Eräs puhuja sanoi Keuruulla muutama vuosi, että jokaisella srk:lla tulee olla 5-vuotissuunnitelma. Siinä määritellään srk:n kasvu. Se tärkein. On luonnollista poistumaa ja kasvua. Ainakin maakunnissa 95-100% uskovien kotien lapset tulevat uskoon. Pääkaupunkiseutua en tiedä. Tämä ei ole vielä lisäystä. Myös srk:n talouden raamit , remontit, investoinnit määritettäisiin 5-vuotissuunnitelmassa. Työllisyys vaihtelee paljonkin. Todella kannatan ajatusta. Toimittaisiin määrätietoisesti paperin mukaan. No tietenkin raamattu on tärkein ohjekirja. Veikkaan ,että vain muutamassa suurimmassa srk:ssa on tälläinen paperi. Tiedän, joillakin urheiluseuroilla on tälläinen paperi. Poikkeaa siinä, että kenttä on aina kunnan omistama. Hoito on usein seuran talkooväellä. Sitä niissä riittää yli tarpeen.
Viisivuotissuunnitelma
6
179
Vastaukset
Vaan onkohan tuollainen visio käytännössä toteutunut, kun jopa seurakuntien vanhimmistoissa on vanhoillisia ja samoihin kaavoihin kangistuneita vastaankänittäjiä, jotka vastustavat vastustamisensa vuoksi kaikkea uudistusta, joka antaa potentaalia seurakunnan kasvamiseen?
>>> Eräs puhuja sanoi Keuruulla muutama vuosi, että jokaisella srk:lla tulee olla 5-vuotissuunnitelma...
Puhuja taisi tarkoittaa, että jokaisen seurakuntalaisen tulee palvoa seurakunnan johtajaa ja olla kritisoimatta tämän toimintaa.Kuvaamasi johtaja ei ole kyllä viisas, menestyvä. Ei missään, todellisessa sodassa, työpaikalla, urheiluseurassa jne. On urheilujohtajia/joukkeenjohtaja/ pelinjohtajia / valmentajia, jotka ovat saaneet seuransa nousemaan sarja per vuosi. Melkoinen saavutus lajissa kuin lajissa. Myös yksilölajiessa tiedän huimia nousuja. Jopa piirisarjatasolta seuraavana vuonna SM- tasolle.
- Anonyymi
Suunnitelmien on syytä olla realistisia.
On otettava huomioon jäsenmäärän lasku ja sekä jäljelle jäävän jäsenistön aikaisempia jäseniä pienempi rahallinen anteliaisuus.
Suunnitelmien täytyy keskittyä talouteen.- Anonyymi
Mutta on maakunnissa hyvinvoipia ja kasvaviakin paikkakuntia. Paikkakuntia, joihin suhdanteet eivät juurikaan vaikuta. Tietenkin srkelämässä hengellinen työ on nr 1. Siis tarkoitan, että jäsenmäärän kasvu olisi tasaista. Vaikka ei nyt niin suurta. Samoin suunnitelmallisuutta rukoushuoneen kunnostukseen. Jos on vanhempi kiintöistö. 1980-luvulla puhuttiin näistä asioista.
- Anonyymi
Ilman suunnitelmia ei rakenneta mitään. Mutta näissä seurakunta-asioissa on hyvä muistaa, että "jos Herra ei huonetta rakenna, niin turhaan rakentajat vaivaa näkevät".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169