Evoluutiodenialismi

Ateistit elävät denialismissa, sillä he eivät haluaa antaa mielessään minkäänlaista mahdollisuutta evoluutioteorian valheellisuudelle. Täysin terve mieli olisi avoin kaikille mahdollisille vaihtoehdoille eikä mielessään ennalta sulje pois muita vaihtoehtoja.

He ovat vain ennalta päättäneet evoluutioteorian olevan 100% totuus, ja kaikki mikä näyttää menevän sitä vastaan on vain hullujen uskovaisten hourailuja.

Kun katsotte maailmaa avoimin silmien ja otatte silmiltänne pois darwinin linssit, niin näette suunnittelun ja Jumalan luomistyön joka paikassa.

Luonnollisten linssien läpi katsottu maailma on luotu. Darwinismiin aivopesty mieli näkee kaiken evoluution ja hitaan kehityksen tuloksena.

14

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpöhöpö.

      Luominen on uskonnollinen dogmi.

      Evoluutio taas luonnossa havaittava prosessi, jota evoluutioteorian puitteissa biologiassa tarkastellaan.

    • "He ovat vain ennalta päättäneet evoluutioteorian olevan 100% totuus, ja kaikki mikä näyttää menevän sitä vastaan on vain hullujen uskovaisten hourailuja."

      Raamatun luomismyytillä oli mahdollisuutensa noin 3000 vuotta. Jännä, ettei tuossa ajassa saatu sitä julistettua lopulliseksi ja 100% totuudeksi.

    • "Ateistit elävät denialismissa, sillä he eivät haluaa antaa mielessään minkäänlaista mahdollisuutta evoluutioteorian valheellisuudelle."

      Äläkä jauha paskaa mistään ateisteista. Evoluutioteoriaa totena pitävät eivät välttämättä ole ateisteja. Yksi viime vuosisadan merkittävimistä evoluutiobiologeista oli kristitty uskovainen. Hän totesi, ettei biologiassa ole mitään mieltä ilman evoluutioteoriaa. Tuo evoluutiobiologi oli Theodosius Dobzhansky.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Theodosius_Dobzhansky

      • Anonyymi

        En tiedä yhtäkään ateistia joka ei uskoisi evoluutioon/evoluutioteoriaan.

        Sen sijaan evoluution kieltäjiä on vain muissa kuin ateisteissa.

        Näyttää siltä että evoluutioteoria on ateisteille tärkeä heidän maailmankuvansa kannalta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä yhtäkään ateistia joka ei uskoisi evoluutioon/evoluutioteoriaan.

        Sen sijaan evoluution kieltäjiä on vain muissa kuin ateisteissa.

        Näyttää siltä että evoluutioteoria on ateisteille tärkeä heidän maailmankuvansa kannalta.

        "En tiedä yhtäkään ateistia joka ei uskoisi evoluutioon/evoluutioteoriaan."

        Juu, mutta tämä johtopäätöksesi on aivan tyhjänpäiväinen. Minä tunnen useita uskovaisia, jotka uskovat evoluutioteoriaan. Aikanaan sitä ei uskallettu kyseenalaistaa edes vanhoillislestadiolaisten rippileirillä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä yhtäkään ateistia joka ei uskoisi evoluutioon/evoluutioteoriaan.

        Sen sijaan evoluution kieltäjiä on vain muissa kuin ateisteissa.

        Näyttää siltä että evoluutioteoria on ateisteille tärkeä heidän maailmankuvansa kannalta.

        "En tiedä yhtäkään ateistia joka ei uskoisi evoluutioon/evoluutioteoriaan."

        Tuskin kukaan uskoo evoluutioon tai evoluutioteoriaan samalla tavalla kuin uskovaiset Jumalaan.


    • Anonyymi

      Totuus on että Allah on kaiken luonut. Kummallisesti juutalaisten tarinat on levinneet Eurooppaankin, mistä mahtaa johtua?

    • Anonyymi

      Evoluutioteorialle ei ole tieteellistä kilpailijaa biodiversiteetin selittäjänä.

      Toisessa vaakakupissa on yli 150 vuotta tieteellistä tutkimusta maailman parhaissa yliopistoissa ja toisessa Lähi-Idän esitieteellisiä uskonnollisia tarinoita. Terveellä mielellä ei ole mitään vaikeuksia valita kumpaan uskoo.

      EiRekAgno

    • Anonyymi

      Yritätkö sanoa, että evoluutiota kannattaa 100% ateistit eikä muut?
      Et tainnut tietää kistinuskoisistakin olevan evoluution kannattajia reilu 70%?
      Evoluution kieltäjien määrä on vähentynyt sitä mukaan kun kouluttamattomia on menehtynyt vanhuuteen.

      Evoluution vahvuus juuri piilee sen selitysvoimasta, joka perustuu havaittuun ja tutkittuun maailmaan ammattilaisten toimesta. Biodiversiteetille ei ole edes muuta selitystä olemassa. Biologiassa ei ole mitään järkeä ilman evoluutiobiologiaa.
      Voit väittää uskonnollista kirjaa sellaiseksi selitykseksi, mutta se heikko korttitalo on niin hutera ettei kestä pienintäkään kriittistä tarkastelua.

      Miten itse suhtaudut litteään maahan? Eikö siinäkin pitäisi sitten pitää mieli auki ja ottaa huomioon sen mahdollisuus? Onhan sekin Raamattuun vedottu.

      Evoluution kieltäminen on tasan sama kuin maapallon kieltäminen. Se sotii havaintoja vastaan joita käytetään ihan tutkimisessa ja kehittämisessä käytännössä.

      • Anonyymi

        Krisinuskon ja raamatun mukaan Jumala on taivaassa ja pystyy ihmeisiin?
        Niiden mukaan Hän on kaiken luoja ja ylläpitäjä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Krisinuskon ja raamatun mukaan Jumala on taivaassa ja pystyy ihmeisiin?
        Niiden mukaan Hän on kaiken luoja ja ylläpitäjä.

        Entä missä se taivas on?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Krisinuskon ja raamatun mukaan Jumala on taivaassa ja pystyy ihmeisiin?
        Niiden mukaan Hän on kaiken luoja ja ylläpitäjä.

        Sellaisia uskonnollisia dogmeja kristinuskossa todellakin on.


    • Anonyymi

      "Täysin terve mieli olisi avoin kaikille mahdollisille vaihtoehdoille eikä mielessään ennalta sulje pois muita vaihtoehtoja."

      On siis otettava huomioon mm. lentävä spagettihirviö ja näkymätön vaaleanpunainen yksisarvinen.

    • ".. sillä he eivät haluaa antaa mielessään minkäänlaista mahdollisuutta evoluutioteorian valheellisuudelle. Täysin terve mieli olisi avoin kaikille mahdollisille vaihtoehdoille eikä mielessään ennalta sulje pois muita vaihtoehtoja."

      En ole ateisti mutta aika raflaava aloitus, miten olisi kreationismin valheellisuus? Kuinka avoimia vaihtoehdoille yect ovat?
      Niinpä...

      Sanottu suunnilleen sata kertaa, mutta evoluutioteoria tutkii prosesseja luonnossa, se on luonnontiede eikä oleta Jumalasta mitään. Voi hyvin uskoa Jumalaan ja luottaa luonnontieteisiin...Ateismin ja evoluutioteorian samaistaminen on krean uskonnollista propagandaa millä he pyrkivät osoittamaan että ovat yksin oikeassa.
      Jos on hengenelämästä kiinnostunut on paljon muitakin vaihtoehtoja jotka ei edellytä että oma ajattelu on kiellettyä.

      Jos omaa vähääkin tiedetaustaa kreationismi nyt vaan on absurdi.
      Ja miksi he jättävät kosmologian ja yleensä tähtitieteen, tai geologian täysin rauhaan? Taidan arvata. Maan suuri ikä ei taida edes olla (alunperin) evoluutiotieteen peruja, joten haukkuisivat siis edes oikeaa puuta ;). Muistaakseni Darwin oletti Maan olevan joitain miljoonia vuosia vanha.

      Vielä tuosta mielensä avoimena pitämisestä; kannatan. Mutta pitkällä aikavälillä on jossain vaiheessa kyllä päätettävä mihin suurin piirtein uskoo ja mikä kiinnostaa. Ei ole oikein hyväksi mielenterveydelle(kään) hyppiä maailmankatsomuksesta toiseen aina kun uutta tietoa nousee esiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe