Jos Presinttivaaleissa on

Ehdokkaina Halla-Aho ja Haavisto, kumman haluatte nähdä linnanjuhlilla kättelemässä.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tuskin sinne etusinttiä valitaan, vaan ihan tavallinen pressa.

Äänestä

Kysymys on absurdi. Halla ei halua presidentiksi koska se on vain edustusvirka ilman päätösvaltaa ja pakoputkipekka ei ole kelvollinen edes pressan virkaan , koska hän tituleeraa itseään tohtoriksi vaikka on valetohtori. Miksi muuten valelääkäri ja valesairaanhoitaja tuomitaan, mutta ei valetohtoria. Ainakin pitäisi periä rangaistuksena "tohtorina" esiintyneenä saamat palkkiot valtiolle ja sakot päälle.

Äänestä
  • Vihreät kulkee muutenkin jalat harallaan kahtapuolta lain rajaa. Jos paljastuu heidän konnamaisuutensa, niin vetoavat muistamattomuuteen ja suvaitsevaisuuteen.

    Äänestä

tämmöistä ku on, vaikuttaa että on vuorossa naispresidentti ..kuka lie.......

Äänestä
  • Aivan aivan. Luulempa kansamme tietävän, kuka hän olisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan aivan. Luulempa kansamme tietävän, kuka hän olisi.

    Niin on, aina se kansa on tiennyt kuka on, kunha äänet lasekettu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin on, aina se kansa on tiennyt kuka on, kunha äänet lasekettu.

    Olisiko etunimi Laura ja sukunimi Huhta...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisiko etunimi Laura ja sukunimi Huhta...

    Yritän arvata...
    Sekö Laura, joka kopioi tutkintotyönsä ja joka uskoo maailman olevan 7000 v vanha ja ei usko evoluutioon?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisiko etunimi Laura ja sukunimi Huhta...

    Ei Suomessa presidentiksi nyt ihan Huhtasaaren kaltaista poliittista vitsiä valita.

    Äänestä

En kumpaakaan, sillä muiltakin puolueilta tulee parempia ehdokkaita.
Ehdokasasettelu on vielä täysin kesken.

Äänestä

Olispa hauska nähdä Halal-ahon nieleskelevän jokaisen vieraan kohdalla :-D

Äänestä

Halla-ahon mieluiten, vaikka en luota ollenkaan näihin tai keneenkään nykyisiin edustajiin. Aivan sama eliitin rakkikoiria ovat kaikki.

Äänestä

Olipa silmiä avaava se Hikipedian sivu Halla-ahosta. Kaikki sen ajatukset ja kirjoitukset satiirisen hauskasti ruodittuna.

Äänestä

Miten äänestää kun vaihtoehdot on rutto tai kolera?

Äänestä

Presidentin tulee olla hyvin koulutettu sekä sivistynyt. Tästä syystä haavistoa ei nähdä koskaan presidenttinä.

Äänestä

En kumpaakaan.

Äänestä

Pekka Haavistolla on ylivoimaisesti enemmän kokemusta ulkopolitiikasta ja kansainvälisistä asioista kuin Halla-aholla. Haavisto on menestynyt myös loistavasti kahdessa edellisessä presidentinvaaleissa, mikä kertoo, että hänellä on huomattavan laaja tuki suomalaisten keskuudessa.

Haluan siis nähdä linnajuhlissa presidenttinä sellaisen, jolla on näyttöä ulkopolitiikasta ja joka nauttii melko laajaan kansan suosiota. Haaviston suosio ylittää puoluerajat. Hän näyttäisi olevan suosittu niin oikeiston kuin vasemmiston keskuudessa. Ehkä ainoa puolueryhmittymä ja sen kannattajat, jotka eivät Haavistoa kannata, ovat perussuomalaiset. Perussuomalaisten ongelma on taas se, että muiden puolueiden kannattajien on vaikea tukea heitä. Tavallaan Suomi jakaantuu kahtia, yhteen viidesosaan, joka kannattaa persuja ja neljään viideosaan, joka sietää huonosti persuja ja kannattaa mieluummin ketä tahansa muuta poliitikkoa kuin persua. Viidesosa on selkeä vähemmistö Suomessa, minkä vuoksi presidenttiys ja hallitusvalta jäävät persuilta vain haaveeksi.

Äänestä

Tuhkaluukkumiehenä pekusta tulisi erittäin pätevä nuohooja ellei peräti tohtorinuohooja.

Äänestä

Maanilveilijätkin kannattavat Pekka Haavistoa, koska he uskovat hänen olevan Heikki Haaviston poika...

1Äänestä

Suomessa ei valita Presinttiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ehdokkaina Halla-Aho ja Haavisto, kumman haluatte nähdä linnanjuhlilla kättelemässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu