MIten saisin hurmattua ortodoksisen naisen? Entä onko syntiä naida ateistimies, vai pitäiskö mun kääntyä? Ortodoksinaisten luonnonläheisyys, lempeys ja terve konservatiivisuus kiehtoo mutta koko elämäni evlut-kuplassa kasvaneena en tiedä tästä hienosta yhteisöstä läheskään niin paljon kuin pitäisi. Toki uskonto kiinnostaa muutenkin kuin naisten osalta, mutta se on varmaan ajankohtaisin osa sitä :D Olen siis itse vasta 19v eli ei pitäisi olla mitään siltoja vielä poltettu.
Neuvoja ortodoksisen naisen viettelyyn?
8
122
Vastaukset
- Anonyymi
Hurmaat ortodoksinaisen olemalla oma itsesi. Ei ole synti olla ateisti, mutta jos haluatte kirkossa naimisiin, niin pitää kuulua kirkkoon.
Tottakai voit osoittaa kiinnostusta uskontoa kohtaan vaikka sanomalla että "En oo koskaan käynyt Uspenskissa, mutta kiinnostais, mennäänkö käymään?".
Ja jos meette pääsiäisenä pääsiäisjuhliin, niin rohkeesti pusuttelet kaikkia :)- Anonyymi
Pääsiäisyön palvelukseenhan voi mennä ihan hyvillä aikomuksilla, voi pussailla kaikkia naisia ja niistä sitten koittaa valita paras.
- Anonyymi
Lähesty vaan rohkeasti esim kirkkokahveilla. Ortodoksinaisissa paljon yksineläviä, mutta avioliittoon kaipaavia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähesty vaan rohkeasti esim kirkkokahveilla. Ortodoksinaisissa paljon yksineläviä, mutta avioliittoon kaipaavia.
Vaikka olisikin yksineläjiäkin niin kirkko ei ole suhteiden luonti paikka.
On äärimmäisen vastenmielistä mennä kirkkoon tai seurakuntaan hengellisen ravinnon vuoksi ja rauhoittumaan arjesta jos siellä on päivätanssien kapakkahenki paikalla.
Kiimaiset vanhat ihmiset kyttämässä itselleen seuraa levittelemässä toisista juoruja ja toisten asioita pelaamassa likaisia pelejään ja taktikoimassa.
Menkää muualle!
- Anonyymi
Mene sinä mielipuoli vanha kapusta vain omaa akkaasi katselemaan ja vihdoinkin jätä tämä ortodoksisuuspalsta rauhaan trollaamiseltasi .
Milloinkahan tuostakin riesasta päästään?- Anonyymi
Meet ortodoksisen kirkon liturgiaan.
Äitini oli menossa jumalanpalvelukseen ja isäni lyöttäytyi mukaan.
Siitä se lähti.
- Anonyymi
Teet sankollisen pashaa ja menet pimpottamaan ovikelloa sankko ja virpomavitsat mukana.
- Anonyymi
Sitten kun pääsee ortodoksinaisen kämpille ja tämä aluksi vastustelee jatkotoimenpiteitä, silloin on hyvä kääntää ikonit toisinpäin. Sen jälkeen on kaikki maalliset ilot mahdollista. Uskonnolliset estot pitää saada poistettua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741