Autot pudottaa hintansa ainakin Leasing autot

Yksi suosituimmista hinta 24 000 3 vuotta ja takuuhyvitus 13 000 aikas kallista sanoisin eli ajan hyvillä mielellä vanhalla
6236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Leasing on tehty kädettömille. Kun et osaa mitään niin rahalla selviää.

Äänestä
  • Aika+vähissä+on+asiat+joita+voi+itse+autolle+tehdä+nykyään,+toinen+tarina+jos+olet+harrastaja+ja+omaat+tarvittavat+ohjelmistot,+jotta+pääset+kiinni+auton+elektroniikkaan.+Eihän+sitä+saa+takajarrujakaan+huollettua,+jos+et+saa+sähköistä+käsijarrua+ajamaan+mäntiä+huoltoasentoon,+tähän+tarvitaan+sopiva+ohjelmisto/laite.Harva+yksityisleasing+autoilija+mitään+hyvityshintaa+enää+tuijottaa+autoissa,+ne+vuokrataan+kuukausimaksulla.+Kuukausimaksu+on+se+mitä+kannattaa+tuijottaa.+Kun+lasket+pyöreesti+sen+10%+arvonalennuksen+vuodessa,+huollot,+renkaat+ja+vakuutukset,++jaat+sen+esim.+36kk+ja+vertaat++leasingmaksuun,+saat+selville+todellisen+kustannuksen.+Tuon+erotuksen+maksat+siitä+ettet+ole+sitonut+pääomaa+autoon+ja+sen+riskit+ovat+nolla.Otetaan+vaikka+36kk+esimerkki+suositusta+autosta,+Skoda+Octaviasta,+malli+1.5TSI+DSG,+hinta+n.+27000€.+Arvonalennus+10%+vuosi:+7317€+(tod.näk.+enemmän)Huollot:+2x+500€:+1000€+(arvio)Vakuutukset:+3x+700€:+2100€Renkaat:+1200€Kaikki+yhteensä+323€/kk.+Eli+nämä+menee+kuskilta+joka+tapauksessa+vaikka+omistaisi+auton.+Leasing+hinnan+ja+tuon+erotus+on+käytännössä+se+oikea+vuokra.+Jos+auton+ostaisi+osamaksulla+pitäisi+laina+lyhentyä+203€/kk+jotta+pelkästään+auton+arvonlaskun+saisi+kuoletettua,+korot+tietenkin+lisäävät+vielä+kk-kustannuksia.Mutta+yhtä+kaikki,+auton+omistaminen+on+kuitenkin+halvempaa+kuin+leasing,+kyse+on+siitä+miten+kukin+talouttaan+suunnittelee+ja+kuinka+helpolla+haluaa+päästä.

    Äänestä

Kyllä ne pudottaa hintaansa muutkin. Esim MB uutena 60 t€ ja 6 vuoden päästä vain 24 t€ eli pudotusta 36 t€ = 6000 €/vuosi = 500 /kk. Ei käy taviksen kukkarolle.
Käytetyn ostajalle jää osamaksujen jälkeen vielä satoja euroja/kk johonkin muuhun.

Äänestä

Kovin tekevät autoleasing-yhtiöiden mainososastolla töitä saadakseen vuokrausvaihtoehdon NÄYTTÄMÄÄN edulliselta.

Sitähän se ei voi oikeasti olla, koska tulee yksi uusi voittoa tavoitteleva välikerros käyttäjän ja autoliikkeen väliin.

Äänestä

Kalliita kilometrejä. Tuon lisäkulun kun muuttaa kulutukseksi niin se on 20L / 100km uusien autojen kulutus. Eli naurattaa kun aikuiset ihmiset kertoo kulutuksia ja harmittelee kun ei kulutusmittari näytä 5 litraa. Samalla lappavat vähintään 300-500eur joka kuukausi auton maksuun vuosia sen 5000-10000eur kertamaksun lisäksi. Käyttävät öljyhuollossa joka maksaa 200-400eur

Minulla on autossa kiinni tasan 3000eur, 2008 vw ja viimeisin katsastus kuukaisi sitten kuopion w katsastuksella ilman mitään huomautuksia.

tilasin tänään varaosaliikkeestä jarrupalat eteen ja taakse, suodattimet 40eur. Halvimmat 10 eur palat on parhaalla hinta laadulla. Toimii yhtä hyvin kuin useita kertoja kalliimmat.

Merkkihuollon jarrupalojen vaihto on satoja euroja ylihintainen, siellä ei kannata vaihtaa eikä tehdä muutakaan huoltoa.

Äänestä

Ite ajoin 28 vuotta ilman ainoatakaan Huoltoa renkaat ei tarvi olla kalleimmat kaikilla ajelee ainakin6-7 vuotta satsi, jarrupalat helppo homma samaten öljynvaihto ja suodattimet valohoitoa auto ei tarvinnut ja kun ei uusi auto niin mitäs sitä ylivakuuttaakkaan eli vain pakollinen , no nyt uudempi auto ajellu 3 vuotta pari öljynvaihtoa ei marmoritiskikäyntejä , toki autoiluun saa tuhlattua jos joka huollossa ravaa ja aina ostaa uudet merkkirenkaat ja täyskaskot silti se pudottaa hintansa teki sille mitä tahansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yksi suosituimmista hinta 24 000 3 vuotta ja takuuhyvitus 13 000 aikas kallista sanoisin eli ajan hyvillä mielellä vanhalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu