Pikkupainot vs suuret painot

Anonyymi

Toisen suuret painot on toiselle lämmittelypainot, mutta jos teen kutosia tai kaseja lähes failureen niin kyllä tällä kehittyy paremmin kuin tekemällä yli kymppejä jotka saatetaan jättää jopa kesken. Yksi kaverini tekee tätä. Hakrr vain hirveätä pumppia ja sen huomaa, Ei ole minkään näköinen bodari. Yli kympeillä ei tapahdu muuta kuin että lihas väsyy. Sehän ei ole koskaan ollut bodauksen idea vaan tarkoitus on harjoittaa lihasta.
Suuremmilla painoilla, suhteellisen reippaasti suoritettu sarja kehittää lihaksen voimaa ja sen kautta massaa.
Tätä mieltä siis itse olen. Minulla Arnoldin yli 800 sivuinen raamattu aina lähettyvillä ja sieltä olen oppini ammentanut. Arska on lähempänä natua kuin nykyaikaista roinasikaa vaikka ei natu olekaan, siksi hänen oppinsa sopivat naturaalille mainiosti.


Arska sanoo esim näin:
"I believe in doing a lot of power training to develop shoulders no matter how advanced you are. But power training is perhaps most valuable when you are beginning. The deltoids respond well to working with heavy
weights. This helps your overall development because so many other power exercises, from Bench Presses to Deadlifts to Bent-Over Rows require a lot of shoulder strength"

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mikä tahansa tyyli pelkästään tehtynä ei varmana kehitä lihaksia. Tai no voi kehittää alkuvaiheessa, mutta kun lihas tottuu johonkin tiettyyn tyyliin, se ei anna sille enää kasvuärsykettä. Minä tein monta vuotta pääasiassa lyhyitä sarjoja isoilla painoilla. Kyllä se kasvatti, mutta nyt olen viimeaikoina yhdistellyt kaikenpituisia sarjoja, niin kasvuärsykettä on tullut ihan uudella tavalla.

    • Anonyymi

      Eli niinkuin Leino sanoi: tee sekä pitkiä että lyhyitä sarjoja, niin ei jää epäselvyyttä, kumpi sinne lihakseen menee perille.

    • Anonyymi

      Mitä suuremmat painot, sitä suuremmat lihasvammat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe