Tiede ei korvaa metafysiikkaa/uskontoa, ja myös toisin päin uskonto ei korvaa tiedettä.
Tiede vastaa ''miksi''-ja ''kuinka''-kysymyksiin, uskonto vastaa ''miksi''-kysymyksiin.
Tiede ja uskonto eivät siten edes kohtaa, joten ne eivät voi mennä keskenään ristiriitaan. Ne vastaavat eri kysymyksiin.
Tiede tutkii fyysistä havaittavaa todellisuutta, Metafysiikka/uskonto ns. perimmäistä todellisuutta: miksi kaikki on olemassa ja yrittää tarjota vastauksen.
Esimerkiksi tiede voi sanoa että universumi on saanut alkunsa alkuräjähdyksestä. Metafysiikka tämän jälkeen kysyy miksi tämä alkuräjähdys tapahtui, mikä on se perimmäinen syy tälle kaikelle olevaiselle.
Tiede ja metafysiikka tietyssä mielessä menevät samaan suuntaan, mutta kulkevat omia raiteitaan. Ne eivät koskaan kohtaan. Tiede selittää asioita havaittavilla testattavilla mekanismeilla, uskonto/metafysiikka on tekemisissä kaikkein perimmäisen ''Ultimate reality'' todellisuuden kanssa.
Uskon ja tieteen suhde.
13
199
Vastaukset
"Tiede ja uskonto eivät siten edes kohtaa, joten ne eivät voi mennä keskenään ristiriitaan. Ne vastaavat eri kysymyksiin."
No tuosta voisin olla samaa mieltä...- Anonyymi
"Tiede vastaa ''miksi''-ja ''kuinka''-kysymyksiin, uskonto vastaa ''miksi''-kysymyksiin."
Eli uskonto on täysin redundantti ja tarpeeton. Tiede antaa jo vastauksen molempiin kysymyksiin, kun uskonto yrittää vastata vain toiseen - ja siinäkin onnistumatta.- Anonyymi
Ihmisillä on erilaisia tiedon tarpeita, ei voi oikein yleistää omista lähtökohdista
iowa (koskahan muistan kirjautua..?)
- Anonyymi
Trollolloo ja aurinkoista ja rattoisaa kirvevartta itsellesikin. Et kai vain ole Olli.S:n uskonkiihkoisempi sivupersoona?
- Anonyymi
Itse asiassa uskovat välttelevät ja kiertelevät kaikin keinoin, jos heiltä kysyy "miksi". Tämä kertoo minun ymmärtääkseni siitä, etteivät he tiedä itsekään.
"Miksi Jumala loi maailman?"
"Lue Raamatusta!"
"En löytänyt vastausta Raamatusta."
"Raamattuun pitää uskoa."
"Miksi siihen pitää uskoa?"
"Koska se on Jumalan sanaa."
"Mistä tiedät?"
"Siitä että se on Jumalan sanaa."
Eli kuten eräs uskova asian ilmaisee: täytyy uskoa ennen kuin voi alkaa uskoa.
- Knark5 Kyllä aivan hyvin voidaan elää ilman jossitteluakin eli metafysiikkaa.
- Anonyymi
Ylen Areenassa on vielä nähtävänä tanskalainen neliosainen sarja nimeltään Usko, toivo ja tiede. Siinä neljä tiedemiestä kertoo suhtautumisestaan uskoon ja tieteeseen.
Suosittelen. - Anonyymi
Miksi ne eivät voisi yhdistyä? Moni ihminen hyväksyy ja elää jo tämän tietoisuuden kanssa. Se on ihan omissa korvienvälissä, jos ei pysty asiaa hyväksymään.
https://exonews.org/the-cosmos-is-alive-and-existing-through-human-consciousness/- Anonyymi
Tällä palstalla tosin aivot tuottavat tietoisuuden ja uskovaisilla ei taida olla siihen oikein mitään sanottavaa, mutta mitään kunnon teoriaa ei synny, jos jumiudutaan omiin poteroihin. "Stanfordin yliopiston fyysikko Andrei Linde yhtyy Chopran ja Kafatosin näkemykseen ja uskoo, että on vain ajan kysymys, kunnes tiede voi osoittaa, että tietoisuus ja kosmos ovat erottamattomasti yhteydessä toisiinsa. Linde sanoo: ”Universumi ja tarkkailija ovat parina. En voi kuvitella johdonmukaista teoriaa maailmankaikkeudesta, joka jättää tietoisuuden huomiotta. ”
- Anonyymi
Chopra on sivumennen sanoen lääkäri eikä fyysikko. Mutta ei se mitään, lääkärithän ovat kreationistien silmissä kaikkien alojen asiantuntijoita.
Uskonto oli ennen tiedettä ja uskonnon kautta tiedemiehet ovat saaneet pyhää henkeä. Jonka hengen avulla he ovat PROFETOINEET että tuleva maailma tullaan luomaan BIG BANGIN avulla . Jeesus sanoi: Mitä tahansa te pyydätte sen te saatte.... on useita teorioita ja profetioita siitä kuinka tuleva maailma tullaan luomaan. Tieteellä omansa ja Hare Krishna liikkeellä omansa. Big Bang on yksi vaihtoehto, mutta Jumala saattaa valita jonkun muun kuin tieteen profetoiman ja toivoman vaihtoehdon.
- Anonyymi
Mikä ihmeen tuleva maailma?
- Anonyymi
Tieteilijät eivät totisesti profetoineet alkuräjähdystä pyhällä hengellä; oli se kyllä niin yllättävä löytö. Vuosikymmeniä kinattiin siitä, oliko sitä ollenkaan, kunnes yhteinen hyväksyntä löytyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400