Uskonnottomien oikeuksista kansalaisopistossa 30.10.

Anonyymi

Bongasin ja suosittelen. Hyvinkäällä oli vastaava luento keväällä.
USKONNOTTOMIEN OIKEUDET JA PALVELUT KEHDOSTA HAUTAAN
Maksuton luento. Uskonnottomia on yhä enemmän. Miten elämän käännekohdat nimenannosta hautajaisiin hoituvat uskonnottomasti? Millaisia palveluja on? Toteutuvatko yhdenvertaisuus sekä uskonnon ja katsomuksen vapaus?
Opettaja: Ylikoski Esa. Paikkatilanne: kurssilla on tilaa. Opetuspaikka: PÄÄKIRJASTO, Punamullantie 1, 01900 NURMIJÄRVI. Päivä ja kello: Ke: 18.00 - 19.30
https://opistopalvelut.fi/nurmijarvi/index.php?l=fi

4

181

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järvenpäässä oli kuulemma myös! Paljon osallistujia.

    • Anonyymi

      Tuollahan lukee, että vaaditaan ilmoittautumista. Mutta mikäs siinä, ilmoittaudutaan sitten. Ei kuitenkaan maksa mitään.

    • Anonyymi

      Maksuton yleisluento.

    • Anonyymi

      Maallistuminen ilmenee monissa tutkimuksissa:

      Nuorisobarometrin 2018 kyselyssä 15-29-vuotiaista piti 57 prosenttia itseään ei-uskonnollisena ja 22 prosenttia uskonnollisena. Kirkon tutkimuskeskuksen kyselyssä vuoden 2019 rippikoululaisista 35 prosenttia vastasi uskovansa Jumalaan ja 32 prosenttia Jeesuksen nousseen kuolleista.

      Uskontoa oman identiteetin kannalta piti suomalaisista e2-Tutkimuksen kyselyssä erittäin tai jokseenkin tärkeänä kolmannes (12 % ja 21 %) ja ei kovin tai ei lainkaan tärkeänä kaksi kolmannesta (31 % ja 34 %). Kansainvälisen Pewresearchin (2018) kyselyssä 10 prosentilla suomalaisista uskonnolla oli hyvin tärkeä merkitys elämässä.

      Suomen Kultuurirahaston ja e2-Tutkimuksen ”Pyhyyden ytimessä” -tutkimuksessa suomalaisten arvoista kysyttiin, ”mikä sinulle on pyhää?” (Valittavana yksi tai useampi vaihtoehto.) Yli 50 prosentin kannatuksen saivat rakkaus, rauha ja ihmisarvo, yli 40 prosentin merkinnöillä olivat kotimaa, luonto ja yksilönvapaus; vain 15 prosenttia valitsi kirkon tai uskonnon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      799
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      159
      790
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      777
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      760
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      718
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      650
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      544
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. 39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe