Alle euron päivä ei pärjäähttps://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000006019662.html
Tässäpä vinkkiä
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aika paljon on tuostakin vielä petraamista. Yllättävän vähän menee ruokaan rahaa.
Olen vuosia käyttänyt ruokaan alle euron päivässä ja syön monipuolisesti. Jos ei syö mitään ylettömiä herkkuja, eikä osta kalliisti eineksiä, tekee ruokaa kotona itse, myös eväät töihin, niin kyllä pärjää alle eurolla päivässä!
Niin mihin käytät muut rahasi monet joilla rahaa on edes hieman haluavat syödä paremmin eikä aina makaroonilootaa.
Käytän rahani mm. sijoitusasuntoihin, lisäksi pidän omatoimisesta matkustamisesta, minulla on myös vanha amerikkalainen moottoripyörä.
En minä huonosti syö, eikä makaronilaatikkoa ole ollut pitkään aikaan. Alle eurolla päivässä syö ihan hyvin ja terveellisesti.
laitahan ruokalistasi esille.
-Aloitan päiväni joka päivä aamulla lautasellisella kaurapuuroa, lisäksi viipale leipää levitteellä ja juustoviipaleella. Puuron päälle laitan yleensä itse poimittuja mustikoita ym. marjoja. Rasvatonta maitoa 2dl.
-Välipalaksi muumimukillinen teetä ja kaksi viipaletta näkkileipää.
-Lounaalla hernekeittoa lautasellinen, viipale ruisleipää levitteellä, 2,5dl vettä, salaattina raastettua porkkanaa. Tai, annos soijaperunasoselaatikkoa, viipale ruisleipää levitteellä, 2,5dl vettä ja salaattina raastettua porkkanaa tai keräkaalia. Tai, annos uunissa paistettuja silakoita, keitetty peruna, viipale ruisleipää levitteellä, 2,5dl vettä ja salaattina raastettua porkkanaa tai hapankaalia.
-Välipalaksi muumimukillinen teetä ja kaksi viipaletta näkkileipää.
-Päivällinen usein lounaan toisinto, mahdollisesti soijamakaronilaatikkoa annos tai papu-peruna-tomaattikiusausta annos, viipale ruisleipää, 2,5dl vettä ja salaattina raastettua porkkanaa tai raastettua kaalia tai hapankaalia.
-Iltapalana omena, luumuja tms. hedelmiä, jos tarjouksessa. Mahdollisesti jogurttia 2dl.
-Teen talvella aika usein myös erilaisia keittoja, riippuen siitä mitä kaupoissa on tarjouksissa. Peruna ja porkkana on edullista isoissa säkeissä ostettuna. Kalakeittoon tulee hyvät ainekset kirjolohen fileeraustähteistä, niitä myydään kaupoissa edullisesti.
-Muutenkin kauppias päättää, että mitä syön, jos tarjouksessa jotain sopivaa, niin teen siitä ruokaa. Katson AINA yksikköhinnat, en osta kalliilla mitään, kun ei ole pakko! Jogurttia myydään isossa sangossa tai pahvitetrassa ns. vaihtojogurttina edullisesti. Jogurtti säilyy hyvin pidempäänkin.
Em. maksaa alle euron päivässä
edulliset on sapuskat sinulla :)