Viisivuotissuunnitelma

Eräs puhuja sanoi Keuruulla muutama vuosi, että jokaisella srk:lla tulee olla 5-vuotissuunnitelma. Siinä määritellään srk:n kasvu. Se tärkein. On luonnollista poistumaa ja kasvua. Ainakin maakunnissa 95-100% uskovien kotien lapset tulevat uskoon. Pääkaupunkiseutua en tiedä. Tämä ei ole vielä lisäystä. Myös srk:n talouden raamit , remontit, investoinnit määritettäisiin 5-vuotissuunnitelmassa. Työllisyys vaihtelee paljonkin. Todella kannatan ajatusta. Toimittaisiin määrätietoisesti paperin mukaan. No tietenkin raamattu on tärkein ohjekirja. Veikkaan ,että vain muutamassa suurimmassa srk:ssa on tälläinen paperi. Tiedän, joillakin urheiluseuroilla on tälläinen paperi. Poikkeaa siinä, että kenttä on aina kunnan omistama. Hoito on usein seuran talkooväellä. Sitä niissä riittää yli tarpeen.

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaan onkohan tuollainen visio käytännössä toteutunut, kun jopa seurakuntien vanhimmistoissa on vanhoillisia ja samoihin kaavoihin kangistuneita vastaankänittäjiä, jotka vastustavat vastustamisensa vuoksi kaikkea uudistusta, joka antaa potentaalia seurakunnan kasvamiseen?

    • >>> Eräs puhuja sanoi Keuruulla muutama vuosi, että jokaisella srk:lla tulee olla 5-vuotissuunnitelma...

      Puhuja taisi tarkoittaa, että jokaisen seurakuntalaisen tulee palvoa seurakunnan johtajaa ja olla kritisoimatta tämän toimintaa.

      • Kuvaamasi johtaja ei ole kyllä viisas, menestyvä. Ei missään, todellisessa sodassa, työpaikalla, urheiluseurassa jne. On urheilujohtajia/joukkeenjohtaja/ pelinjohtajia / valmentajia, jotka ovat saaneet seuransa nousemaan sarja per vuosi. Melkoinen saavutus lajissa kuin lajissa. Myös yksilölajiessa tiedän huimia nousuja. Jopa piirisarjatasolta seuraavana vuonna SM- tasolle.


    • Anonyymi

      Suunnitelmien on syytä olla realistisia.

      On otettava huomioon jäsenmäärän lasku ja sekä jäljelle jäävän jäsenistön aikaisempia jäseniä pienempi rahallinen anteliaisuus.

      Suunnitelmien täytyy keskittyä talouteen.

      • Anonyymi

        Mutta on maakunnissa hyvinvoipia ja kasvaviakin paikkakuntia. Paikkakuntia, joihin suhdanteet eivät juurikaan vaikuta. Tietenkin srkelämässä hengellinen työ on nr 1. Siis tarkoitan, että jäsenmäärän kasvu olisi tasaista. Vaikka ei nyt niin suurta. Samoin suunnitelmallisuutta rukoushuoneen kunnostukseen. Jos on vanhempi kiintöistö. 1980-luvulla puhuttiin näistä asioista.


    • Anonyymi

      Ilman suunnitelmia ei rakenneta mitään. Mutta näissä seurakunta-asioissa on hyvä muistaa, että "jos Herra ei huonetta rakenna, niin turhaan rakentajat vaivaa näkevät".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      66
      5842
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      38
      4810
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      124
      3760
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      14
      3601
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3540
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3423
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2774
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2660
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      28
      2587
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2020
    Aihe