Pikkupainot vs suuret painot

Anonyymi

Toisen suuret painot on toiselle lämmittelypainot, mutta jos teen kutosia tai kaseja lähes failureen niin kyllä tällä kehittyy paremmin kuin tekemällä yli kymppejä jotka saatetaan jättää jopa kesken. Yksi kaverini tekee tätä. Hakrr vain hirveätä pumppia ja sen huomaa, Ei ole minkään näköinen bodari. Yli kympeillä ei tapahdu muuta kuin että lihas väsyy. Sehän ei ole koskaan ollut bodauksen idea vaan tarkoitus on harjoittaa lihasta.
Suuremmilla painoilla, suhteellisen reippaasti suoritettu sarja kehittää lihaksen voimaa ja sen kautta massaa.
Tätä mieltä siis itse olen. Minulla Arnoldin yli 800 sivuinen raamattu aina lähettyvillä ja sieltä olen oppini ammentanut. Arska on lähempänä natua kuin nykyaikaista roinasikaa vaikka ei natu olekaan, siksi hänen oppinsa sopivat naturaalille mainiosti.


Arska sanoo esim näin:
"I believe in doing a lot of power training to develop shoulders no matter how advanced you are. But power training is perhaps most valuable when you are beginning. The deltoids respond well to working with heavy
weights. This helps your overall development because so many other power exercises, from Bench Presses to Deadlifts to Bent-Over Rows require a lot of shoulder strength"

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mikä tahansa tyyli pelkästään tehtynä ei varmana kehitä lihaksia. Tai no voi kehittää alkuvaiheessa, mutta kun lihas tottuu johonkin tiettyyn tyyliin, se ei anna sille enää kasvuärsykettä. Minä tein monta vuotta pääasiassa lyhyitä sarjoja isoilla painoilla. Kyllä se kasvatti, mutta nyt olen viimeaikoina yhdistellyt kaikenpituisia sarjoja, niin kasvuärsykettä on tullut ihan uudella tavalla.

    • Anonyymi

      Eli niinkuin Leino sanoi: tee sekä pitkiä että lyhyitä sarjoja, niin ei jää epäselvyyttä, kumpi sinne lihakseen menee perille.

    • Anonyymi

      Mitä suuremmat painot, sitä suuremmat lihasvammat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4266
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      92
      3990
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2478
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2357
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2054
    6. 124
      1966
    7. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1929
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1698
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1682
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1592
    Aihe