Saadaanko aurinkon valosta?
Mistä saadaan D vitamiineja
17
65
Vastaukset
- Anonyymi
Terveyskaupasta parhaiten.
- Anonyymi
Osta apteekista nyt jo esim. Devisol D3 20 mikrogrammaa ja ala ottaa sitä.
Aurinkoa ei talven edetessä näy riittävästi, että D-vitamiinia saisi tarpeeksi.
20 mikrogrammaa vrk:ssa riittää. Elimistö ottaa 20 mikrogrammasta sen minkä tarvitsee, loput poistuu elimistöstä,
ei ole hyötyä syödä suuremmalla annoksella.- Anonyymi
Saako sitten ihminen D-vitamiini kesällä auringosta tai jos matkustaa talvella etelään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saako sitten ihminen D-vitamiini kesällä auringosta tai jos matkustaa talvella etelään?
D-vitamiinia saa auringosta missä päin maailmaa vain.
Ei sitä pelkästä raittiista ilmasta saa niin kuin seuraava on vastannut,
muuten sitä saisi yöllä ja talvella Suomessakin. - Anonyymi
20 mikrogrammaa on kyllä turvallinen määrä, mutta D-vitamiini poistuu huonosti elimistöstä, joten yli 50 mikrogrammaa ei suositella. Pahimmillaan voi tulla jopa myrkytys. Samoin on A-vitamiinin kanssa. A-vitamiinia on turvallista ottaa sen esiasteena beetakaroteenina (esim. porkkanasta), koska elimistö valmistaa tarvitsemansa siitä tarvitsemansa määrän A-vitamiinia, ei liikaa.
D-vitamiinin osalta tilanne on se, että sen esiastetta on ihmisen ihossa yleensä riittämiin, mutta jos ei ole tarpeeksi auringon valoa (tai UVB-säteilyä sisältävää keinovaloa), silloin vitamiinia ei muodostu tarpeeksi elimistössä. Toisaalta "liika" auringon valokaan ei saa elimistöä valmistamaan liikaa D-vitamiinia, mutta ravinnosta (tai varsinkin purkista) suoraan saatu D-vitamiini vi aiheuttaa myrkytyksen. Toki muuten se liika auringon valo voi olla haitaksi.
- Anonyymi
Raittiista ilmasta saa eniten yöllö ja päivällä.
- Anonyymi
Tässä hyvä tuote:
https://www.pharmanord.fi/tuotteet/bio-vitamin-d3-38mcg - Anonyymi
Ei se D-vitamiini auringosta tule vaan syntyy ihmisessä. Prosessissa on apuna auringon valon säteilyenergia.
Elimistön itsensä tuottaman D-vitamiinin lisäksi sitä saadaan myös ravinnosta. - Anonyymi
Ilman aurinkoa D-vitamiinia ei siis muodostu ihmisessä.
- Anonyymi
Prosessi vaatii UVB-säteilyä. Keinotekoinenkin käy, mutta luontaisesti UVB-säteily saadaan auringosta.
- Anonyymi
Mittauttakaan D-vitamiinin pitoisuus verestä niin ei tarvitse arvuutella että ottaako 20 vai 100 mcg.
- Anonyymi
Lue maitotölkin tuoteseloste!
- Anonyymi
Vitamiinineista kehittyy syöpä kasvaimia, niitä ei suositella enään! Tonnikala on varsin hyvä D lähde!🐶🐯🐶🐯🐶🐯🐶
- Anonyymi
Vanhemman saapumisluokan edustajana käytän sekä D- että B-vitamiinia keskikesää luluunottamatta ympäri vuoden.
En usko että ne vesiliukoisina olisivat ohjeen mukaan otettuina terveydelle vaaraksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhemman saapumisluokan edustajana käytän sekä D- että B-vitamiinia keskikesää luluunottamatta ympäri vuoden.
En usko että ne vesiliukoisina olisivat ohjeen mukaan otettuina terveydelle vaaraksi.Terveyskirjastossa sanotaan: "Rasvaliukoisten A- ja D-vitamiinien runsas saanti erityisvalmisteista voi aiheuttaa myrkytystilan, mutta myös runsasta vesiliukoisen B6-vitamiinin saantia tulee välttää."
D-vitamiini on siis tietenkin rasvaliukoinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhemman saapumisluokan edustajana käytän sekä D- että B-vitamiinia keskikesää luluunottamatta ympäri vuoden.
En usko että ne vesiliukoisina olisivat ohjeen mukaan otettuina terveydelle vaaraksi.Mutta oikeassa olet, että ohjeiden mukaan nautittuna vaarattomia.
- Anonyymi
Kala, kalanmaksaöljy jne,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907