Siniset valot heijastavat aivan liikaa häikäiseviä hajasäteitä,jotkut näyttävät jopa vilahtavan jossain kulmassa hälytysajoneuvon valolta.Zenonvalot ovat myös aivan turha keksintö häikäisyn ja nopeasti heikkenevän valotehon takia.Nämä häikäisyhäiriövalot pitäisi heti kieltää.
siniset valot pitäisi kieltää
aina tienpäällä
102050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En ole ikinä kuullutkaan, kielletään siis vaan kun niitä ei ole olemassakaan!!!!
Oletko muuten Simo Minkki, insinööri Masalasta, joka on aina kieltämässä kaiken?
Pirun hyvät valot, näkyvät hyvin vastaantulijalle eivätkä ollenkaan pistä silmiä sirriin.
Kunnon xenonit ei todellakaan häikäse, muuta kuin paremmuudellaan. Näyttävät toki "tavallisten" valojen joukossa aluksi liian kirkkailta tai jotenkin erikoisilta.
Ne on ne halpavalot, olevinaan xenonit kun häikäsee niistä kun lähtee hajavaloa liikaa.
Kieltää nopeasti heikkenevän valotehon takia?
Hmmm. xenonit ovat heikentyneet merkittävästi noin 100tkm ajon jälkeen. Siis nopeasti vai?
Nehän voi silloin vaihtaa! Maksaa pari noin 150€ mikä summa olisi vastaavassa H7 valoin varustetussa mennyt aikoja sitten palaneisiin lamppuihin!
Kyllä hölmö saa olla muttei tyhmä!
Kateellisuus paistaa läpi!
Häikäisystä sen verran, että jos vastaantulijoiden xenonit häikäisee ei kannata tuijottaa kateellisena niitä suoraan!
onhan ns. sinisten valojen kanssa, katsastusmiehet kiroilleet jo vuosia, koska ovat niin huonoja ettei, niillä saa kunnon valokeilaa.
Katopas valomääräykset AKE:n sivuilta. Eteenpäin saa olla valkoinen tai kellertava valo. Eli sinistä ei saa olla. Xeonit asia erikseen. Aika monet Motonetin ja Bilteman valot poltimot onkin EI E-hyväksyttyjä ne onkin jo lailla kieletyt.
Millaisella autolla saat tuossa km-määrässä uhrattua noin paljon H7 polttimoihin. Minulla ei ole mennyt edes 250 tkm:iin mennessä.
epäilisin vanhaa Ladaa niissä oli/on ylijännitettä
Osta mazda 6. Polttimon vaihto ei siinä autossa onnistu joka jannulta itse: korjaamo velottaa muutaman kympin ja polttimot merkkiliikkestä noin 40€. niitä menee noin 20-30tkm välein.
Nuo siniset valot eivät ole Xenonvaloja! Ne ovat niitä halpahallien "tuning"-valoja, jotka ovat huonolaatuisia tavallisia H4-polttimoita joissa pinnassa sinertävää väriä. Niitä ostavat lähinnä nuoriso, joka yrittää saada niillä autonsa näyttämään paremmalta/nuoremmalta kuin onkaan. Harmillisesti nuo sinertävät valot ovat hyvin huonolaatuisia, sillä laatuvalmistajat eivät moisia valmista. Jaa miksikö? No kun se väri siinä lasin pinnassa vain heikentää valotehoa eli siitä ei ole kuin haittaa. Huonolaatuisissa valoissa valokuviot ovat sitten mitä sattuu, ja tuollaiset valot häikäisevät vastaantulijoita.
Aidot Xenonvalot ovat eri maata. Niissä on hyvin tarkkaan asetettu valokuvio, ja automaattinen korkeussäätö ihan pakollisena varusteena. Ne eivät häikäise vastaantulijoita mutta niillä näkee hyvin. Tulevaisuudessa xenonvalot varmaankin korvaavat hehkulankapolttimot autojen ajovaloissa. Xenonit kestävä myös huomattavasti pidempään kuin perinteiset polttimot, valoteho alkaa olla tavallisen H4-polttimon tasoa 100tkm ajon jälkeen. Polttimon vaihtokaan ei ole enää niin kallista, vanhan tonnin verran maksavat ja hinnat ovat jatkuvasti laskussa.