa EU:sta. Toivotan tervemenoa mahdollisimman pikaisesti.
Ei+Puolalla+ole+varaa+erota.+Maan+BKTstä+liki+6+%+on+suoraa+EU-tukea.+Enemmän+kuin+millään+toisella+EU-maalla.
Entä mitä sanotaan Islamissa homoista? Mitä heille pitääkään tehdä?
Siitä vain tutkimaan asiaa.
Pakolaiset ovat muukalaisia, kun niitä ei ole maassa, niin hermo lepää.
Suunnilleen samaahan siellä sanotaan kuin sanoo Puolan Laki- ja Oikeus-puolue. Eli tyyliin homot uuniin. Laitaoikeistollahan perinteisesti on paljon yhteistä ääri-islamistien kanssa varsinkin seksuaalisuutta koskevissa asioissa. Ei ollut natsi-Saksassakaan homolla helppoa.
Höpö Höpö. 10. s vasta, koska se ihan Eurostat tilasto. Per capita, joka näet ratkaisee. Tottakai noin 10 milj. ihmisen Kreikka ja Unkari saavat absoluuttisesti maina vähempi, kun populaakin neljäsosa, se fakta joka usein unohtuu ei juuri vikisemällä muuksi muutu. Suomalaiset ovat niin vätyksiä, että vaikka ois enempiin tukiin oikeus, ei niitä jalomielisyyksissään saisi edes haetuksi.
Missä laki ja oikeus puolue ohjemassa lukee noin? Ei kyllä taida lukea.
Puola on saanut kommunismista niin tarpeekseen ettei uutta kommunismia halua, eu:ta nimittäin. Tämä eurostoliitto on periaatteessa aivan sama systeemi kuin esikuvansa neukku.
Tuo sama puolue puolustaa hanakasti Puolan katolista kirkkoa, joka on huhtikuusta saakka ollut pedofiliaskandaalin keskiössä. Kirkkoa kritisoivia on jopa uhkailtu.
https://www.vartija-lehti.fi/5599-2/
Kaikki muut ovat jo huomanneet että katolisella kirkolla on todellinen ongelma. Puolalaiset eivät suostu sitä näkemään kun rautaesiripun kaaduttua ovat nyt edelleen ennen kielletyn katolisuutensa kiihkossa.
PUOLALAISET ON TÄYSIN SUVEREENISESTI OIKEASSA ! JOS EUROOPAN UNIONIN SAATANAN JÄRJETTÖMÄT JA KAIKKEA JÄRKEÄ KARKUUN JUOKSEVAT MUNATTOMAT IDIOOTIT PALVELEVAT VAIN HUORAANTUMISEN HENKEÄ, NIIN YHDENKÄÄN EEUUN JÄSENMAAN KANSALAISTEN EI OLE MIKÄÄN PAKKO TOTELLA EIKÄ SEURATA AINUTTAKAAN JÄRJETÖNTÄ HAISTAPASKAN HUMPUUKIA, MITÄ EEUU n JÄRJETTÖMÄT SAATANAT RIKOLLISET KOITTAVAT KANSOJEMME YLI VÄNGÄTÄ !!!
TOTUUDEN SILMISSÄ OLETTE KIROTTUJA !
Kylläpä nyt jollakin ottaa koville.
Vedä syvään henkeä ja rentoudu. Jos alkaa tuntua rintakehää vasten painetta, tulee näköhäiriöitä tai heikottaa niin kannattaa soittaa 112 ja pyytää apua.
Puola on aina ollut EU:n riidanhaastajamaa. Tosipaikan tullen läpikulkumaa, niin idästä kuin lännestä.
Merkeliä vituttaa kun jotuu pyllistelemään Puolalle.
Tämähän on vähän sama kuin joku kunta Suomessa päättäisi, ettei sen kunnan jäsenten tarvitse maksaa valtion veroja tai noudattaa nopeusrajoituksia alueellaan. Kun nämä jättävät verot maksamatta, muiden kuntien asukkaiden pitää maksaa heidänkin osuutensa eli enemmän. Persujen mielestä tämä on oikein. Toiset pitävät sitä siipelynä tai varastamisena.
Puola päättää EU-maana, että se voi siirtää oman osansa EUn yhteisestä taakasta muille jäsenmailla, mutta ei halua, että sen jäseneduista tingitään. Tämä on erikoinen käsitys oikeudesta, jota siis Puolassa edustaa nimestään huolimatta Laki ja oikeus puolue.
Puola ei myöskään esitä ratkaisua siihen, mitä pakolaisille pitäisi EU-politiikassa tehdä. Pitäiskö rajan yli päässeet ampua tai hukuttaa Välimereen vai onko se nyt vaan sen maan ongelma, joka sattuu olemaan pakolaisten reitillä ensimmäisenä.. Puolan asenne on se, että ottakoot muut, me emme ota. Tällaiselle asenteella ei olisi pärjätty talvi- eikä jatkosodassa. Eivät puolalaiset tuohon samaan aikaan missään sodassa tosin pärjänneetkään.
Houkuttelevuus pitää poistaa täysin. Ei kukaan tänne pyri ellei täällä odota elinikäinen elätys.
Kristityt kyllä tulisi ja he ovatkin oikeassa hädässä. Nämä myös kotoutuvat.
Mitä helvetin pakoaisuutta se on kun avustusjärjestöjen laivat ovat odottamassa turisteja muutaman sadan metrin päässä rannikosta ja kun turistit pääsevät kumiveneillään avustuslaivojen lähelle hyppäävät mereen ja avustusjärjestön laivojen miehistö noukkii ne merestä ja kuljettaa ne eurooppaan?
Ei voi kuin kateellisena seurata Puolalaisten taistelua itsenäisyydestä. Kaikki sympatia heille. Tuolla tavalla hoidetaan oman kansan asioita. Ei se, että kuuluu eu:hun, tarkoittaisi sitä, että itsenäisyys katoaa. Kuten suomen politiikot ja virkamiehet kuvittelevat. He ovat antaneet pois itsenäisyytemme. Ja kun sitä arvostelee, me arvostelijat olemme rasisteja.
Suomen hallitus on samanlainen nukkehallitus, kuin oli Otto Ville Kuusisen ja Stalinin luoma Suomen kansandemokraattinen hallitus 1939.
Tämän päivän Arkadian mäen pellehallitus on pelkkä kumileimasin, ei mitään muuta.
Täydellisen kädettömiä ja jäkeä vailla. Kuten aiemmatkin hallitukset. Aina sieltä liittymisestä asti.
Myönnän, että itsekkin äänestin Kyllä Eu:lle. Oletin, että kyseessä on kaupallinen liitto. Mutta sehän on vienyt meiltä, ei pelkästään sormet, vaan koko ruumiin.
Onnittelut Puolalaisille ja Unkarilaisille. Säilyttäkää itsenäisyytenne.
Suvereeninen itsemääräämis oikeus.
Meiltä suomalaisilta se vietiin valehtelemalla ja varastamalla, vedoten eu:n laatimilla laeilla. Mukana tietysti suomalaiset rosvot: Koivisto, Lipponen jne. jne.
Siinä taas yks Varsovan liiton aikoja kaipaileva.
Maailmassa on vielä kansoja joilla on jalat maassa ja järkeä päässä, se antaa toivoa. Kaikki eivät ole tulleet ilmasto-meetoo-sateenkaari-mamutus-kaheleiksi.
Egypti ja saudi-arabia sitten ottamassa pakolaisia vastaan suurin määrin, kun eurooppalaiset eivät huoli D
Aika paksua tekstiä tuo seksuaalivähemmistöjen syrjintä, kun Laki ja oikeudenmukaisuus puolueen puheenjohtaja Jarosław Kaczyński on itse homo.
Rinteen Antti kyllä avaa rajat oli puolalaiset mitä mieltä tahansa.
Puolassa mukava lomailla. Puuttuu suvakit ja kaapuporukat.
Allekirjoitan tuon täysin, oli mukavaa istuskella viime kesänä krakovan juna-asemalla eikä ketään ahdistellut/huoritellut tai tunkenut samaan kahvipöytään selittelemään kuinka ihana nainen olen.
Samaa mieltä.Parhaita lomapaikkoja euroopassa tällä hetkellä,ei tarvitse pelätä rosvoja ja tyrkkykauppiaita.
Hintatasokin ihan kohtuullinen.
Puolan persut vain pettyivät kun tavoiteltu ns. ylähuoneen 2/3-enemmistö, joka vielä ennen vaaleja näytti gallupeissa jokseenkin todennäköiseltä, jäi reilusti saavuttamatta. 2/3 enemmistö olisi taannut mahdollisuuden muokata perustuslakia mielin määrin, siinä kun on ärsyttäviä ja demokratiaa sekä ihmisoikeuksia tukevia pykäliä liikaa. Ja vielä pahempi pettymys oli senaatin vaaleissa tullut tappio opposition viedessä enemmistön. Puolueen edustajan naama ei ollut kovin muikea joutuessaan lehdistötilaisuudessa myöntämään että heidän onkin odotuksista huolimatta pakko ottaa huomioon muutkin puolueet.
Yhtensä suurena tekijänä odotettua huonompaan vaalimenestykseen pidetään hyökkäilyä Puolan katolisessa kirkossa paljastunutta valtavaa p,edofiiliongelmaa arvostelleita kohtaan. Tavallisia kansalaisia on jopa uhkailtu jos eivät anna kirkon olla. Samoin Katowicessä ja monessa muussa suuremmassa kaupungissa pitkään jatkuneet mielenosoitukset puolueen harrastaman seksuaalivähemmistöjen haukkumisen ja syyllistämisen takia ovat alkaneet purra.
Eivät ihan kaikki puolalaisetkaan ole natseja.
puolaan ei kelpaa eu.sta,muuta kuin miljardien tuet. suomi tekee päinvastoin jakelee niitä pitkin kreikka maita ja matuja.
Ottakaamme siis mallia Puolasta.
On aika paksua tekstiä tuo seksuaalivähemmistöjen syrjintä, kun Laki ja oikeudenmukaisuus puolueen puheenjohtaja Jarosław Kaczyński on itse homo.
https://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/puola-ahdistaa-homot-nurkkaan/33885/
Tuokin tietenkin on persun mielestä valeuutinen.
Kaczyńskin mielestä kaikkien puolalaisten on oltava kristinuskoisia ja katolisia. Hänen mielestään roomalaiskatolisen kirkon kritisointi on epäisänmaallista. Seksuaalivähemmistöjärjestöt ovat hänen mielestään suora hyökkäys puolalaisia arvoja ja lapsia kohtaan.
Ja samaan aikaan Puolan katolinen kirkko on kautta aikain pahimman pe-dofiliaskandaalin kourissa. Tuhansia tapauksia on paljastunut, syyllisinä papit. Uhrit pääasiassa poikalapsia.
Pakoloinen on kuluerä ja uhka.