Unen aikana kohonnut leposyke?

Leposykkeeni oli tänä aamuna epätavallisen korkea. Mielestäni sykkeeni oli matalampi nukkumaan mennessä mutta aamulla herätessä lähes 100 lyöntiä minuutissa.

Mistähän moinen levon aikainen sykkeen nousu voisi johtua, en mielestäni ole ylikunnossakaa en ole harrastanut niin rankkaa liikuntaa.

Minulla on verenpainelääkitys. Voisiko se vaikuttaa asiaan?

En ole muutamaan päivääv ollut täydellä vp-lääkitylsellä koska en ole muistanut hakea lääkkeitä apteekista.

Eilen illalla sitten otin tästä johtuen kolme tablettia yhden asemasta...voisiko sillä olla vaikutusta asiaan.

Lääke on Diovan comp 160 mg johon sisältyy 12.5 mg tiatzidinia. Onko kellään mitään omaa kokemusta tällaisesta ja selitystä mistä tuollainen levon aikana kohonnut syke johtuu?
12328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ota niitä verenpainelääkkeitäsi, niin pysyy sykkeetkin normaaleina.

Äänestä
  • Liika lääkityskin nostaa sykettä.

    Äänestä

Ei se ehkä ole niin epätavallista. Omissa Holter-seurannoissani oli yöllä ihmeen korkeita lukemia joinakin hetkinä ja joskus jopa herään kun sydäntä takoo tiheästi.
Jos olet terve lääkkeetön henkilö ei kai suurta huolta tarvitse kantaa.
Jos kannat, mene terveyskeskukseen EKG:hen, jos siinä on häikkää seuraavaksi lähete kardiologille.

Äänestä

Heittelevät verenpaineet vaikuttavat sykkeen vaihteluun. Itsellänikin joskus käy sillä tavalla että kun herään jotenkin säpsähtäen unesta niin pumppu hakkaa kovempaa. Aloittaja mainitsi myös ettei ole missään huippukunnossa mutta silloin jos on himourheilija niin yleensä se vaikuttaa niin päin että syke on aika matala. Tunsin aikoinaan yhden miehen joka juoksi kilometrikaupalla ja hänen sykkeensä oli 40:n luokkaa. Aloittajalle edelleen että kannattaa jatkaa sitä verenpainelääkitystä niin tilanne saattaa tasaantua. Ja jos asia kovin häiritsee niin lääkäri pystyy laittamaan lähetteen siihen holter-mittaukseen jossa verenpainetta seurataan vuorokauden ajan.

Äänestä

Ei ole ihme jos sydän tykyttää jos ottaa kolminkertaisen annoksen sydänlääkettä,
kun on välillä ottamatta. Eihän niin saa tehdä,
eikä järki sano mitään. Lukekaa lääkkeen tuoteseloste aina !

Äänestä
  • Siis tarkennuksena kerron, ettei kyse ollut sydänlääkkeestä vaan verenpainelääkkeestä.

    T.ketjun aloittaja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis tarkennuksena kerron, ettei kyse ollut sydänlääkkeestä vaan verenpainelääkkeestä.

    T.ketjun aloittaja.

    Saman ihmetyksen aihe, kun otat verenpainelääkettä moninkertaisen annoksen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis tarkennuksena kerron, ettei kyse ollut sydänlääkkeestä vaan verenpainelääkkeestä.

    T.ketjun aloittaja.

    Verenpainelääke on vähän niinkuin sydänlääke itseasiassa.
    Liian korkea verenpaine on rasitus sydämelle ja verisuonille
    ja voi aiheuttaa aivoinfarktin.

    Äänestä

Ei missään nimessä saa ottaa kolminkertaisia annoksi verenpainelääkkeitä, vaikka on välillä ottamatta. Johan nyt järjen pitäisi sanoa ja lue tarkkaan lääkkeen käyttöohje !

Äänestä

Se voi johtua hapenpuutteesta sinulla voi olla uniapnea.

Äänestä

Verenpainelääke ON sydänlääke. Sitä käytetään myös vp:n alentamiseen.
Ei koskaan saa ottaa tuollaisia annoksia.
Tämäpätee, vaikka ap ei kertonut lääkkeen nimeä.
Kannattaa lukutaitoa opetella aikuisenakin, sieltä lääkkeen ohjeesta.

Äänestä
  • Ahaa, siinä olikin se lääkkeen nimi. En huomannut.
    Maksimiannos ilmeisesti tuo käyttö jo muutenkin.
    Huh huh.
    Tee ristinmerkki tai vähintään rukoile!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Leposykkeeni oli tänä aamuna epätavallisen korkea. Mielestäni sykkeeni oli matalampi nukkumaan mennessä mutta aamulla herätessä lähes 100 lyöntiä minuutissa.

Mistähän moinen levon aikainen sykkeen nousu voisi johtua, en mielestäni ole ylikunnossakaa en ole harrastanut niin rankkaa liikuntaa.

Minulla on verenpainelääkitys. Voisiko se vaikuttaa asiaan?

En ole muutamaan päivääv ollut täydellä vp-lääkitylsellä koska en ole muistanut hakea lääkkeitä apteekista.

Eilen illalla sitten otin tästä johtuen kolme tablettia yhden asemasta...voisiko sillä olla vaikutusta asiaan.

Lääke on Diovan comp 160 mg johon sisältyy 12.5 mg tiatzidinia. Onko kellään mitään omaa kokemusta tällaisesta ja selitystä mistä tuollainen levon aikana kohonnut syke johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu