Suomessa, toisin kuin Englanninkielisissä maissa, on merivoimilla sekä laivasto- että maajoukkoja.
Laivastojoukkojen alimmat (miehistö) arvot ovat matruusi ja ylimatruusi. Rannikkojoukoissa käytetään maavoimista tuttuja nimityksiä tykkimies ja korpraali. Näille kaikille on omat englanninkieliset vastineensa mm. Puolustusvoimien nettisivuilla ja Wikipediassa.
Sitten tuleekin ongelma:
Alikersantti, kersantti ja ylikersantti sekä sotilasmestari ovat kaikille Suomen puolustushaaroille (maa-, meri- ja ilmavoimat) yhteisiä suomenkielisiä sotilasarvoja. Niille on kuitenkin eri englanninkielinen vastine, riippuen tarkoitetaanko laivastoa vai maa/ilmavoimia.
Kysymys kuuluu, kumpia alla olevista nimitysistä käytetään rannikkojoukoissa?
alikersantti: Petty Officer 3rd class / Corporal
kersantti: Petty Officer 2nd Class / Sergeant
ylikersantti = Petty Officer 1st class / Staff Sergeant
Merivoimien sotilasarvoja englanniksi?
5
1296
Vastaukset
- Anonyymi
On suomessakin merivoimilla maajoukot. Kutsutaan rannikkojääkäreiksi.
- Anonyymi
Rannikkojääkrit ei kuulu merivoimiin vaan ns. puskajusseihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rannikkojääkrit ei kuulu merivoimiin vaan ns. puskajusseihin.
"Rannikkojääkrit ei kuulu merivoimiin vaan ns. puskajusseihin."
Uudenmaan prikaati on merivoimien joukko-osasto, jossa mm. rannikkojääkärit koulutetaan.
Laivastoon se ei tietenkään kuulu.
- Anonyymi
Eipä ole Suomen armeijassa maajoukkoja. Eikä ilmajoukkoja. Eikä vesijoukkoja.
Sotilasarvot käännetään kaunokirjallisuudessa, mikäli niin halutaan sanallisesti ja arvoluokaltaan vastaaviin ja maallikon ymmärtämiin, mutta sotilasorganisaatioissa sotilasarvojen vastaavuus haetaan Naton joukkojen kanssa toimittaessa Naton standardista.
NATO-standardi, SA-Int sotilasarvo, Royal Marines sotilasarvo:
NATO OR-4 = Alikersantti = Corporal
NATO OR-5 = Kersantti = (ei vastaavuutta)
NATO OR-6 = Ylikersantti = Sergeant
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1921425Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 83989
- 81985
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v81902Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/6847