Elikkä kyseessä palkkamurha, jossa ammatikseen murhaava on ulkoistanut toimenpiteen halvemmalle murhaajalle, joka taas tehnyt kuten toimeksiantajansakin. Jotenkin tulee mieleen suomalainen rakennusbisnes.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c989f0de-939f-42d9-ab43-bcbbe75fd86b
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c989f0de-939f-42d9-ab43-bcbbe75fd86b
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toinen juttu Tampereelta, jossa Kiinan valtion rahoittama firma on veropetosepäilyjen kohteena. Pitäisikö Kiinaa pikkuhiljaa alkaa boikotoimaan? Pandanalletkin voinee palauttaa.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006286506.html
Muistuttaa kokoomuspäättäjien miljardein varastamista kansalta. Kokoomuksen rosovot vetävät jättisiivut ja heidän palkollisinaan toimivat pikkunilkit saavat mitättömät siivut. Aina harvoin kun joku kärähtää, on se pikkunilkki, kun Kataiset, Häkämiehet ja Vapaauoret nauravat partaansa ja jatkavat rikokisaan.
Vähän outoa, että koko alihankintaketju paljastui, mutta saattoi siinä syynä olla viimeisen toimijan petollisuuskin.
Mitä tästä sitten voisi oppia? Merkittävä osa urakan loppusummasta maksettaisiin vasta kun urakka on suoritettu?
Muistelen kuulleeni hieman vastaavan jutun joka tapahtui Suomessa. Kaveri tilasi talonsa polttamisen kovalla rahalla kovan luokan tekijältä. Tämä siirsi homman vähän pienemmällä palkkiolla alihankkijalle, joka palkkasi hommaan pikkurahalla pari syrjäytynyttä alkoholistia. Kaikki sujui käsikirjoituksen mukaan kunnes alkoi tutkinta. Epäilyt heräsi saman tien kun huomattiin, ettei talosta löytynyt ainoatakaan kodinkonetta tai muuta arvokkaampaa. Vakuutusrahat jäi saamatta ja muistaakseni koko ketju selvitettiin ja tekijät tuomittiin.