Sain 1g Zithromaxia vajaa viikko sitten (klamydia). Sehän hajoaa hitaasti eli vielä on jäljellä melko paljon elimistössä. Voiko harrastaa rankkaa liikuntaa (salibandya) vai pitääkö levätä nyt?
Voiko antibiootin aikana urheilla?
Anonyymi
44198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En kyllä koskaan ole kuullut että antibiootti estäisi liikuntaa, rankempaakaan sellaista. Tietysti jos lääke aiheuttaa pahoinvointia niinkuin joillekin käy, silloin ei kova reuhtominen kannata eikä varmaan halutakaan.
Joten itse antibioottilääke ei käsittääkseni ole este liikunnalle. Eri asia jos on kuumetta ja muutenkin alentunut yleiskunto ja vointi. Silloin kyllä pitää levätä ja odottaa kunnon palautumista, mutta se ei varmaan sinun kohdallasi ole asian laita?
Jos olet epävarma, voit aina kysyä apteekkihenkilökunnalta. Heillä on lääkealan koulutus ja hyvät tiedot.
Mikä koulutus sinulla on neuvonnan antajaksi?
Riippuu antibiootista. En tiedä makrolidiantibiooteista (Zithromax), mutta fluorokinoloniantibioottien kanssa ei suositella raskasta liikuntaa, koska vaarana on jännevauriot jo vaikka ei liikkuisikaan metriäkään. Urheilijoille niitä ei kyseisestä syystä suositella nykyään lainkaan. Ne jänne-, lihas- ja muut vaivat voivat jäädä pysyviksi kuten Euroopan lääkevirasto on myöntänyt.
T. nimim. "Siprofloksasiinin takia juoksukyvytön kuusi vuotta ja jatkuu"
Hei,
Edullisin alkuperäisen tuotteen kanssa nopea toimitus, joka löydät apteekki täällä http://medicineronline.net/