Tuulen suunta muuttuu, kun faktoille ei enää voi mitään

Anonyymi

Artikkeli tämän päivän (24.10) Iltalehdestä:

”Täyskäännös diesel-keskustelussa: Parjatut diesel-autot saattavatkin olla valmistajien väylä pienempiin päästöihin

Autovalmistajilla on kova työ yltää EU:n tiukentuviin päästörajoihin, tai edessä voivat olla jopa miljardiluokan sakot. Yllättäen ratkaisuksi saattavat osoittautua diesel-autot, joita on aiemmin arvosteltu nimenomaan päästöjen takia.

Euroopan Unionin päästötavoitteiden vuoksi kaikkien autovalmistajien koko malliston on ensi vuonna alitettava keskimäärin 95 g/km hiilidioksidipäästöt. Mikäli valmistaja ei pääse tavoitteeseen, mätkähtää EU:lta mojovat sakot. Summat tulevat kasvamaan miljardiluokkaan. Näin tulee useiden analyytikkojen mukaan tapahtumaan monille merkittäville autovalmistajille.

Peugeot ei aio sakkoja maksella. Sen pääjohtaja Jean-Philippe Imparato ilmoittaa merkin 2020-malliston pääsevän alle EU:n päästörajan.

– Nyt valmistuva lokakuun tuotantomme rekisteröidään tammikuussa. Sen keskimääräinen päästöarvo on 93 g/km. Aiomme tarkistaa mallistomme keskimääräiset päästöt viikoittain, Imparato sanoi Automotive News Europelle.

Uudet dieselit puhtaampia

Dieselmoottorien kehitys on johtanut huomattavasti pienempiin päästöihin. Näin myös dieselmallisto alentaisi autovalmistajien keskimääräistä päästöarvoa, mutta dieselautojen vastainen ilmapiiri jarruttaa mallien menekkiä.

PSA-yhtymän pääjohtaja Carlos Tavares arvioi viime vuonna Peugeotin tarvitsevan uusia sähköautomalleja, kuten Peugeot e-208, ja uusia dieselmalleja yltääkseen päästöraameihin. Hän kertoikin Peugeotin valmistavan ensi vuodelle ”tietynlaisen sekoituksen” dieseleitä ja sähkömalleja.

Iltalehti kertoi jo kesällä diesel-autojen päästöistä, jotka ovat todellisuudessa luultua pienempiä. Lue aiheesta lisää: Diesel on mainettaan puhtaampi. ”

Ei kai tuo ole lopultakaan edes yllätys kenellekään, jotka vähänkin ovat jaksaneet seurata autoalan kehitystä,

Jatkuvasti tiukentuvat päästömääräykset tulevat nopeammin kuin mitä polttomoottoriautoja korvaavat ehtivät kehittyä tarpeeksi yleistyäkseen niin, että voisivat korvata polttomoottorit.

Bensa-autoilla ei uusiin päästömääräyksiin kyetä, eihän nykyisiinkään, joten diesel on käytännössä ratkaisu polttomoottoripuolella.
Iso ongelma päästöjen osalta on, kun dieselautoja on vaihdettu bensa-autoihin ja yksi keskeinen syy tietysti on perusteeton dieseleiden maineen mustaaminen.. Tämä dieseleiden vaihtuminen bensoihin näkyy jo Keski-Euroopassa liikenteen päästöjen kasvuna.

2

140

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Dieselautojen päästöjä kauhistelevat elävät edelleen kymmenen vuotta vanhojen dieselautojen päästöjen mielikuva mielessään. Niitä sitten verrataan nykyisiin litran moottorilla varustettuihin bensa-autoihin.

      Pienhiukkasongelma poistui dieselautoista viimeistään jo vuonna 2008, vai oliko se 2009, kun hiukkassuotimet tulivat uusiin dieseleihin pakollisiksi. Sitä ennenkin ne olivat jo valtaosassa myydyissä uusissa autoissa. Sen jälkeen pienhiukkadia on syntynyt eniten suorasuihkutusmoottorilla varustetuista bensa-autoista. Niihin hiukkassuodatin tuli pakolliseksi vihdoin ja viimein viime vuonna.
      Nox-ongelma dieseleistä poistui, tai supistui bensa-autojen päästötasolle, Euro6:n myötä eli syyskussa 2014 ja sen jälkeen valmistetuissa autoissa. Siitäkin on jo viisi vuotta.
      CO2 ja CO-päästöt ovat bensa-autoissa jopa 50% korkeammat kuin vastaavissa dieselautoissa. Tätä ongelmaa bensa-autoissa on ratkaistu supistamalla moottorikoot minimiin, jopa alle litraisiin ja sellaisia löytyy jopa joissain keskikoisissakin autoissa. Näin on päästy lähelle isojen dieselautojen päästöjä ja joskus allekin.

      Litrainen moottori sopii oikein hyvin pieniin autoihin ja vähän ajaville, mutta useimmille se ei ole riittävä. Varmaan useimmat hankkivat auton, koska liikkumistarve ei rajoitu lähialueelle silloin tällöin. Joillakin on jopa isompi perhe ja muitakin kuljetustarpeita kuin ruokakaupan kaupoakassi.
      Ammattiliikenne on sitten oma juttunsa.

    • Anonyymi

      Ei nyky diesel saastuta mitään kun niissä kunnolliset hiukkassuodattimet.Vanhatkin dieselit hakkaa sähköauton CO2 tuottamisessa siis yuottaa vähemmän, kuin hiilivoilmalalla ladattu sähköauto.Kun vielä saadaan hukkassuodattimet vaihdettaviksi ja halvemmiksi ne voisi vaihtaa kuin ilmansuodatin joka vuosi niin ei mikään olisi sen jälkeen parempi kuin diesel.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      75
      1221
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    5. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      792
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      699
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      596
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      170
      514
    17. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      116
      497
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe