Kävin eilen kalliossa asunnottomien yö tapahtumassa ja ihmettelin kovasti yhtä silmiinpistävää seikkaa.
Eipä näkynyt asunnottomien joukossa yhtään maahanmuuttajaa tai turvapaikanhakijaa.
Miten voi olla mahdollista, että meillä on vielä asunnottomuutta kun edellämainituille ryhmille löytyy aina heti asunto kun saavat myönteisen turvapaikkapäätöksen?
Eikö näidenkin pitäisi jonottaa asuntoa samoin kun kantasuomalaisten asunnottomien, jotka saattavat joutua odottamaan asuntoa vuosia?
Joku saattaa heittää taas rasismikortilla silmään, mutta tämä nyt on nykypäivänä vain kylmää faktaa.
Eipä näkynyt asunnottomien joukossa yhtään maahanmuuttajaa tai turvapaikanhakijaa.
Miten voi olla mahdollista, että meillä on vielä asunnottomuutta kun edellämainituille ryhmille löytyy aina heti asunto kun saavat myönteisen turvapaikkapäätöksen?
Eikö näidenkin pitäisi jonottaa asuntoa samoin kun kantasuomalaisten asunnottomien, jotka saattavat joutua odottamaan asuntoa vuosia?
Joku saattaa heittää taas rasismikortilla silmään, mutta tämä nyt on nykypäivänä vain kylmää faktaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niin, edelleen ja ikuisesti kantasuomalaiset saavat olla asunnottomia ja leipäjonolaisia. Mutta tosiaan, maahanmuuttajia ei näy kummassakaan osiossa. Jossain mättää.
Kyllä ainaki Tampereen EU avussa varmaan puolet on ulkomaalaistaustaisia.
Oulussa ei ole juurikaan asunnottomuutta, mutta uskaltaakohan sinne noin muuten muuttaa?
Ne Hesan kulttuuriluolat saisi muuttaa asuntoloiksi: oopperatalo,Kiasma , musiikkitalo.,,,,,,,poi pois pois, kuten nyky-Sabrinat sanoisi,...
Onhan+maahanmuuttajia+myös+asunnottomina.
Viime+vuonna+2018+oli+20%+Helsingin+asunnottomista+maahanmuuttajia.
Maahanmuuttaja tulee yleensä työn perässä. Maahanmuuttajalla on selkeä suunnitelma miten järjestää työsä ja asiansa tullessaan suomeen
Puhut luultavasti maahantunkeutuneista jotka tulevat vain seikkailumatkoille ja loisiksi?
"Miten+voi+olla+mahdollista,+että+meillä+on+vielä+asunnottomuutta+kun+edellämainituille+ryhmille+löytyy+aina+heti+asunto+kun+saavat+myönteisen+turvapaikkapäätöksen?"
++Ja+tilastoissa,+kuten+toinen+kirjoittajakin+totesi,+on+maahanmuuttajia+20%+asunnottomista.+Joten+taas+persu+yrittää+levittää+vaihtoehtototuutta,eli+valehdella.
Ja+syy+,+miksi+maahanmuuttajia+ei+juuri+näy+leipäjonoissa+tms+on+varmaankin+juuri+nämä+öyhöttäjät.+Ei+sinne+oikein+uskalla+vieraannäköinen++ihminen+mennä.
Mokuttajat heittää jostain prosentteja matujen asunnottomuudesta mutta missä on faktat, laitas linkkejä niin katotaan montako matua on asunnottomina.
OK pyysit Faktaa, olisit voinut googlata itsekin( mutta kun persu ei osaa):
Tilastotietoja asunnottomuudesta
ARA:n selvityksen mukaan vuoden 2014 lopulla Suomessa oli 7 107 yksinelävää asunnotonta, joista 2 443 oli pitkäaikaisasunnottomia. Asunnottomia perheitä oli 427.
Yksinelävistä asunnottomista naisia oli 1 647, nuoria (alle 25 v) oli 1 626 ja
maahanmuuttajia 1482. Asunnottomista perheistä noin puolet oli maahanmuuttajaperheitä.
Asunnottomista 5 414 eli suurin osa asui tilapäisesti tuttavien tai sukulaisten luona, laitoksissa 774, asuntoloissa tai majoitusliikkeissä 402 ja ulkona, porrashuoneissa tai ensisuojissa 362.
Asunnottomuus keskittyy pääkaupunkiseudulle ja kasvukeskuksiin. Yli kaksi kolmasosaa asunnottomista on pääkaupunkiseudulta (Helsinki, Espoo ja Vantaa). Helsingissä on eniten asunnottomia sekä lukumäärältään että suhteessa asukaslukuun: yksineläviä 3500 ja asunnottomia perheitä 280.
FAKTAT
ARA 2018
Asunnottomista vuonna 2018 oli:
1/5 naisia
1/5 nuoria
1/5 maahanmuuttajia
159 perhettä, joissa 195 lasta
Tilastoinnin ulkopuolelle jäävät oikeudettomassa asemassa olevat asunnottomat siirtolaiset, joihin kuuluu palveluiden ulkopuolella olevaa Euroopan liikkuva väestöä ja kolmansista maista tulleita paperittomia.
Tiedä sitten asian paikkansapitävyyttä, mutta jostain luin, että osa mamuista pyörittää tuottoisaa vuokrabisnestä tukiasunnoilla. Otetaan alivuokralaisia. Palataan lähtömaahan ja vuokrataan asunto edelleen. Muutetaan yhteen asuntoon ja vuokrataan tyhjäksi jäänyt asunto.
Pitääkö paikkansa?
Saattaa olla asunnottomuuden syy kansalaisessa itsessään,jätetty vuokrat maksamatta,häiritty naapureita(siivosti elävän köyhän vuokranhan maksaa Kela.
miksi asetetaan maahanmuuttajat ja asunnottomat vastakkaisiksi ryhmiksi tässä asiassa-
eikö ongelma ole Helsingin päättäjät ja hallitus, jotka ei tee asunnttomuudelle mitään- eli järjestyä asuntoja , asumismahdollisuuksia, majoituksia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16126919/ykiopistot-voisi-avata-ovensa-asunnottomille--tilaa-on