Jos adventistien lauantain sapattikokoukseen osallistuu joku muun uskonkunnan uskovainen, kutsutaanko hänetkin yhteiselle sapattiaterialle, jonka tarjoaa joku adventistiseurakunnan jäsen kotonaan, vai evätäänkö kyseiseltä uskovaiselta tuo ateria sillä perusteella, ettei tämä kuulu adventisteihin?
Lauantain sapattiateria..
12
95
Vastaukset
- Anonyymi
Adventistit kutsuvat sapattiaterialle vain pyhiä.
- Anonyymi
En ole kuullutkaan mistään sapattiaterioista vaikka olen ollut adventisti kymmeniä vuosia.
- Anonyymi
Raamatussa mainitaan sapattiateria.
Kyllä niitä sapattiaterioita ja seurustelua kodeissa on järjestetty, mutta riippuu ajasta, paikkakunnasta ja kuinka hyviä ruuanlaittajia löytyy. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta. Itsekin aikoinaan hurahdin luterilaisena adventismiin, kun Newbold Collagen ex. keittiöemäntä kutsui muutaman kerran kotiinsa. Vaikka kahvia ei juotu, kasvispitoiset ruuat ja juomat olivat erittäin hyviä ja originelleja.
- Anonyymi
Aina on tarjottu muillekin mahdollisuus aterioida kanssamme, jos kirkolla on ollut yhteisruokailu. Ketään ei ajeta pois eikä jätetä vaille mahdollisuutta saada ruokaa.
- Anonyymi
Sapattiaterioita on joskus luterilaisillakin ym. ollut.
- Anonyymi
Sapattiaterian syön kotona. Tarjontaan kuuluu esim. kotona tehtyä kinkkukiusausta punaviinin kanssa. Tai HK:n rypsiporsasta (maailman parhaaksi palkittu) mureaksi haudutettuna perunamuusin kanssa.
- Anonyymi
Valehtelet ja olet syömistesi perusteella varsinainen sikailija.
- Anonyymi
Sinähän täytät rakkauden lain, veljeäsi kohtaan. Sanakin sen siunaa, kirjoitusten mukaan.
- Anonyymi
Seurakunta ei useinkaan järjestä yhteistä sapattiateriaa. Sen sijaan yksityisiä kehoitetaan osoittamaan vieraanvaraisuutta ja tarjoamaan yksinkertaista, mutta herkullista ruokaa kotonaan.
Jeesuksen käskyä noudattaen pitäisi kutsua ennenkaikkea sellaisia, joilla ei ole tätä maallista rikkautta.- Anonyymi
Tämän maailman köyhät ovat usein tottuneet syömään halpaa ruokaa eli siis vähän vihanneksia ja paljon makkaraa, valkoista leipää ym roskaruokaa. Ero heidän ja adventistien kasvisruokavalion välillä on usein liian suuri, jotta he osaisivat nauttia kasvisruoan mausta. Ihminen pitää yleensä siitä, mihin on tottunut.
Adventistien ruokavaliosta tulee usein kynnys köyhille, kun sen sijaan Hursti kuten myös monet muutkin seurakunnat tavoittavat heitä paljon paremmin. On tullut myös sellainen vaikutelma, että Adventtikirkko ei erityisemmin kaipaakaan köyhiä joukkoonsa, koska ei panosta tähän puoleen, vaan on keskittynyt enemmän opillisiin juttuihinsa ja muiden seurakuntien uskovaisten käännyttämiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän maailman köyhät ovat usein tottuneet syömään halpaa ruokaa eli siis vähän vihanneksia ja paljon makkaraa, valkoista leipää ym roskaruokaa. Ero heidän ja adventistien kasvisruokavalion välillä on usein liian suuri, jotta he osaisivat nauttia kasvisruoan mausta. Ihminen pitää yleensä siitä, mihin on tottunut.
Adventistien ruokavaliosta tulee usein kynnys köyhille, kun sen sijaan Hursti kuten myös monet muutkin seurakunnat tavoittavat heitä paljon paremmin. On tullut myös sellainen vaikutelma, että Adventtikirkko ei erityisemmin kaipaakaan köyhiä joukkoonsa, koska ei panosta tähän puoleen, vaan on keskittynyt enemmän opillisiin juttuihinsa ja muiden seurakuntien uskovaisten käännyttämiseen.Rauhaa sinulle veli ! Onhan meitä advareita monen laisija. Onneksi täällä meillä päin ollaan maanläheisiä ja meillä on hyvät välit muiten uskon suuntien kanssa ja tehdään paljon yhteistyötä ja autetaan toisiamme.
Siunausta sinulle toivoo yks advari veli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364013Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770