"Jokainen on yhtä arvokas!" -teemassa piirtäjä Pertti Jarlan idea kuvata alastonta ihmishahmoa on hyvä. Liittyysii siis taannoiseen uskotko.fi -kampanjaan.
Vaatteilla voi koreilla, samoin autolla ja talolla. Mutta viime kädessä ihmisarvo on yhtäläinen.
Vaatteilla voi koreilla, samoin autolla ja talolla. Mutta viime kädessä ihmisarvo on yhtäläinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tämä on tärkeä teema. Ja kysymys: miten voi kuvata sitä, että jokainen on yhtä arvokas?
Vaparit kai kuvailemallla paljaita pyllyjä. Toiset ovat ryppyisiä, toiset kimmoisia, joten enemmän tasa-arvoisille ne näyttäisivät häveliäästi alushousujen peittäminä.
Todellisuudessa sen kuvaaminen, että jokainen on yhtä arvokas, on täysin mahdotonta siksi, että se ei ole totta eivätkä kaikki ole yhtä arvokkaita, koskaan. Vähintäänkin Päivi Räsänen koetaan arvottomammaksi, vaikkakin minun mielestäni aivan syyttä.
Kyllä tuo kuva on siinä suhteessa onnistunut. Ja hyvä että hahmo ei ole ihan nuori eikä naisoletettu.
Onko Jarlan piirroksessa transmies? Samalla tulisi kunnioitettua seksuaali vähemmistöt. Vai ihan perinteinen cismies? Jos mies niin miksi ei nainen? Jokainen ihminen, riippumatta sukupuolesta, syntyperästä tai uskonnosta on yhtä arvokas.
Ihmiselle taas oma katsomus on luonnollisesti arvokkain. Uskonnolliselle uskonnoton, kristitylle kristinusko, juutalaiselle juutalaisuus. Jos kunnioitan ihmistä, kunnioitan myös hänen oikeuttaan uskonnottomuuteen/omaan uskontoonsa.
Uskonnottomat haluavat poistaa uskonnon opetuksen kaikilta ja saada uskonnon näkymättömiin yhteiskunnassa. Se ei ole kunnioittavaa eri uskontokuntiin kuuluvia ihmisiä kohtaan. Uskonnottomuus on katsomus katsomusten joukossa.
Uskonnottomat eivät halua lokeroida ihmisiä.
Transsukupuoliset eivät ole seksuaalivähemmistö.
Totta,+ovat+sukupuolivähemmistö+wikipedian+mukaan.+Johtaako+se+sitten+siihen,+että+kuuluessaan+sukupuolivähemmistöön,+transmies+ei+olekaan+100%+mies+kuten+Jaakko+Lindfors+keskustelussa+"voiko+mies+synnyttää"+väitti.+No,+ei+voi+tietää,+sillä+termiä+100%+mies+ei+löydy+esim.+Trasek+ry:n+käsitteistä+ja+niinpä+käsite+jää+hämäräksi.+http://trasek.fi/perustietoa/kasitteita/
Seksuaalikasvatus kuuluu kaikenikäisten oikeuksiin.
Tuoltahan löytyy myös kiva testi! Rohkeasti vaan kokeilemaan.
Uskalsin kokeilla. Löysin oman sisäisen vapaa-ajatteluuteni. Rohkeasti vaan!
Khihih, tankki täyteen tuo mauno kaiken ties.
Tätä kuva-asiaa on vatvottu kahdeksan vuotta. Vaparien vastustajan taholta. Onko nyt viimein into laimentunut? Hauska juttu.
Jarla on menestynyt mainioasti, ja häntä pidetään ykköspilapiirtäjänä tätä nykyä. Uutena avauksena on HS aluelehdet Vantaalle ja Espooseen. Siinä on yhdellä sivulle paikkakuntaan liittyviä Espoo-, Vantaa- ja Helsinki-strippejä. Luulisi Jarlan pyllypiirrokseen kohdistuvasta fiksatiosta kärsivää harrmittavan.
Antivapari on kaivanut Äänekosken kariutuneen naturistirantahankkeen kohkaamisensa aiheeksi. Siksi ilhduttakaamme häntä ja itseämme Jarlan piirroksilla.
Tarjoamme siis ankeuttajalle tuota kuvaa!
Maanantai on perinteisesti vilkas päivä täällä... Nyt tosin oli jo viikonvaihde ja sunnuntai.. Mutta huumoria tarvitsan, joten jäädään seuraamaan p-fetsimme reaktiota.
Hah. Tätä kannattaa odottaa. Oikein kunnon päästö, pliis.
Mikä siinä on, kun tähän ei nyt kommentoida. Eikös tällä...
Haloo. Miksi antivaivari välttelee tätä helmeään?
Ilahutetaan itseämme tällä. Ja kaikkia palasan aktiiveja ja superaktiiveja.
"Supperaktivit" eiväät paheksuntaansa jaa tässä ketjussa, vaan vaihteeksi uudessa fetissiketjussaan. Kertoo 9 vuotta jatkuneesta fetissistään.
Sen fetissketjun neljäs nosto tänään alkuiltapäivästä. Melkoista arvostussta vapaa-ajattelijoita kohtaan.
Kahdeksas nosto illalla. Osoittaa suuurta motivaatiota käyttää aikaansa suunnattomasti - vastustamiseen.
Yhdeksäs nosto. Korona-viruksen tiedotustilaisuus ei kiinnostanut, vaan samaan aikaan vapaa-ajattelijain vastustaminen. Melkoinen yliresusrssointi, sanoisin.
Päivä alkoi seitsemäällä nostolla, joissa mukana uusvanha eortkaa vapareista -HUUTO.
Jatkoi yhdeksään, mutta nyt vain iltiskua. Miksi ei nosta tällä ketjulla? Koska nojautuu valeuutisiin feteissseistä jotka kosvat sosiasiassa itseään.
Minusta tässä yhteydfessä esitetty testi vapaa-ajatteluudesta on yhä validi. Uskallatko kokeilla?
Tällä voi yhä ilahduttaa tai "ilahduttaa" erilaisia ihmisiä? Toivottavasti löytyy uusia.
Tämä on siis se fatissitarun alkuja lähde. Yhtä hölmö kuin jotkut Ttuumpi jutut.
Ilmeisesti sillle antivaprin pllyftissille ei ole mitään lääkettä. Sama vika kesät talvet.
Tänäänon taas vilkas päivä luvassa. Ei auringonpaistekaan helpota?
Jauhelihan hinta puuttuu.
Minusta kuvat ovat hyviä, myös tuo piirros, jossa alaston mieshahmo. Vatteiden alla yhdenvertaisuus lisääntyy?
Tätä on hyvå pitää esillä, koska antifapari katsoo hyötyvänsä jotain valheellisen ja vihamielisen fetissiketjunsa otsikon nostellusta.
Tänään on taas semmoinen päivä, että nostatuttaa, nostatuttaa. Voi tietysti olla muitakin virikkeitä?
Huutakaa hep, jos tämä on uusi tuttavuus! Toivossa on hyvä elää.
Hauska! Kuvaava. Ihmiset ovat tosiaan yhdenvertaisia - ilman vaatteita?
Vai - oikeuttaako tämä ketju antivaparia syyttäämää va-liittoa "perverssiksi". Tai koko vapaa-ajatelijatoimintaa?
Antivapari on perustanut "hanuriketjun". Liittyyköhän tämän ketjun kuva jollain lailla hänen aivoituksiinsa... vai mitä tuksia ne on?
Kyllä se siihen liittyy, jos vuosikausia. Nyt toki moni asia harmittaa, kun sekulaarisaatio etenee.
Kuva on tietysti myös humoristinen. Huumori on vaikea laji. Olemme jo vuosikausia nähneet, että eräällä aktivistikirjoittajalla huumorintajunkin kansssa ongelmia.
Ilmentää yhdenvertaisuutta, kun vaatteet ja varallisuus ym. jota ei saa hautaan riisutaan.
Onko antivaparin toiminta pitkin ylöä pers verssiä? Kysynp vaa. Tarkoitabn muitakin kuin feetisssikirjoitteluaan.