P. Räsänen ei edusta minun kristillisyyttäni

Minä katsoin juuri viiden jälkeen ohjelman jossa Räsänen oli haastateltavana. Ensiksikin olo on kuin Liisa Ihmemaassa jos poliisin puheille joutuu sanomalla totuuden Jumalan Sanaa siteeraamalla. Tämähän on todellisuutta ollut aina muissa maissa. Jeesuksen nimen tähden menee henki, saa turpaan, raiskataan jne. Kuolleita on keskimäärin 300 000 joka vuosi. Nämä marttyyrit eivät ylitä uutiskynnystä. Raamattu sanoo, tämän maailman herra on perkele. Ihmiset ovat tietämättään hänen talutusnuorassaan. Lapset tekevät isänsä tekoja. Eipä ihme jos Jumalan lasten kuolema ei kiinnosta amnestyä tai muita. Toimittaja väitti uskon olevan henkilökohtainen asia, näin ei ole laita raamatun mukaan joka sanoo, suun tunnustuksella pelastutaan. Toimittaja viittasi myös 2000v wanhoihin kirjoituksiin että ei kai kukaan niitä enää usko ja noudata. Toimittaja ei ilmeisesti ole lukenut raamattua, sillä siellä sanotaan Jumalan olevan muuttumaton ja samaa mieltä mm. homoudesta aina. Homous oli Jumalalle kauhistus 5000v sitten 2000v sitten 500v sitten, 50v sitten, tänään ja huomenna. Mielestäni Räsänen edustaa nimikristittyjen jotakin äärikonservatiivilaitaa, ei minua joka olen uudestisyntynyt elävään toivoon. Räsänen puhuu asiaakin, mutta jättää loput eli koko totuuden kertomatta. Eli hän pelkää. Raamattu kehoittaa täyttymään alati Pyhällä Hengellä josta seuraa rohkeasti Jumalan Sanan puhuminen. Raamattu myös lupaa palauttaa kaiken joka Jeesuksen nimen tähden menee. Minultakin on mennyt Jeesuksesta puhuessa usea työpaikka. Mutta minä olen saanut paremman työn viikon sisään niinkuin raamattu lupasi. Jos työ menee alta sen tähden että on uskollinen Jumalalle, niin sitä ei tulisi peljätä. Raamattu myös sanoo, meille ei ole annettu pelkuruuden hengeä. Jos häpeää Jeesusta ja Hänen opetuksiaan, se kertoo vain epäuskosta. Eli uskoa ei ole joka vanhurskauttaisi, sillä teot puuttuvat ja silloin usko on kuollutta, sitä ei ole kuin mielikuvituksessa ja Jeesus sanoo ovella, en ole KOSKAAN sinua tuntenut. Paavali sanoo, onhan se hyvä kun Jeesuksen nimeä pidetään yllä, joskaan ei Pyhässä Hengessä. Eli kyllä Räsäsen puheet ovat tyhjää paremmat, kunpa hän uskaltaisi vain puhua suoraan. Hänellä kun on tilaisuuksia niin paljon. Uudestisyntyneet kristityt jotka uskaltavat puhua ilman suodattimia eivät pääse televisioon. Vihollinen pitää siitä huolen, oma lehmä ojassa. Tämä sama teatteri jatkuu aina siihen asti kun Jeesus pain tulee takaisin. Rivit vain harvenevat. Kaikki näyttää menevän aikataulussa ja raamatun mukaan. "He eivät lupuneet väkivallasta, perversioista ( pedofilia, huoruus, homous ) velhouksistaan ( huumeet ) ja sen tähden Jumala heidät hylkää. Tämän voi kiihtyvällä tahdilla nähdä ympäri maailmaa ihan omin silmin.

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatun mukaan, pridekulkueessa oleva homo joka elää homosuhteessa, elää synnissä. Hän ei ole utelias kokeilija, tai ns. kristitty joka kompastuu ja tekee parrannusta. Tällainen ihminen on tietämättään sillä tiellä joka vie hänet helvettiin, joka on IKUINEN kadotus Jumalasta, siellä ei rakkautta ole. TÄMÄ TOTUUS JOS SAATAISIIN SANOTTUA TELEVISIOSSA KOKO SUOMEN KANSALLE NIIN OLISIN TYYTYVÄINEN. Minä ihmettelen miksi tätä ei saa sanoa. Kun jumalaton ei usko Jeesukseen niin mitäpä hän välittäisi helvetistä puhumisesta, satua sekin olisi tuolle ihmiselle. Sananvapaudesta puhutaan, antakaa kristittyjen puhua suu puhtaaksi ja ihmisten tehdä sen jälkeen vapaa valinta, kun heillä on aito tieto Jumalasta. Tähän päivään asti tätä absoluuttista totuutta Jeesuksesta ei ole tarjottu tässä maassa julkisesti. Mitä te pelkäätte? Eikö teidän keksimä sananvapaus sano, että kenenkään ennallata estämättä. Pelkäättekö te ihmisten menevän Jeesuksen luo jos he saavat tietää aidon totuuden. Onko se teiltä pois.

    • Raamatun idea on mm. saada yksilö, yhteisö, kansa muuttumaan Kristuksen kuvan kaltaisuuteen. Kun katsotaan tilastoja, huumeet, syrjäytyminen, masennus, lista on pitkä. On näytetty toteen, että vaikenemisen kulttuuri, nimikristillisyys ei aja raamatun hengen tarkoitusta. Jumalassa ei ole vika, ei raamatussa. Jumala on muuttumaton, kirkon oppi muuttuu sitä mukaan rahat loppuu. Jos kirkko, eduskunta ja media sanovat synnin olevan ok, niin hankala yksittäisen Jumalan miehen on olla vakuuttava. Kirkko ei vie ihmisiä taivaaseen, sillä se on raamatun mukaan täysin mahdotonta. Ei oppilas voi olla opettajaa suurempi sanoo Jumalan Sana. Jos kirkon papit ovat raamatun mukaan niitä jotka eivät ole menossa taivaaseen vaan estävät muiltakin menon sinne. Kirkko on huolissaan vain rahoistaan jolla pyörittää hyödytöntä uskontoa.

    • Anonyymi

      Huh, huh, eipä tohon nyt muuta voi sanoa

      • No olihan sitä siinäkin jo. Lyhyesti virsi kaunis?


    • Minä olen kirjoittanut raamatun perusteella, mitä siellä on ja mitä siellä ei ole. Saat olla erimieltä, mutta perustele raamatulla. Missä kohtaa tein väkivaltaa Jumalan Sanalle. Missä kohtaa sanoin väärin.

    • Anonyymi

      Kiitos Suomen profeetta hyvistä opetuksista. Mutta niiltä putoaa paljon painoarvo ylentäessäsi itsesi profeetaksi.

    • Anonyymi

      Pride-kulkueessa kaikki eivät olleet homoja. Siellä oli paljon heteroita, jotka pitivät tärkeänä Setan Pyrkimyksiä tasa-arvoiseen elämään. He kannattivat Setan arvokasta työtä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      203
      3841
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3633
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      174
      2388
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe