Koittakaa vanhemmat pitää suunne kiinni.

Kotonanne lasten läsnäollessa. Lapsen lapsi oli meillä mummolassa ja ihmettelimme 5 v lapsen puheita, puolisoni jutteli jotain hänen kanssaan amerikasta niin tämä tokaisi, että on se Rumppi aika ilkeä mies. Siinä piti loiventaa aika paljon ja sanoa, että no ethän sinä tunnekaan sitä ja tavallinen presidenttihän se on, pakko sanoa noin että asia meni ohi. Lapsen perheessä vihataan Trumpia ja se on kyllä typerää haukkua
yleensäkään kotona lasten kuullen ketään. On Trump nyt mikä on mutta lapsi oppii kotona sen, että on normaalia puhua p, kaa ihmisistä.
Toinen minkä pistimme merkille oli, että lapsi söi makkarakeittoa halukkaasti mutta söi vain liemen ja perunat siitä, makkarat jäi minun syötäväksi . Että sekin ilmastomanipulointi on mennyt perille.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voe mahoton että pilataan jo penskatkin eli vahinkolaukaukset, tuskin on suunniteltu lapsia perheeseen ja se ottaa pattiin kiukkuun saakka.

Äänestä
  • Sieltä kodin kätköistä kasvaa vihaisia ja aivopestyjä lapsia, kiitos typerien vanhempien.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sieltä kodin kätköistä kasvaa vihaisia ja aivopestyjä lapsia, kiitos typerien vanhempien.

    Voi vain kuvitella monen lapsiperheen sisällä olevaa keskustelukulttuuria.

    Äänestä

Onpa vielä lievää kielenkäyttöä. Meillä lapsenlasten kielenkäyttö on sellaista että en todella voi sitä tässä toistaa.
Muuten aloitus on ihan täyttä totta, vanhemmat saisivat siivota suunsa sekä käytöksensä. Kaikki tarttuu lasten mukana ympäriinsä.

Äänestä

Asiallinen aloitus. Itse kuulin alakoulussa kavereiltani Idi Amin -nimisestä kauheasta diktaattorista joka teki hirmutekoja, kidutti ja murhasi kansaa.

Keskustelin saunassa isäni kanssa asiasta ja kysyin saman kysymyksen joka minulta koulun pihalla kysyttiin. - Ampuisitko Idi Aminin jos hän yllättäen tulisi vastaan ja sinulla olisi ase?

Isä ihmetteli kysymystä ja sanoi ettei tietenkään. Ei se Idi mitään ole hänelle tehnyt. Ne olivat hyviä keskusteluja.

Äänestä

Ruotsista oli kuvattu video missä muslimi-isä opetti kotonaan 5-vuotiaalle pojalle pistoolin käyttöä vääräuskoisten tappamiseksi. Ihan oli ruotsalaisen miehen kuva taulussa mijin poika tähtäsi ja naksutteli liiapsimesta klikc, klikc.

Mutta tuohan onkin ihan normaalia ja haluttua kulttuuria myös Suomessa. Ohisalon ja Vesalan idoleita.

Äänestä
  • Sipilä ja Orpo tämä nykyisen invaasion aloittivat eikä loppua näy. Nämä nykyiset ministerit ovat jos mahdollista vieläkin avoimempia avoimien rajojen suhteen. Tämä nykyinen eduskunta on vielä huonolla tuurilla vallassa yli 3 vuotta, joten siunatkaa itsenne sillä viherpunasosialismi on täällä. Onneksi rinneonnettomuus tekee koko ajan töitä sen eteen, että suomalaisten silmät avautuisivat. Hyvänä apuna hänellä on ituhippien konklaavi ja hännän huippuna Sipilän perilliset muodollisesti pätevän seuraajan johdolla. Epäilemättä Alkio ja monet muut edesmenneet Keskustan politikot kääntyileevät haudassan nykyistä menoa seuratessaan. Elleivät kansalaiset olisi itse äänestäneet niin Sipilää, Orpoa kuin Rinnettä ja Ohisaloa, niin sääliksi kävisi. Toivottavasti lohdutta kun muistaa, että nuo eivät olisi vallassa ellei olisi jälleen äänestetty kuten monesti ennenkin. Kiville meni.

    Äänestä

Ei siinä auta muu kuin koettaa kasvattaa lastenlasta vähemmän kieroon, kuin mitä vanhemmat yksin tekisivät.

Äänestä

No joo. Oli manupulointia tahi ei, niin lapset omaksuvat toisten, hyväksi todettuja tapoja. Joskus lapset jopa omaksuvat tapoja, jotka ovat erilaisia kuin vanhemmilla.

Minulla oli suuri uuden opettelu toistakymmentä vuotta sitten, kun lapseni ilmoitti ettei syö enään punaista lihaa.

Otin selvää "yllättäen" marttojen sivustoilta ja löysin hyvin tasapainoisia sekä maukkaita reseptejä.

Kaiken kruunasi ja lähensi minua sekä tytärtäni, kun menimme onkimaan. Saimme jokusen ahvenen. Perkaamiseen hän ei osallistunut, mutta yhdessä teimme keiton. Se oli hyvää ja eettistä.

Äänestä
  • Mistähän lapsesi oli saanut pähänsä että päätti lopettaa punaisen lihan syönnin?
    Minä ihmettelin tuossa alussa asiaa siksi että lapsi niin nopeaan on lopettanut lihapitoisten ruokien syönnin, jonkin kerran ruokaillessa pyöritteli lusikkaa lautasella ja ei maistunut jos oli jotain lihapitoista nyt sitten ei ollenkaan. Hänelle piti tehdä aikaisemmin hotdogeja jossa oli nakki sisällä, enään ei taida mennä. Kalkkuna siivut leivän päällä menee vielä, mutta sen hyväksyvät vanhempansakin. Taas nuorempi kolmivuotias vetelee kaiken antaumuksella ja ruokahalut ovat hyvät johtuen ilmeisesti siitä, että hän ei ymmärrä vanhempiensa "ohjeistuksia" , vielä.
    Vanhemman syöminen on muutenkin työlästä näpertelyä ja kehoitusta nuoremman ei oleenkaan.

    Äänestä

Iskisin tuollaiselle seuraavalla kerralla rairuohokupin nenän alle!

Äänestä

Liian paljon on suomessa ruokaa tarjolla. Lapsetkin alkavat jo nirsoilla syömistensä kansssa, kun tietävät että itsensä syyllistävät aikuiset keksivät aina jonkun uuden ruoan kun entisiä ei syödä.
Jos suomeen tulisi nälänhätä muutamaksi vuodeksi niin loppuisi alituinen pelleily ruuan kanssa. Kyllä kelpaisi lihat ja kamarat pettuleivän jälkeen.
Vertaan taas kerran sota-aikaan, ihmiset olivat laihoja ja ruokaa sai vain säännöstellysti.Eivätpä valitelleet ruuasta, olivat onnellisia kun sitä edes sai, oli se mitä hyvänsä.
Sama koskee tuota kielenkäyttöä, kaikki annetaan lastenkin sanoa, mitään ei kielletä eikä opeteta, ylpeillään vaan kun meidän piltti osaa sanoa noinkin "fiksusti".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kotonanne lasten läsnäollessa. Lapsen lapsi oli meillä mummolassa ja ihmettelimme 5 v lapsen puheita, puolisoni jutteli jotain hänen kanssaan amerikasta niin tämä tokaisi, että on se Rumppi aika ilkeä mies. Siinä piti loiventaa aika paljon ja sanoa, että no ethän sinä tunnekaan sitä ja tavallinen presidenttihän se on, pakko sanoa noin että asia meni ohi. Lapsen perheessä vihataan Trumpia ja se on kyllä typerää haukkua
yleensäkään kotona lasten kuullen ketään. On Trump nyt mikä on mutta lapsi oppii kotona sen, että on normaalia puhua p, kaa ihmisistä.
Toinen minkä pistimme merkille oli, että lapsi söi makkarakeittoa halukkaasti mutta söi vain liemen ja perunat siitä, makkarat jäi minun syötäväksi . Että sekin ilmastomanipulointi on mennyt perille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu