Tarkat listaukset

Mauno Mattilan puheissa on kuvauksia Jumalan rangaistuksista kun teemme syntitekoja.

Aaron Almquistin syntilista on tiukempi kuin Mattilan. Kalevalakoru upotettiin multaan. Kuvallinen muki rikotaan. Halkiota ei saa olla takissa. Kuolleen lapsenlapsen kuvaa ei saa olla olemassa. Kuolleita ei saa muistella. Kuvia raamatullisista kohteista ei saa. Kukkia ei saa tuoda haudalle. Haudalla ei saa vierailla. Kirkkoon ei saa tuoda arkkua. Kaverikorttia ei saa postittaa, muitakaan juhlia ei saa olla. Monet ohjeet on ok osa ihmeenkummia.
10206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei sisälly minin syntilistaan. Ainoastaan kalevakoru ei minua korista!

Äänestä

Almqvisthan fanittaa täysillä sitä kenialaista poppamies Owuoria, joten ei ole ihme, että on raukka mennyt sekaisin.

1Äänestä

Lue 4 Evankeliumia, Kuuntele, Usko ja Tottele parhaasi mukaan kaikkea mitä JEESUS Sanoi ollaksesi Kristitty = Jeesuksen Kristuksen opetuslapsi! mm:

"Niin ei myös teistä yksikään, joka ei luovu kaikesta, mitä hänellä on, voi olla minun opetuslapseni. Luukas 14:33.

"Myykää, mitä teillä on, ja antakaa almuja; hankkikaa itsellenne kulumattomat kukkarot, loppumaton aarre taivaisiin, mihin ei varas ulotu ja missä koi ei turmele. Luukas 12:33.

"Ei kukaan voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa. Matteus 6:24. *jotkut käännökset käyttävät sanaa "rahaa" "mammonan" kohdalla.

"Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Markus 16:15.

Kenenkään ei tarvitse eikä pidä työskennellä rahan tai katoavaisen ruuan eteen, vaan Jumalalle. Jumala huolehtii jokaisen tarpeista, jotka Hänelle työskentelee. Tällä tavalla voimme myös selvitä pedon merkki ja suuren ahdistuksen ajat. Tätä kutsutaan "Elää Uskosta".

ÄLÄ koskaan ota Pedon Merkkiä! Lue Ilmestyskirja 13 ja varmuuden vuoksi Ilmestyskirja 22

Dokumentti aiheeseen liittyen, Englanniksi: https://www.youtube.com/watch?v=B_foDpYGVJc

Kaikki ilmaisia ja erittäin hyödyllisiä resursseja: truthseeking.co.uk / katso ainakin "freesources" ja "articles".

Youtube soittolista, Jeesuksen Opetuksiin liittyen: https://www.youtube.com/playlist?list=PLSWJU8S4WD3gulrFr5tELMJUP7n_2H3mS

Miten saada voitto seksuaalisesta synnistä: https://www.youtube.com/watch?v=1c-Km32ZpEQ

Teot Armo Harmonia 3 osainen soittolista: https://www.youtube.com/playlist?list=PLSWJU8S4WD3jM6iESK-IKSBkNwhtWudKY

Pyydän että jaat tätä jokaiselle mahdollisesti kiinnostuneelle jokapuolella, Kiitos! Rakkautta ja Rauhaa

JUMALA Todella RAKASTAA meitä ja Tahtoo Pelastaa meidät kaikki! Jos kukaan kuulee tämän, pyydän, vastaa Jumalan Kutsuun Jeesuksen Opetuksissa. <3

Äänestä

Saako edes pieraista?

Äänestä
  • Ei kuule saa muuten kuin hiljaa ja taiten sisäänpäin. Se on ekologista ja ei tule päästöjä. Toivottaa vihervasuri!

    Äänestä

Rauhan tervehdys.

Aloittajan otsikko on oikea, mutta itse aloitus on väärin. Puheissani on tarkat listat viitteenä vain Raamatun jakeista sekä käytetyistä lähteistä.

En myöskään poista videoitani pian puheen jälkeen, vaan ne ovat arkistona. Tätä vastoin esimerkiksi River Helsinki poistaa YouTube kanavalta puheet parin viikon kuluttua tapahtumasta.

"Te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta." - 1. Pietari 1:23

On hyvin kuvaavaa, että River Helsinki poistaa vanhat kokoustaltioinnit, sillä eihän niissä ole mitään elävää eikä pysyvää, joka jäisi kasvamaan kuin siemen kuulijan sydämeen, vaan ne ovat ajallisia, juurettomia puheita, jotka tuotti vain hetkellistä hengellistä hekumaa.

"Sillä houkka puhuu houkan lailla, ja hänen sydämensä hankkii turmiota, ja niin hän harjoittaa riettautta ja puhuu eksyttäväisesti Herrasta, jättää tyhjäksi nälkäisen sielun ja janoavaisen juomaa vaille." - Jesaja 32:6

Nuo tuollaiset jättää kuulijan tyhjäksi, koska he puhuu kyllä Herrasta Jeesuksesta, mutta harhaanjohtavasti ja silloin ei se jano poistu, vaan on jatkuvasti ammennettava tyhjästä kaikista tyhjällä astialla tyhjää.

"Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa, kaksimielinen mies, epävakainen kaikilla teillään." - Jaakob 1:7-8

Joskus taas on niin, että kaivo voi olla hyvä, mutta se ämpäri johon vettä pitäisi ammentaa, on jo täynnä kaikenlaista saastaa ja syntiä, jolloin sillä astialla ei saa mitään.

Tällaiselle virvoitusta kaipaavalle, mutta yhtä aikaa väärää täynnä olevalle, Jumalan sana antaa seuraavan hyvän neuvon. Tämä tepsii.

"Tehkää siis parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois, että virvoituksen ajat tulisivat Herran kasvoista ja hän lähettäisi hänet, joka on teille edeltämäärätty, Kristuksen Jeesuksen." - Apostolien teot 3:19-20

Siunauksin, MM.

Äänestä

Raamatussa on syntiluetteloita useitakin. Nykyuskovat valikoivat syntejä. Useat mm Päivi Räsänen muistaa vain homouden jota toitottaa joka välissä uhkaillen. Kristillinen puolue on leimatunut vain homopuolueeksi. Sen sijaan vuosikymmeniä sitten avioero ja uudelleennaiminen olivat järkkysyntejä muttei niitä kukaan enää paheksu mitenkään vaan pastorikin voi erota jopa 4 kertaa. En tietenkään tarkoita että pitäisi jäädä väkivaltaiseen tai pettävään suhteeseen. Hyvä kuitenkin että insestistä saa rangaistuksen, ennen ei.

Mauno Mattila ei ottanut kantaa Owyorin antamiin syntilistoihin missä koko ajan pitää kytätä teenkö väärin. Katsoin, niin todella kuolleiden valokuvagt kielletty. Aloin oikein inhota sukulaiskuvia ;).

Äänestä
  • Raamattu antaa kuvan synnistä ja synnillisyyys on paljon muuta kuin lista yksittäisiä tekoja. Synti on ylpeyttä, kapinaa Jumalan ja Sanan mitätöimistä. Hedelminä se näkyy myös yksittäisinä tekoina, puheina, asenteina . Aloitus on synnin ilmentymä!

    Äänestä

  • salopuu kirjoitti:

    Raamattu antaa kuvan synnistä ja synnillisyyys on paljon muuta kuin lista yksittäisiä tekoja. Synti on ylpeyttä, kapinaa Jumalan ja Sanan mitätöimistä. Hedelminä se näkyy myös yksittäisinä tekoina, puheina, asenteina . Aloitus on synnin ilmentymä!

    Ennen opetettiin Jumalasta erottava Asia on synti. Nyt synti on eniten homous uudestisyntyneiden joukossa. Vain homoudesta puhutaan. Avioerot ja uudet liitot ovat niin tavallisia ovat OK.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ennen opetettiin Jumalasta erottava Asia on synti. Nyt synti on eniten homous uudestisyntyneiden joukossa. Vain homoudesta puhutaan. Avioerot ja uudet liitot ovat niin tavallisia ovat OK.

    Miten samasta Raamatusta ja suoralla kontaktilla Jumalaan tulee niin eri ohjeistus. Nettipuhujilla Mattila, Petri Paavola., Petri Kuusela on eri ohjeita. Kukin sanoo olevansa oikeassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mauno Mattilan puheissa on kuvauksia Jumalan rangaistuksista kun teemme syntitekoja.

Aaron Almquistin syntilista on tiukempi kuin Mattilan. Kalevalakoru upotettiin multaan. Kuvallinen muki rikotaan. Halkiota ei saa olla takissa. Kuolleen lapsenlapsen kuvaa ei saa olla olemassa. Kuolleita ei saa muistella. Kuvia raamatullisista kohteista ei saa. Kukkia ei saa tuoda haudalle. Haudalla ei saa vierailla. Kirkkoon ei saa tuoda arkkua. Kaverikorttia ei saa postittaa, muitakaan juhlia ei saa olla. Monet ohjeet on ok osa ihmeenkummia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu